Profösyonel muay thai hakkında gerçekten yardıma ihtiyacım var

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve melizcia tarafından 16 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. melizcia

melizcia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yaklaşık 1-2 hafta önce hocaya muay thai de khan (kuşak) için 60 lira verdim ama bazı şeylerden dolayı kafam gerçekten karışık.

Hoca 60 lirayı zamanında yatırmazsanız seçim var 120ye yükselebilir şimdiden 60 dan girin hep 60 kalır dedi ve bende parayı zar zor bulup verdim fakat şöyle durumlar var;

1-Lisans olmadan khan alınmaz diye duymuştum ama lisans olmadan khan için parayı hocaya verdim.

2-Lisans yılda 1 kere çıkması gerkeiyormuş ve ocak ayında çıkıyormuş 3 ay sonra felan çıkar dedi antrönör ama diğer antrönör lisansda yanında çıkar demişti.

3-Muay thai federasyonunun sitesinden khan sistemine baktım 1.-6. khan arası 5 lira kimlik ücreti yazıyor biz 60 lira verdik.Acaba ben ilk defa alıcak olduğumdan 1. khan olduğundanmıdır?

4-Asıl hocamız sadece 60 lirayı zamanında vermezsek seçim olduğunu ve 120 liraya çıkabileceğini söyledi kendi yaşıtlarıyla konuşurkende duymuştum ve gerçekten güvenilir kişiler.Ama asıl hoca değilde antrönörlerin bi dediği diğerini tutmuyor gibi geliyor bazen.

Diyeceksinizki parayı verirken hocana niye sormadın bunları?Parayı hocaya vermek için gittiğimde yıllardır bu sporu yapan antrönör diyebileceğimiz hep orda olan biri vardı ve deftere tc kimlik numaramın yanına para alındı gibisinden yazdı ve ona birçok soru sormama rağmen genelde yuvarlak cevaplar aldım.2-3 antrönör var hoca haricinde.Geçen birisine sordum bizim ilk khan lar ne zaman çıkar diye biz söylüyecez dedi geçti.

Uzun oldu biraz ama gerçekten kafam karışık öğrenciyim ve zor durumdayken o parayı bulup verdim zaten kafamdaki karışıklıkları giderecek yorumlarınızı bekliyorum.

2. Di@blo

Di@blo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Kick-bokstaki kuşaklar gibi belli süreç gerek yok hoca isterse(seviyeni uygun görürse) istediği zaman 9 khana kadar verebilir 6 khanda b-class maçlar 9 khanda a class maçlara girebiliyorsun 10 khanda yardımcı antrenör bunun için fedarasyonda sınava giriyorsun 12 khanda hoca oluyorsun.

3. melizcia

melizcia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    3 aydan 3 aya giriliyor diye biliyorum.Fedarasyonun sitesindede yazıyor yılda 4 kere sınav yapılır her birinde 3 ay öncesine kadar sınava girmediği teyit edilir diye.Sadece fedarasyonun bazen af çıkarıp toplu para karşılığı 9 khan birden verebilir diye duydum ama ne kadar gerçek bilmiyorum.

Teşekkür ederim

4. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    denklik sınavı diye birşey var sanırım bununla biranda 1den fazla khan atlama durumu söz konusu.benim 2 arkadaşım yaklaşık 8 ay antreman yaptılar ve maçlara çıktılar.çıktıkları maçlar federasyonun düzenlediği ege şampiyonası 15-17 yaş genç erkeklerde idiler.

5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    diğer "karate , taekwondo, kickboks vb" gibi federasyonların aldığı bedel toplamları yanında "muay thai federasyonunun aldığı ücret zemzem suyu kalır...hele hele " wc,wt ,aikido,mma, bjj vb " branşalrı yanında dilenciye sadaka gibi kalır...))

bazı noktalar:

-aslında "khan "diye bi sistemin "muay thai "de yeri yoktur...ancak, zamanında "iamtf "nin uyguladığı bu yöntem maalsef "ifma "tarafından da kabul edildi...

- normalde her 3 ayda bir imtahan olur...ancak , federasyon arada bir denklik olayı açabilidğinden nitelikli sporcular bundan yararlanabilirler...

-yanlış hatırlamıyorsam khan bedeli 20 tl , kimlik 25 ld ir...ayrıca, sınavı yapan hocaların emekleri babında bir aylık aiddata kadar ücret alınması temayüldür...yani aidat 50 tl ise , 50 tl ...

şimdi durum böyle olunca diğer branşlarda alınan binlerce liranın yanında bu iş alsında bayağı masum kalmakta ?!...))

Son düzenleme: 16 Ekim 2012
  6. Di@blo

Di@blo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Pendikte Erhan denizin orda pitbull gym de 3 ayda maça sıkıyorlarmış nasıl oluyor :)

7. melizcia

melizcia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle teşekkür ederim.Aylık 40-50 lira veriyoruz.Kafamdaki en önemli soru işaretlerinden birisi lisans olmadan girdim khan işine hocayada pek anlatmadım lisans olmadığını antrönörlerin bi kısmı yanında lisansda çıkar diyordu bi kısmıda her yıl 1 kere lisans tazelenir ocak ayında çıkıcak lisans 3 ay sonra dedi ama 3 ay sonra çıkıcaksa lisans şimdiden girmenin anlamı ne ? İnternetten khan formu gibi bişey buldum lisans no felan istiyor lisanssız khan alınmaz diye duyduğum için biraz kafam karışık.İlk khan ne zaman çıakr diye soruyorum antrönörlere çıkar yakında biz söyleriz felan diyolar geçiştiriyolar gibime geliyor.Hocayı pek göremiyorum son zamanlarda ondan soramadım ona. :)

8. Di@blo

Di@blo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    BAAZI YERLER sadece maça gireceklere direk khanları verip maça sokuyor masrafını alıyor bazı yerlerde kick bokstaki gib 3 ayda bir sınav yapıp alıyor hoca lisansı çıkardığı zaman verir khanları hala şüphen varsa gittin salondaki eskilerden birine sor nasıl oluyor durum diye.

9. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    hocan sana sallamış uzun zamandır muhai thai yapıyorum 11. khan. İlk defa duydum 60 ver vermezsen şimdi sonra 120 olur saçmalık bu.

10. melizcia

melizcia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Sadece 60 vermezsen 120 olur demek doğru olmaz belki ben yalnış anlatmış olabilirim.

Seçim varmış ve seçimi eğer İstanbul kazanırsa böyle olucakmış.Sadece bize değil aylığı vermeye odasına girdiğimde büyük birileriylede konuşurken bunu duydum benim yararıma bişey yok çocuklar için gibisinden şeyler söylüyordu.İyi adam para için 4 takla atanlardan değil ama biraz daha bilgi edinmek istiyorum

11. eco123

eco123 Yeni Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    bu spor nasıl bir spor ? biraz bilgi verirmisiniz

Sayfayı Paylaş