Polislik Ve Astsubaylık Hakkında Bilgi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Emre94 tarafından 13 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar Benim OLduğum gibi Bir çok arkadaşında Bu Konuda Bilgi Almak istediğini biliyorum.Bu başlık altında bilgili Kişiler Cevaplarsa Güzel OLur yeni bir başlık açmaya gerek yok Bu başlık altında yazalım

Sorularım Şunlar=
    Polislik Hakkında: 1=Pymo bitince göreve başlanılıyo o arada dışardan 4 yıllık üniversite Okursa rütbe artıyormu?
    2= Pymo 2. sınıfa geçerken Özel harekat seçimleri yapılıyomuş bunu neye göre seçiyolar Ve bu özel harekatçılar Kaç sene görev yapıyo pymo haricinde eğitim görülüyomu özel harekat Görevi bitince hangi rütbede başlanılınyor?
    3.Polislerin ve özel harekatçıların Maaşları ne kadar oluyor.
    Astsubaylık Hakkında=
    1.) Lise sonrasında kaç yıllık bir Okul okunuyor ?
    2.) Astsubaylıktan subaylığa geçiş Olabiliyomu?
    3.)Ve astsubay ve Subayların Maaşları ne kadar oluyor?

2. ErolTabak

ErolTabak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    bir polis olarak polislik ile ilgili sorularına cevap vereyim
    1. pmyo yu bitirdikten sonra rütbe alabilmen için 2 veya 4 yıllık okumana gerek yok 6 yıl çalıştıktan sonra rütbe sınavlarında başarılı olup rütbe alabilirsin biz pmyo mezunları AÖF den 2 yl daha devam ediyoruz kıdem artışı için
    2. dediğin gibi özel harekatçılar okuldan ve meslekten belli bi yaşa kadar seçiliyor belli bi yaşa kadar durcan diye bi şey yok özel harekattan da emekli olabilirsin tamamen gönüllülük esasına bağlı bir birim oraya girerken de belli koşu şınav mekik barfiks mülakatları var senin disiplin notuna felan da bakıyolar okulan giderken özel harekattan da ayrılırsan hangi rütbedeysen aynı şekilde devam ediyorsun
    3. ben sadece doğuda çalışna özel harekatçıların maaşını biliyorum mesela hakkaride bekar ve normal bir polis 2.700 civarında bir para alırken bir özel harekatçı 3.500 ün altında almıyor..

Emre94 bunu beğendi.
  3. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Özel harekatçıları illa Okuldan seçiyolar Demi?Yani 2.sınıfa geçerken Dediğin gibi mülakatları geçenleri alıyorlarmı.

4. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Bu kadarmı cevap verecek kişi?

5. ErolTabak

ErolTabak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    evet 2. sınıfın sonlarına doğru başvuru ve alım oluyor ama illa okuldan seçilecek diye bi şart yok mesela benim okuldan özel harekat bedeni mülakatını geçemeyen arkadaşlarım oldu ama şimdi meslekte seçilebilmek için mülakatlara çalışıyorlar..

6. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    özel harekatçıların kadrodan farklı maaş aldığını sana kim söyledi bizde aynı maaşı alıyoruz sadece 100tl fazlamız var ki bu fazlalığı blg trfk koruma sube vb subelerde alıyor en fazla farkı bomba imhacılar ile skubalar alır bilmeden atma

7. ErolTabak

ErolTabak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    bilmeden bi şey atmıyorum dostum ben sadece ağrıdaki özel harekatçı arkadaşın dediği 600 lira fazladan bahsediyorum

8. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    o agrıdaki atmış öyle bir para yok sadece operasyon tazminatı kimi illerde kadro pols biraz fazla oluyor o kadar oda büyütülecek bir rakam değil

9. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Peki ilbilge özel harekatçılar ne kadar maaş alıyor?

10. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    maaş kıdem derecene göre değişir örn 6-1 bir özel harekatçı 2600tl civarı para alır evli çocuklu olma durumlarıda artı veya eksidir şarkta görev yapan bir öh fazladan bulunduğu ile göre oranın operasyon tazminatını alır örn hakkari gibi bir ilde 500 civarı alırken maltya gibi bir şark ilinde 300 civarı fazla alırsın ki orada çalışan diğer polislerde bu oprs parasını alırlar tabi biraz daha az ama dedğim gibi maaşta fark sadece 100tl civarı

beraberinde sen ark duyduğunu yazıyorsun ben özel harekatçıyım aldığımı yazıyorum

11. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    saolasın peki memnunmusun mesleğinden:) benimde en büyüm amacım özel harekat polisi olmak yada subay olmak bu 2sinden birini yapmak istiyorum.
    Bide okulda özel harekat seçmelerinde mülakatta 2600m koşu hemen ardımdan 17 barfiks 65 şınav 67 mekik yaptırıyorlarmış doğrumu?

12. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Astsubaylık Hakkında=

Detaylı yazacagımı söylemiştim ama işten güçten zaman bulamıyorum. Polislik hakkında kafanda bişeyler birikmiştir bunuda acıklayayım ben.

Balıkesirde Astsubaylık MYO var. Okula girmeye hak kazanan burada 2 yıl eğitim görüyor. Yaz tatilindede belli tarihlerde kamplara gidiliyo. Teknik ve Piyade oluyo Teknik adındanda belli oldugu gibi teknik işlerden sormlu oluyo. Teknikten Düz ve Meslek Liseler başvurabiliyo ama Meslek Liselilere daha öncelik sağlıyolar.
    Piyadede askere eğitim veren dağa bayıra götüren bundada düz lise mezunlarına öncelik veriliyor. Bu Sene Teknik Mülakatlarına Katılmak için ygs puanlama türünden herhangi birinden 190 üstü alan teknik mülakatlarına girme hakkı kazandı. Piyade içinde Ygs'den 220 üssü alanlar girme hakkı kazanıyo isteğe göre ikisinede başvurabilirsin. Polislik gibi herhangi bi sınavı olmuyor. İnternetten başvuruyorsun sana belli bi müülakat gübü veriliyo ogün gidip önce ön sağlık daha sonra spor daha sonra sözlü mülakat ve son olarak hastanede kontrol yapılıyo askeri öğrenci olur raporu verilirse okula girilebiliyor.

Astsubaylıktan Subaylıga Geçmek içinde polislikteki gibi en az 4 yıl üni mezunu olmak gerekli.

Başlangıc olarak 1800 civarında maaşı oluyo göreve başladığında.

Emre94 bunu beğendi.
  13. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgiler için sağolun artık ilerde yapacağım mesleği belirledim.Amacım özel harekat polisi olmak olmak içinde elimden geleni yapacağım Allah yardımcımız olsun.

14. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Bide son bir soru olarak aklıma bişey takıldı muayenede Nelere bakıyolar yani benim dişlerimde bi kaç çürük var bide 3 yaşındayken düşmüşüm burnum kırılmış şu andada biraz yamuk 20 yaşımda ameliyat olucam Onun bir etkisi olurmu Çok takıldı kafama.

15. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Astsubaylık sağlık mülakatından bildiğim kadarıyla söyleyeyim polislikte hemen hemen aynıdır.

Çürük sorun değil ama eksik diş sayısı belli bi sınır var diye hatırlıyorum. Burunda o kadar sorun olmaz cok kötü duırmuyosa asıl baktıkları şey şu vucuttajilet vs izi kesinlikle olmıcak. Eğer yazlık kıyafet giydiğince acıkta kalmayan biyerinde ameliyat izin felan varsa oda problem değil 5 m uzaklıkta eşgal belirleyici olmayan hiçbişeyi sorun etmiyolar. Ayaklara bakıyolar düz tabanlık ayak çökmesi felan varmı bide güvercin göğüs muhabbeti var göğüs kemiğinde hafif cıkıklık oluyo astsubaylıkta istemiyolar onu ama polisliği bilmiyorum.Ön sağlıkta genel olarak vucuda bakıyolar tipine bakıyolar eli ayagı düzgün mü diye kendine güvenin oldugun belli olsun hatat hafif kendini begenmiş havalarında olmak lazım ama karsı tarafı kıllandırmıcak şekilde dik dur direk geçiriyolar.Hazır olda arkanı dön dediler döndüm doktor masasından bakıyo olum sende kürek kemiği yok mu dedi geldi eliyle yokladı :D düşük omuz zaten direk imajı çiziyo :D

Emre94 bunu beğendi.
  16. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    3 Kere diş çektirdim b bunun bi şeyi olurmu.Ön dişlerde bir şey yokta arka dişlerde çürük var.

17. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    ben mesleğimden memnunum ancak sana tavsiyem elinde başka bir meslek yapma ihtimali varsa değerlendir yukarıda subaylık demişsin o olabilir astsubaylıkta olabilir ama polis memurluğu olmasın sonradan yükselirimlerin hiçbir anlamı yok sana birde sunu samimiyetimle söyleyeyim belki birçok kişi bunu söylemez ama işin içine girince (inşllah daha iyi bir mesleğin olur) anlasılır pöh düşündüğün tv gördüğün veya hayalini kurduğun gibi değil tamamen farklı ki bunu ben ve bildiğim herkes girdikten sonra anlamıştır detaylarını burada anlatamam ama ben içindeyim sana dostça tavsiyem polisliği aklından çıkar git iyi bir meslek seç

18. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek seçemiyorum hadi diyelim bir meslek seçtim sonra iş arama derdi var bir çok üni mezunu işsiz Sende Mesleğimden memnunum demişsin Yani Ben zaten o tvdeki gibi şeyler hayal etmiyorum.

19. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    ne diyelim hayırlısı neyse o olsun

20. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Bu Özel harekat seçmelerinde 2400m koşu ardıkdan 17 barfiks 65 şınav ve 70 mekik istiyolarmış bunun aslı varmı:)

Sayfayı Paylaş