preacher curl z bar ile yapılmak zorunda mı?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve aycan1903 tarafından 2 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    merhabalar!
    preacher curl (scott curl) hareketini illa z barla yapmak zorunda mıyız? benim z barım yok evde düz barla yapıyorum, aynı etkiyi vermez mi? teşekkürler! saygılar sunuyorum...

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    preacher curl (scott curl) da amaç brachialis yani dirseğin iç kısmındaki kasları çalıştırmaktır..bazıları preacher curl bicepsi uzatır dese de uzayan biceps değil hemen altındaki kasın fazladan çalışıp boşluğu doldurmasıdır..

bu tanım düz bar için geçerli bence..ve amaca daha çok hizmet edeceğini düşünüyorum bu harekette düz barın..
    http://www.exrx.net/WeightExercises/Brachialis/BBPreacherCurl.html (resimde ez vermiş ama resim olmadığı için sanırım)

işin içine ez bar girince, biliyorsunuzki ez bar normal tutuşta daha çok bicepsin dışını ve bicepsin dışından önkola uzanan brachioradialisi etkiler..
    bu durumda brachialise olan etki azalır ve saydığım dış kısımlara kayar diye düşünüyorum..

şahsen düz bar bileklerimi ağrıtmasa ez barı çok nadir kullanırım..

2shae, vanesy ve aycan1903 bunu beğendi.
  3. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    o zaman sorun yok demektir, ben hareketi düz barla rahat yapıyorum...

4. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ez bar imkanı olanlar için belirtmekte fayda var..dediğim gibi şahsen düz barın temel biceps gelişiminde etkisi daha fazla..
    ama brachioradialis ve bicepsin dışı için ya belirli dönemlerde ez bar ile barbell curl yada hammer curl de ihmal edilmemeli..çeşitlilikte fayda vardır..

aycan1903 bunu beğendi.
  5. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Aynı bölge için olan her hareket farklı kas liflerini çalıştırır. Örneğin daha önceden hiç yapmadığınız bir hareketi yaparsanız kaslarınızda yanma hissedersiniz çünkü bazı lifler ilk kez zorlanıyordur. Dolayısıyla diez' in de dediği gibi dönem dönem aynı bölge için farklı hareketler yapmak gelişim açısından daha verimlidir.

aycan1903 bunu beğendi.
  6. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    hocamın dediklerine eklenecek birşey yok düzbarla yapılan temel harekettir ayrıca bilek önkola fazla yük binddiği için daha güçlendirici bir hareket, z bar ise daha izole pazulara yük fazla biniyor ayrıca z barda ağırlığı daha çok kaldırabiliyorsunuz..

aycan1903 bunu beğendi.
  7. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    arada sırada aynı hereketı dumbelllada yapabılırsın kası sasırtmak amacıyla:)

aycan1903 bunu beğendi.
  8. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    dediğin gibi yapmayı düşünüyordum zaten sezer arkadaşım, 2 antrenman barla 1 antrenman dumbell ile olacak şekilde bir planım vardı... teşekkürler!

9. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ben antremanımda ez bar ile preacher curl 2.hareket (bileğim düzde ağrıdığı için) dumbbell preacher curl 4.yani son bitirme hareketidir..

10. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    hareket düz bar veya ez barla da yapılabilir..ez barla özellikle dar tutuldugunda bilek kısmı cok gerilim alır ve gelişimden payını alır..düz bar ile yapıldıgında, daha az agırlık kaldırabilir ve istediginiz gerilimielde edemeyebilirsiniz ve düz bar daha fazl kas liflerini çalıştıramaz ez bar gibi..ez barbell curl cok özel bir harekettir..o olmadan bicepslere kütle katmak gerçekten zor..

cable,machine,dumbell versiyonları da var tabi..hepsi, değişik zamanlarda biceps programlarına alınmalıdır..kimisi agırlıklı izolasyon , kimi si de daha cok hacim katmak için yapılır..

aycan1903 bunu beğendi.
  11. MERAKLI

MERAKLI Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    KIRIKKALE
    üstünden zaman geçmiş ancak ikilemde kalınmış önemli bir konu olduğunu düşünerek bir kaç soru ile konuyu upluyorum.

preacher curl hangi programların içerisinde nasıl yer alır

örn:barbell curl üstüne preacher curl yapıp bitirsem nasıl olur ?

birde ez bar la mı düz barla mı ?

barbell curl ne sıklıklarla düz ve ez bar değişikliğiyle yapılmalı?

Sayfayı Paylaş