Prof Osman müftüoğlu,Protein tozları tehlikeli diyor

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve redondo1 tarafından 10 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
 1. redondo1
  Offline

  redondo1 Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2008
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Protein tozları tehlikeli olabilir mi?
  Egzersiz çalışmaları yapan, özellikle spor salonlarında ağırlık çalışmaları ile kaslarını geliştirip, bol kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen gençleri bekleyen önemli bir tehlike var: Protein tozları! Eğer proteine ihtiyacınız varsa bunu karşılamanızın diğer yolu protein tozları, hapları veya enerjisi yükseltilmiş protein barları değil, protein yönünden zengin yiyecekler yemektir. Bu tozların içinde bazen hormonlar (androjenler) ve kimyasal katkılar bulunabiliyor. Başka katkılar da eklenebiliyor (bunlar etiketinde belirtilmiyor). Biz protein tozlarının kullanılmasını önermiyoruz. Egzersiz yaparak vücut geliştirmede mesafe almak isteyenlere beslenme uzmanlarından yararlanmalarını öneriyorum.

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/10316168.asp
   
  mankiw bunu beğendi.
 2. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.855
  Beğenileri:
  4.927
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  Osman Müftüoğlu forum üyesi olsaydı ve böyle bir iddiada bulunsaydı kendisinden iddiasını destekleyecek kaynak veya örnek göstermesini isterdim.

  İddiasında doğruluk payı olduğuna katılıyorum, ancak bunu "bütün" protein tozları zararlıdır diye genellemesini kendisine yakıştıramadım.
   
  nika ve seductive bunu beğendi.
 3. IVANDRAGO
  Offline

  IVANDRAGO Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  80
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  0
  bence bu tur yazılar saglıga zararlıdır :D
   
 4. ALPEREN
  Offline

  ALPEREN Özel Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2005
  Mesajlar:
  956
  Beğenileri:
  468
  Ödül Puanları:
  0
  Bunun aynısı bana gittiğim bir doktor söylemişti. Aynı cümleyi kurmuştu.

  Birkeresinde, doping kurulu başkanına mesaj yazmıştım bu konuyla ilgili olarak. Oda bana, Türkiye'de satılan bilinen bir markanın, bir ürününde androjene rastlandığını yazmıştı. Bodyforumtr'de bunu yazmış olabilirim çünkü nerden baksanız 2005 yılı olayıdır.

  Şöyle düşünmek lazım, eğer kullandığımız protein tozlarında "androjenler" olsaydı gelişim çok daha farklı olur ve sorunlarla karşılaşırdık. Büyük markaların bu tip birşey yapacağını sanmıyorum; ayrıyeten Türkiye'ye giren ürünler testlere tabi tutuluyor ve satışa sunuluyor. O yüzden Türkiye'deki bilinen markalarda bu tip bir sorun olacağını ben sanmıyorum, yani etikette ne yazıyorsa odur.

  O yüzden ambalajı açık ürün, koruma bandı ve kapağı olmayan ürünleri, almamak lazım. Bakanlık onayı olmayan, Türkiye'de bir temsilcisi olmayan ürünleri alırken dikkat etmek lazım.

  Müftüoğlu'nun, söylediği diğer bir husus ise önemli. Oda katkı maddeleridir. Özellikle "tatlandırıcılar" protein tozlarındaki en büyük riskte bence bu.
   
  Son düzenleme: 10 Kasım 2008
  nika, josef_1531 ve bonatschi bunu beğendi.
 5. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.630
  Beğenileri:
  14.611
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Osman Müftüoğlu en çok itibar ettiğim bitkisel tedavi uzmanı..Belkide hekim değilde kimya profesörü olması bitkiler konusunda tabuları yıkıp derinlemesine çalışmasına vesile olmuştur..zira doktorlarda tabular daha fazla..

