Profesyonellerin Hareketleri Yeni Başlayan Ergen Gibi Yapması

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Onur BABACAN tarafından 20 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. Onur BABACAN

Onur BABACAN Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    28
    Örneğin Coleman'ın antreman videolarını izlediğimizde hareketleri nizamdan çok uzak, baştan sona momentumu kullanarak, çoğunlukla yarım tekrarlarla yaptığını görüyoruz. Bunun sebebi nedir?

Ölçülerinin sonuna gelmiş bir sporcunun farklı türde kas fiberlerini çalıştırma, patlayıcı kuvvetini geliştirme yöntemi olabilir mi?

PeNa ve ismailmk bunu beğendi.
  2. coke

coke Yeni Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir
    senin hareketi yanlış yaptığını gösterir.ergen sen oluyorsun yani bu durumd****eep the tension diyorlar ona.pozitif kısımda kolları kilitlemeden baskıyı kasın üstünde tutmak(kilitlersen eklem ve kemiğe geçer baskı)negatif kısımdada over stretching yapmadan yine gerilimi olabilidğinde kasın üstünde tutmak.bunu sürekli gerilim alıp kası büyümeye zorlamak için yaparlar.ergenin kim olduğunu biraz araştırırsan daha iyi anlayabilirsin.

3. Vaas

Vaas Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Coke neden artislik yapıyorsun ki adama yanlış birşeyde söylememiş.

ismailmk bunu beğendi.
  4. cece1

cece1 Üye

Beğenileri:
    225
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Coke ronnie hayranı belli :p

Hareketleri illa fitness yapan kız gibi tam nizami yapcaksın diye birşey yok.Gerçi bu senin istediğin vücut tipiylede yakından alakalı.Yani hard body istiyosan aşırı ağır çalıştığın için cheatingler yapılabilir.İstesende nizami yapamazsın.Ronnie yi izlediysen ağırlıklarınıda görmüşsündür.Ama diyosanki fitness vücudu yapcam daha az ağırlık daha nizami olcak hareketler.

5. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    ben de soruyu begendim,

bence izlenen bir iki idmana gore karar vermek dogru degil, her idmanda oyle calisiyor diye bir kural yok. belki de sasirtma amacli o gun oyle yarim tekrarli bir sistem yaptilar; belki de videoya cekiliyor diye esas idmanlarini yapmadilar, bilinmez.

6. taxi driver

taxi driver Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Güzel soru
    kendi düşünceme göre zaten maksimuma ulaşmış kas hacmini korumak amacıyla yuksek ağırlıklarla nizamiyetten koparak yapıyorlar.
    kişisel tahminimdir tecrubeli hocaların görüşlerini almak lazım

7. Vpro

Vpro Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    coke ronnienin babannesi heralde

8. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Soruyu bende beğendim ;

Haraketleri yarım yapmasındaki amaç pump olabilir çoğu videosunda yüksek ağırlık girmiyor ,sanırım sonraki setlerde sonuna kadar yükleniyordur .

9. Onur BABACAN

Onur BABACAN Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    28
    "Yeni başlayan ergen" kelimesi rahatsızlık verdiyse özür dilerim, 40 yaşındayım, genelde kelimeleri dikkatli seçerim, bu sefer hata yapmış olabilirim.

Coke'un açıklamasını mantıklı buldum, sonra Coleman'ın Lateral Raise icra edişini izledim, tabii ki hareketlerde biraz cheating olabilir, yarım tekrarlar da bir tekniktir fakat videoda başlık yazmasa adamın hangi hareketi yaptığı belli değil, uçmaya çalışan kuş gibi çırpınıp duruyor, ama adam şampiyon, yaptığının illa bir sebebi var.

10. coke

coke Yeni Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir
    bakın arkadaş burada açıklamış nerede hata yaptığını.güzel bir üslup ile sorsa güzel bir cevap alırdı tarafımdan.böyle üsluba öyle cevap.

ronnie'nin zartı zurtu diye konuşan arkadaşlar lütfen bakın rica ediyorum sizin zeka seviyenizden çok yukarılardayım pek muhattap olmayalım.

lateral raise'leri öyle yapmalarının sebebi ise gerilim artırmaktır hocam.mesela dorian yates leroy davis ile çalışırken lateral raise hareketi icra edişinde 8 nizami tekrar çıkartır yardımlı olarak son 2-3 tanesi.8-10 dan sonra partneri yardımı bırakır ve o seviyeden sonra artık ne omuz kalkar ne ağırlık ama;amaç zaten gerilmiş ve ısınmış olan deltoidleri iyice yakmaktır.bu sebepten öyle çırpınıyor adamlar.deltoidlerin yüksek tekrarlardan,sürekli gerilimlerden etkilendiğini hepimiz biliyoruz zaten sebebi budur.

