Porselen Diş

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve Burak867 tarafından 26 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Burak867

Burak867 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dişlerimde biraz çarpıklık var ve bu beni rahatsız ediyor. Diş teli kullanmayı da düşünmüyorum çünkü çok uzun süreli bir tedavi ve yapamayacağımı biliyorum. Bugün diş doktorum bana öndeki 7 dişe porselen kaplama yapmayı önerdi. Sizce iyi olur mu bu ???

2. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    olur... yeni teknik var.. lamina veneer mi ne.. dişin milimetrik şekilde on yüzünü kesip üstüne yapıştırıyorlar! tırnak inceliğinde kesi alınıyor dişten! bir de zirconium mu ne çıkmış son 3-4 senede! o da iyi deniyor! estetik açıdan baya başarılıymış! benim dişim küçükken kırılmıştı tek diş ölü kaldı! diğer 2 diş te kırılmıştı bisikletten düşünce! :-( bana 20 yaşımda ön 4 dişe porselen yaptı metal destekli! ben pek beğenmedim... dişle birleşen yerler siyah gri gibi! ama 7-8 yıldır idare ediyorum! yeniden yaptıracağım yakında...

murat boz ve tarkanın dişler porselen bak mesela... tarkanın baya eskiden yapılmıtşı sonra yeniletti galiba.. murti bozun da baya iyi dişler... iyi araştır derim ben sana!

3. Burak867

Burak867 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hmm teşekkürler .bildiğim kadarıyla laminate veneer daha ufak sorunlarda kullanılıyor. ben asıl olarak yapay görünmesinden korkuyorum.

4. donnie_brasco

donnie_brasco Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Yaşınız kaç bilmiyorum ama şahsen ben sırf çapraşıklık düzeltmek için sapasağlam dişlerin kesilmesini uygun görmüyorum özellikle 18 yaş civarındaysanız. fakat yinede yaptırcam diyorsanız bikaç öneride bulunabilirim. Tabi fotoğraf olsa daha iyi yorum yapabilirim.

Laminate veneer lar estetik açıdan çok başarılı fakat çapraşıklık gidermede değil de daha çok aralıklı dişlerin kapatılmasında daha iyi sonuç verir. Üstelik maliyetide çok yüksektir.

Zirkonyumlarda renk maskelemesi zordur ve sanıldığının aksine özellikle ön dişlerde estetik açıdan çok iyi sonuç vermez. Çok dayanıklı bir element olduğu için daha çok çiğneme kuvvetinin hakim olduğu arka dişlerde tercih edilir.

En iyi seçenek full seramik kronlar olacaktır. Renkleri kırma özelliği bakımından doğal diş minesine çok yakındır. Bu bakımdan çok estetik sonuçlar verir. Çapraşıklık gidermedede başarılıdır.

Daha da iyi seçenek siz tercih etmesenizde ortodontik tedavidir.

İşin olumsuz taraflarına gelicek olursak

Sağlam dişleri küçültmek en büyük eksi.

bunun dışında çapraşık dişleri aynı hizaya getirmek her durumda mümkün olmayabilir. Bazı dişlere kanal tedavisi yapmak gerekebilir. Bu durumdada bu dişlerin canlılığı yitirilmiş olur. Canlılığı yitirilmiş dişler ise kırılgan hale gelir ve enfeksiyonlara da daha yatkın olurlar.

Ayrıca kaplamalı dişler çok daha özenli bakım gerektirir. Aksi takdirde oluşacak diş eti hastalığıyla dişleriniz kaybetme noktasına gelebilirsiniz.

Tekrar yazıyorum muayene etmeden ve fotoğraf görmeden bu yorumlar biraz havada kalıyor ancak fikir vermesi açısından bunları yazıyorum.

ozpirik bunu beğendi.
  5. fatmakader

fatmakader Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    donnie brasco sanırım bu konuda tecrübelisiniz ben bişey sormak istiyorum. benim ön dişlerim hem eksik hem yamuk hem de fena halde köpek dişi çeklilmesi var bu yüzden tel tedavisi yerine ön altı diş için porselen diş taktırmanın daha doğru olabileceğini söylüyor. iki dişçi bu konuda hem fikirken başka bir dişçi tel takılmalı diyor. açıkcası kafm çok karıştı.sorun bir tane çözüm bi kaçtane olnca hangisi doğru karar veremiyorum. porselen dişin yapay olması ilerde başıma sorun çıkarabilmesi gibi ihtimaller açısından kararsızım. yirmi yaşındayım telle tedavi olsada ağzıma illa diş takılcakmış tel artı devamındaki süreç dört yıl sürer diyor doktor. haliyle üniversiteye gidiyorum ve bu sürenin çok uzun olmasıda bni üürkütüyor. doğru ve sağlıklı bi karar vermek istiyorum. ne yapmamı önerirsiniz???? lütfen bilgisi olanlar yada daha önce porselen diş kullananlar bana yardımcı olsunlar!!!!!!!!!!11

Sayfayı Paylaş