  Supplementların zararlı olması meselesi zaten forumda konuşuldu..Alperen'e katılıyorum..bakış açısı önemli..protein tozlarına da balıklama atlamamak körü körüne savunmamak lazım..
  zira onlarca tadlandırıcı vs.. içeriyor..nasıl çikolata vs.. ürünlere %100sağlılık diyemiyorsak supplementlarada dememeliyiz..

  ama bu eleştri yukarda denilen gibi katkı maddelerinden olmalı..içeriğindeki protein,kreatin,karb varlığından olmamalı..
  sporcular için bunların gerekliliği yadsınamaz..
   
  nika, josef_1531, bonatschi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 6. ALPEREN
  Offline

  ALPEREN Özel Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2005
  Mesajlar:
  956
  Beğenileri:
  468
  Ödül Puanları:
  0

  Haklısın diez, forumda arama yaptım. Bakın aynı şeyleri 2005 yılında da yazmış...

  https://www.bodyforumtr.com/vbforum...i-t1121.html?t=1121&highlight=m%FCft%FCo%F0lu
   
 7. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.855
  Beğenileri:
  4.927
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  Çok önemli bir noktaya değinmişsin ALPEREN.
  Ek besinlerde yapay tatlandırıcı kullanılması konusuna dikkat çekilebilir.
  Ve bu açıdan baktığımızda piyasadaki birçok ürünü eleştirebiliriz.
  Hatta sırf bu nedenle tadı berbat ve maliyetli bir ürün olmasına rağmen GNC'nin şekersiz, tatlandırıcısız protein tozunu kullanmıştım uzun süre.

  Ancak diez'in de vurguladığı gibi Osman Müftüoğlu'nun protein tozlarını içerikleri nedeniyle zararlı diye genellemesini yanlış buldum.. (Özellikle piyasada göz önünde bulunan, isim yapmış çok önemli yabancı markalar mevcutken)

  Belki de söylemek istediğinin ufak bir kısmı veya belirtmek istediği bütünün bir parçasıydı o alıntı ve gazeteciler sadece o kısmı vurgulayıp yayınlayarak Osman Müftüoğlu'nun genel perspektifini yansıtamadılar.
  Ve o nedenle kendisini eleştirmek durumunda kalıyoruz.
  Çünkü hiçbir bilim adamı, böylesi hassas konuları tek bir basit paragrafla geçiştirmez, aksine gerçekleri ve tabuları deşmeye çalışır..

  Eğer durum bundan ibaretse, günah da yazıyı kırpanların boynunadır diyorum.
   
  nika ve ALPEREN bunu beğendi.
 8. ibocu
  Offline

  ibocu Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  ilim çinde dahi olsa gidip alınız

  arkadaşlar osman müftüoğlu değerli bir bilim adamıdır,kendisini dinlememiz lazımdır,aynı şeye yakını dr.ender saraç ta söyledi muhakkak doktor kontrolünde oalrak kullanın kendi kafanıza göre kullanmayın,şimdi biz bilimi inkar mı edelim, onca kitaplar okuyon ve dünya çapındaki bilim adamı bu işi bilmiyor bizim gibi 2 satır kitap okuyon insanlar mı biliyor,body building bilimin en çok hizmet ettiği spordur ama bizim insanımız bilip bilmeden türk bilim adamlarından daha iyi bildikjlerini savunuyor çok bilenler hadi bi tez yazsınlar doktora,sürsünler,bu hocaların menfaatimi var arkadaşlar yapmayın,lütfen,
  ayrıca protein tozların içinde belki domuz ve domuz katkısı maddesi olamaz mı?yoksa elin amerikası8 protein tozunu islami usulere göre mi üretecek.
  beni türk hekimlerine emanet ediniz,
  mustafa kemal atatürk
   
 9. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.855
  Beğenileri:
  4.927
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  ibocu,
  çok basit ve teslimiyetçi yaklaşmışsın olaya.
  Türk hekimleri ve bilim adamlarının çok kıymetli olmalarının ve alanlarında üst noktalara gelmelerinin nedeni olaya senin gibi basit ve teslimiyetçi bakmamalarıdır, bundan emin olabilirsin.

  Onlarca kitap okuyan ve tezler yazan bilim adamları ne de olsa doğruları daha önce bulmuşlardır diye bir köşede oturmamışlardır bizim bilim adamlarımız, hekimlerimiz.
  2 satır kitap okumalarının arkasına sığınıp teslim olmamışlardır.

  Aksine 2 satırı 3 satır, 4 satır, 4000 satır yapmışlardır.
  Ve daha önce bilinen gerçeklere yepyeni açılımlar getirmişler, tabuları değiştirmişlerdir.

  Biz de forumda bilime, bilim insanlarına ve doğrulara son derece saygılı; ancak aynı zamanda durmaksızın sorgulayan, merak eden, gerçekleri deşen ve araştırıp inceleyerek 2 satır bilgisini 3 satır, hatta 4 satır yapmaya çalışan insanları oynuyoruz.