örneğin squat yaparken bacakları kilitleyip tam doldurmazlar.bu coke ronnie'nin falanı filanı diye konuşan arkadaşlar gibi amele bir şekilde ağırlığı diz kapsüllerine bindirip çırpı gibi bacaklarla dolaşmazlar.sebebi yine aynıdır.''keep the tension''.fazla germe de bir yanlıştır bu sebepten over stretching'de yapmazlar.merdiven altı ''ağırlıkçıları'' bunları öğrenin oğlum ondan sonra üye fotolarına saçma sapan vücutlarının resimlerini atıyorsunuz.

kolay gelsin herkese.bu arada sizin üslubunuzla yazdım dedim ama yaşınıza gerekli hürmeti göstermek isterim kusuruma bakmayın.iyi çalışmalar.

11. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    ilgimi cekti biraz baktim bu konuya, işin özeti arnold kas gelisimini en cok tetikleyen ve hacim veren (cheating yapsa dahi ) cok yuksek agirlikla calisma prensibini zamaninda uygulamis ve basarili olmus.

12. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    coke hakli, Ronnie'nin half rep bench'inin, Dorian Yates'in ogrencilerine tukenisten sonra half rep lateral raise onerilerinin kaynagi budur, BB'nin olayi zaten bu: Kasi tukenenene kadar calistirmak. Bu anlamda eklemleri kitlememek, gerilimi hedef kasta tutmak sarkoplazmik hipertrofi acisindan daha yararli olur.

13. SPARTACUS5

SPARTACUS5 Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Doctor
    Yer:
    İstanbul
    Coke ,seni gözlemlediğim kadarıyla bir çok başlığa fevri bir şekilde,mekan basar gibi giriyor, "en çok ben biliyorum, en çok bana soracaksınız.." diye içinden mırıldanarak yazmaya başlıyor ve güdümlü egona sahip çıkamayarak , sanki lise sınıf arkadaşlarına hitap edermiş gibi hadsiz yorumlarda bulunuyorsun.
    Kısa keseceğim,yorumlarının bir çoğu doğru olabilir ama güven bana,ben bu işin ilmini okuyorum, psikolojin de bir o kadar unstabil.

Son düzenleme: 20 Eylül 2013
    jkdo bunu beğendi.
  14. flyod

flyod Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    bakü
    coke 40 yasındaki adam başlık açarken uslubunu sana mı soracak tı. Kaldıki dediğin gibi zeka seviyen belirttiğin çıtanın üstünde olsaydı,başlığın altındaki soruların gayet mantıklı ve ciddiyet sınırları içinde sorulduğunu,konunun makara amaçlı açılmadığını tespit edebilirdi.
    Herkesin belirli zamanlarda dikkatini çeken bir konuya parmak basmış,gündeme taşımış.
    sen kainatın sırrını versen bile kibire bulanmış cümlelerini okumaya tenezzül etmemek lazım.

15. coke

coke Yeni Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir
    son kez cevap yazacağım siz değerli arkadaşlara;

1.başlığa fevri bir şekilde girmemin sebebi üsluptandır.dikkat ederseniz başlığı açan kişi söylediğinin yanlış olduğunu söylüyor ve birazda olsa bana hak vermiş oluyor.eğer birçok başlığa fevri bir şekilde giriyorsam bunun tek nedeni vardır.Ya forumda yüzlerce kez konuşulan olay hakkında bir başlık açılmış,açtığı konuyu hiç araştırmadan cevap bekliyordur,ya da bu şekilde kötü bir yakıştırmayla başlık açılmış ve bilmediği konu hakkında ahkam kesilmiştir.eğer bu başlık şu şekilde;profesyonelerin hareketi yapış şekli vs vs...niye böyle yapıyorlar?şeklinde olsa gayet düzgün cevap verebilirdim;fakat başlık zaten seviyesi aşağıda olduğu için yine sorunun cevabını veririm ama o seviyeye göre konuşurum.

bunun ego ile vs ile alakası yoktur.insanın kendini savunması ve kendi hakkında yanlış bilineni doğruya çevirmesi bu yolda da özgüveniyle konuşup karşıdakini pıstırması ego patlaması,kibir ile alakalı değil kendini savunma sebebindendir.bu yolda kimisi belgelere vs.ihtiyaç duyar fakat ben sorunun cevabını verdiğim halde başlık açan kişinin üslubuna bakmadan gelip bana sataşan insanlar olunca bana verilen birkaç meziyeti kullanmakta haktandır,kibirden değil.

2.40 yaşındaki adam başlık açarken bana sormayacağı gibi, senin kafanla kimseninde bana üslubumla alakalı hesap sormaya hakkı yok değil mi?niye peki o zaman buraya ''başlıktaki soru ile'' alakası olmayan entryler girip flood yapıyorsunuz? işte bunun sebebi ego veya kıskançlıktır benimki değil.üslup gayet önemlidir kimse kimse üslubu hakkında sanane banane kavgasına tutuşursa dünyada adam gibi adam kalmaz.kibarlık bir ahlak konusudur.senide benide ilgilendirir.yaş önemli değildir bana göre fakat yine de ben tekrar ergen olarak başlığı açan kişiye laf söylediğim için özür de diledim.

kaldı ki konunun makara amaçlı açılmadığını tespit edebilirdi demişsin.afedersin ama benim makara yaptığımı nerden çıkardın.hiçbiriniz sorunun cevabını vermezken ben verdim sorunun cevabını ve hala boş konuşmaya devam ediyorsunuz.lütfen kendinizle çelişmeden önce gerçek hayatta konuşamıyorsanız bile yazarken düzeltme şansınız var yazdıklarınızı okuyun sonra postlayın.

neyse hadi hayırlı akşamlar.gereken cevapları 3 post'umun içinde bulabilirsiniz beyler.

16. 3mr3

3mr3 Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    COKE:
    1.cisi gerçekten böyle bi konuya cevap vericek kadar altyapın var mı?

http://p1309.hizliresim.com/1f/n/svxzk.png zira; bu spora başlayalı daha çok olmamış , kendin de demişsin.. (8.5 ay falan?)

2.cisi konuyu açanın üslubunu beğenmediysen cevap verme, boşuna tatsızlık çıkarma

3.cüsü madem örnek bi insansın, merdiven altı ağırlıkçılarına "oğlum" diye hitap etme.. herkes senin gibi fitness salonlarına gidemeyebilir..

Neyse konuya gelelim,
    bence soru çok güzel:
    ronnie olsun , jay olsun show yapmayı seven bodybuilder'lar (bence) . jay cutlerin inanılmaz kötü formda barbell row'u var, bi sürü insan izliyor. son derece ağır bi kiloda yapıyor ama form olarak tek kelimeyle "0"
    "bana kalırsa" Ronnie'nin rutini öyle değildir, zira en iyi olmak için farklı şeyler yapması gerekir ve bunu internette paylaşmak istemez diye düşünüyorum. sonuçta vücut geliştirici ve olympia olmayı sürdürmek için "sırlarını" gizli tutmak ister.
    bench'de kolu kitlemediğimiz sürece hareketi tam yapmak bence yeterli, başka şeyler deneyip zaman kaybetmeye gerek yok, işe yarıyorsa eğer.

17. Onur BABACAN

Onur BABACAN Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    28
    Ellerim kırılaydı da "ergen" yazmayaydım :)

Forum diplomatik yazışma formatında olmadığı sürece benim başıma geldiği gibi tahmin edemeyeceğiniz bir noktaya haklı veya haksız takılan muhakkak çıkar.

Maalesef bu durum forumların verimini çok düşürmekte. Bu konuda da gördüğünüz gibi eğer tanımadığınız insanların kişisel özellikleri, neyi neden yaptıkları vs ilginizi çekmiyorsa -ki büyük ihtimalle çekmiyordur- konunun yarısının boş olduğunu göreceksiniz.

Coke'un bahsettiği "Keep the Tension" zaten hatırladığım kadarıyla "Continuous Tension" olarak Weider prensiplerinden birisi. Fakat bu prensibi nizami uygulayan bir sporcu yine Coleman'dan çok uzakta olur çünkü videolardan görüyoruz ki adam yaptığı tekrarlarda momentumun dibine vuruyor. Yani muazzam bir patlayıcı güç ile sadece bir anlık kuvvet uyguluyor.

Şöyle düşünüyorum; Bu bir anlık süre belki çeyrek tekrar bile etmiyor. Adam da sadece bu bir anlık patlayıcı kuvvete odaklı bir şekilde tekrarın gerisini gereksiz bularak yarım hatta çeyrek tekrarlar yapıyor.

jkdo bunu beğendi.
  18. -hitman-

-hitman- Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İzmir
    Gayet yerinde bir yazı yazmışsınız. Sanırım konuya takılan arkadaşların kendileri ergen bu yüzden size biraz atarlanmışlar.

Onur BABACAN ve jkdo bunu beğendi.
  19. umut-

umut- Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    tasarım
    Yer:
    izmir
    o adamların antrenörleri sizce öyle bir şeye izin verir mi bence bir iki video ile konuyu yargılayamayız ....

20. k.b.

k.b. Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    zamanında bench press nasıl yapılır diye bir yazı vardı ve orada olympia olmuş birisinin videosu vardı ve bir arkadaş bir videoyu kanıt göstererek bizim bp yi yanlış yaptığımızı söylüyordu
    sonrasında flexor hocamızda bu konuyu şöyle açıklamıştı :eek: adam çalıştırdığı(göğüsü)kasın zaten %80-90 ını oluşturmuş bu hareket ile de detayları yapıyor (gibi birşeydi)
    sanırım buda aynı hesap.

Sayfayı Paylaş