Profesyonel Yardım! (program-sistem-diyet)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Düşünüyorum tarafından 17 Aralık 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Düşünüyorum

Düşünüyorum Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba arkadaşlar:)

Kısaca kendimden bahsetmek gerekirse: Yaşım 26 ve 7 aydır istikrarlı bir şekilde bu sporu yapıyorum... Başladığımda 100 kilo 29.4 yağ oranım vardı, 3 ay içinde naturel diyet ve sıkı antremanlar ile 85 kilo ve 18.8 yağ oranına düştüm. Son 4 ay içinde hem kaçamaklarım oldu ve kol ağrısı ve grip gibi sebeplerden dolayı 2-3 hafta haricinde sürekli devam ettim. Şu anda kilo 80-82 arasında ve yağ oranı eminim daha düşüktür. Son 3 aydır kullandığım supplementler: Balık yağı(3 aydır), CLA ve L-Carnitine(1 ay).

Hedefim Ocak'ta 80kg'nin altına düşüp verdiğim kiloları, doğru beslenme ile kas olarak geri almak. Yeni bir program ve diyet'e ihtiyacım var.

İstanbul'da yaşıyorum ve gittiğim spor salonunda hocalarımız var ve yazdıkları programlardan ve bilgilerini aktarmalarından memnunum. Fakat, özellikle yabancı websitelerini takip ettiğimde farklı ve daha detaylı programlardan bahsediliyor.

Bir diyet programı için kilo, yağ oranı, vücut ısısı, nabız..vs gibi konulara değinilerek günlük kalori miktarı ile beraber günde şu kadar öğün yemek ye, şu öğünde şunu bu öğünde bunu ye gibi bir program çıkarıyorlar.

Antreman programında ise; Kas grupları, egsersizlerin temposu (3,0,1,2), setler/repler, alternatiflerli ve geniş çaplı(veya bana öyle geliyor) bir şekilde hazırlanıyor.

Kimse yanlış anlamasın, bizim salonda bana hangi program ve tavsiye verildiyse gayet faydalı oldu. Gelişme oldu.

Benim öğrenmek istediğim acaba daha iyisi var mı?

Yani daha detaylı bir gözlem, inceleme ve araştırma sonucu kişiye özel bir program verilebilir mi?

Yukarıda bahsettiğim detaylar gerçekten daha mı faydalı yoksa sadece şatafat amaçlı abartmalar mı?

Bunu özellikle tecrübeli arkadaşlara ve hocalarımıza sormak istiyorum.

Ocak'tan sonra yeni bir program ve diyetle devam etmem lazım ondan dolayı bunun en iyisi olmasını istiyorum.
    '
    Sizce birisine program hazırlamak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Yani ''kişiye özel en iyi program'' nasıl hazırlanır?

Doktor'a veya diyetisyen'e gitmek lazım mı? veya body ile uğraşan insanlarla çalışan bir doktora mı gitmek lazım?

Sorular saçma ise kusura bakmayın ve bilgisizliğime verin ama lütfen fikirlerinizi paylaşarak beni bilgilendirin...

Şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar:)

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    çok doğru bir konuya değinmişsin..
    forumdaki birçok hocamızın da değindiği gibi kaliteli hocalar belli bir programı standard olarak herkese uygulamak yerine programı uygulayacak kişinin vücut durumunu, gelişim düzeyini ve göze çarpan genetik artılarını-eksilerini inceledikten sonra sadece ve sadece o kişiye özgü programlar çıkarırlar..
    türkiye'de bu kalitede veya ciddiyette hoca sayısındaki azlık da belki problemin temeli..

zaten dikkat ettiysen forumda hiçkimse (daha dogrusu işin bilincinde kaliteli hocalar ve sporcular) bir başkasına ısmarlama program yazmaz.. mümkünse vücut resimlerini, spor geçmişini ve yaşam düzenini ayrıntısıyla öğrendikten sonra kişiye özgü programlar yazmayı tercih ederler..

yurtdışı forumlarda senin gözlemlemiş oldugun durum da bunun bir benzeridir.. dediğin gibi özellikle beslenme programında ve antrenman programında neredeyse profosyonel sporcularınkine benzeyen ayrıntılar var.. bu bana göre yurtdışında bu spora ve sporcuya verilen önemden kaynaklanıyor ki doğru olan da budur..

tabi forumlar bir ülkedeki spor kültürünün bir uzantısıdır.. o nedenle yurtdışı forumlardaki bu detaycılık da salon kültürüne benzer.. ancak türkiye'deki salon ve spor kültürü göz önüne alındığında ve ortalamalar düşünüldüğünde bu forumdaki sporcuya ve spora verilen değer de standartların çok üstündedir.. zaten forumda yazı yazan ve aynı zamanda spor salonu işleten veya hocalık yapan arkadaşların çoğunda da aynı özeni ve spora gösterilen önemi farkedebilirsin.. o açıdan forum olarak düşünürsek zannedersem biz de avrupa ile yakın seviyelerdeyiz..

o nedenle spor geçmişinden, yaşayış şeklinden detaylıca bahsedip, ayrıntılı vücut resimlerini de forumla paylaşırsan birçok arkadaş sadece sana uygun antrenman programını hazırlamaya çalışacaktır..
    beslenme konusunda ise çözüm daha çok beslenme uzmanlarına danışmaktan, bahsetmiş olduğun gibi vücudunun ve metabolizmanın haritasını çıkarmaktan geçer.. ancak ondan sonra sadece senin biyolojik yapına özgü, sana en uygun beslenme düzenine ulaşabilirsin..

Sayfayı Paylaş