  Bilime saygılıyız ancak teslimiyetçi değiliz.
  Teslimiyetçi olmadığımızdan dolayı da bilimle içiçeyiz.

  O nedenle lütfen olayı basitleştirerek "haddini bil", "otur oturduğun yerde" gibi yaklaşımlarla Türk-Yabancı ayrımı pozisyonuna sokmayınız, siz de sorgulayınız.
   
  Son düzenleme: 10 Kasım 2008
  slymnasye, nika, diez ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 10. NİKE
  Offline

  NİKE Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  900
  Beğenileri:
  1.582
  Ödül Puanları:
  103
  Meslek:
  MÜHENDİS
  turkıyeye yasal yollarla gıren tum urunler .tarım ve saglık bakanlıgı tarafından kontrol edılıp pıyasaya verılıyor.domuz v b.urun yasal yollarla gırenlerde yok .fırmalar arap ulkelerıne ve turkıyeye gıren urunlerı ozel uretıyor.bu ulkelerle koşi antlasması var ve domuzun hiçbir seklını urunlerde kullanmıyorlar.fakat dısardan aldıklrınız ese dosta getırttıklerınızde bulunabılır.mesela hydroxycut hardcore un dısındakı jel bıldıgım kadarıyla domuz jelatını ıcerıyor.

  osman muftuoglunu severım bılgılerıne guvenırım okurum.ama arkadasların dedıgı gıbı.önermıyorsun ,neden dıye sorarlar adama.bır calısma bır sonuc elde etmısmısın.arastırma yapmısmısın.
  bılımsel dayanagın varmı.
  bende hafta sonu ntvde bır tartısma dınlerken adını hatırlayamayacagım bır doktor proteın takvıyelerını onerıyordu.
  garıp, muammalar ulkesıyız.

  saygılar dılerım
   
  ALPEREN bunu beğendi.
 11. fehmican
  Offline

  fehmican Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  228
  Beğenileri:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  domuz yağının yediğin sucukta sosiste salamda olmadığını nereden bileceksin. o kadar incelersen işin içinden çıkamazsın.
   
 12. firebird
  Offline

  firebird Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  369
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  0
  Osman hocadan ricam akıl vereceğine bonfilenin kilosunu anadoludaki gibi 15 YTL yapsın :)
   
 13. ibocu
  Offline

  ibocu Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  bonatshci kardeşim biraz ağır olmuş ama ben tüm toplumuzu için söyledim herhangi bir başarısıbelgesi ünvanı olmayan insanlar her yerde konuşuyor,bende bu insanların birine inandım ve ona güvenerek stroit aldım keşke almasaydım,çok kötü 1 ay yaşadım,dediğin gibi ben teslimiyetçi deilim aksine araştırıyorum dergiler kitaplar internet siteleri hep araştırma içindeyim,ben bilime teslimiyetçiyim benim elimde labaratuar yok,ben nasıl bilimin dediğine karşı gelirim,burada ben kimseyi tenkit etmiyorum ancak sonuçlar ve olaylar üzerine yorum yapıyorum,cevabı için teşekküğr edrim
   
 14. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.855
  Beğenileri:
  4.927
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  ibocu,
  mesajınızdan edindiğim teslimiyetçi izlenim nedeniyle biraz tepkili yaklaştım.
  Anlayışla karşıladığınız ve açıklık getirdiğiniz için ben de teşekkür ederim.
   
  mankiw bunu beğendi.
 15. kapuska22
  Offline

  kapuska22 Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  11
  ben çok kullandım ve şu an hiç bir sağlık sorunun yok delil gösterilmeli bence
   
  Son düzenleme: 16 Kasım 2008
 16. FleXoR
  Offline

  FleXoR Özel Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2005
  Mesajlar:
  7.062
  Beğenileri:
  10.168
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Antrenör - Yazar
  Yer:
  Kırklareli & sivas
  Bende olaya farklı bakış açısı getireyim günde 2 kilo eti kim yiyebilir ?

  Kişi kayıp olanı yerine koymak için yiyeceği 1,4-2 kg etinmi vucuda daha fazla zararı olacak yoksa 2 kg ettin özü alınmış şekilde olan ve tadladırıcı vs gibi katkılarla oluşturulmuş birnevi kurutulmuş gıdanınmı ?

  Bence Alınması gereken saf proteindir ve tahlil ettirmek lazım çünkü yüksek firmalar etin kilosunu 1 tl den alırken şuanda etin kilosunu 18 tl den alıyor insanlar.
   
  baykan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş