PLATO NEDİR? ÖNLENEBİLİR Mİ? NASIL AŞILIR?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ebb tarafından 20 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Plato hepimizin bildiği gibi, güç ve kas gelişiminin, belirli noktalarda durması ve bir süre ilerleme sağlanamamasdır. Motivasyonu olumsuz etkiler.

Platoyu önlemek ve eğer önleyemediysek aşmak için neler yapmak gerekir. Pek çok şey okuyorum bu konuda. Okumak öğrenmenin olmazsa olmaz kuralı ancak tücrübe de bir başka kuralıdır.

Arkadaşların, özellikle tecrübelerini, paylaşmalarını rica ediyorum.

2. CENTAUR

CENTAUR Guest

Aynı şeyi bende rica ediyorum. Temmuz ayından beri yerimde sayıyorum arkadaş, anca formumu koruyorum iştahım da az, protein diyeti yapıyorum ama hiç kardio çalışmıyorum çok yavaş bir şekilde yağ kaybediyorum ama kasların gelişimi yerinde sayıyor hakkaten ne yapmalı aldığımız kaloriyi çok çok arttırıp adam akıllı bulk mı yapsak acaba bilemiyorum. Şimdiden merak ettim yorumları güzel konu seçilmiş

Teşekür ederim.

3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Plato, kas kazancının belli bir noktada tıkanması, ilerlememesi. Olan kası korumak ama üstüne yeni kas ekleyememek(bunları biliyorsunuz zaten de). Nasıl olur/nasıl aşılıra gelirsek;

- Beslenme: Bence en büyük faktör bu. Eğer 2-3 geçmesine rağmen kas kütlesinde artış yok yada ağırlıklarınız yerinde sayıyorsa, düzgün beslenmiyorsunuzdur. Buraya tekrar yazmayacağım, genel beslenme kuralları(5-6 öğün, pro/karb/yağ alımı vs...). Bunun bir alt konusu supplement kullanımı. Hep aynı markayı tercih etmek, supplement'a bağımlı hale gelmek(sonra aksatmak) gelişiminizi kesintiye uğratabilir.

- Hareket seçimi/sırası: 2-3 ay boyunca yaptığınız hareketleri değiştirmeniz gerekir, yoksa vücut yapılan hareketlere adapte olur ve bunları rutin sayar, o yüzden yeni kas gelişimi olmaz, olan kas korunur. Bu değiştirilmesi en kolay bölüm, tekrarları arttırın/azaltın, ağır çalışın, hafif çalışın, cheating/drop set/negative/tri/superset gibi değişik kombinasyonlar deneyin.

- Dinlenme: En sona yazdığım için en önemsizi diye düşünmeyin, aslında hepsinin önemi eşit. Hep genelde uyku sorununuz olmasın(günde 8 saat), overtrain olmayın, enerjik olun. Plato söz konusu ise 1-2 hafta ara verin, vücudu dinlendirin, sonra ağırlıkları çok az hafifleterek baştan başlayın.

Bunların dışında motivasyon kaybı/psikolojik etkenler de rol oynayabilir.

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    plato durumu yaşadıgımda 1-2 hafta süreyle vücudu dinlenmeye cekiyorum.. body adına hiçbir şey yapmıyorum.. 2 hafta sonra butun kaslar dınlenmiş ve motivasyonum zirvede olarak calısmaya tekrar baslıyorum.. hem performans hem de gelişim açısından eskisine oranla büyük artışlar yaşıyorum..
    periyodik olarak (mesela 6 ayda 1) vucudu 1-2 hafta sureyle dınlendırmenızı öneririm..

hsnsylk bunu beğendi.
  5. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    herkesin sorunu...

plato yaşamamak için vucudu rutinlerden uzak tutmak gerekiyo. arkadaşlara katılıyorum. program değişikliğ, set sayısı ve tekrar sayılarında farklılıklar, kullanılan ağırlıklarda farklılıklar ve vucudun benim bildiğim kadarıyla 2 ayda bir 1 hafta dinlendirilmesi gerek..

6. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Kendimden örnek werecemm...
    140 kg bench press 'te takılıp kalmıstı hatta geri gitmeye baslamıstım... 2 tekrar yardımsız 2 yardımlı 4 tekrar cıkarabilirken, son donemlerde 1 tekrarı bile yardımsız cıkaramaz hale gelmiştim.. antreman düzenini hic aksatmayan biriydim... bu prsiikolojik baskı ve motivasyon kaybı yapmaya basladı bende... 100 kg dan 91-92 kg a indigim icin bunun boyle oldugunu dunsuyodum en baslarda...
    Son 2 haftadır beslenmeme cok dikkat edioyum.. 200-220 gr protein alıorum gunde... aldıgım carblar complex ve kaliteli.. kilom 93.5-94 e cıktı hemen... we 1 gün once yardımsız 150 kg bench yapabildim..
    Ahmet Enünlü'ye sormsutum PLato olayını.. bana oyle birsey olmadıgnı sadece insanın kendisi icin yarattıgı bir psikolojik bariyer oldugunu soyledi onun.. rutinin dısına cıkmak gerekiyor haklısınız... ama benim kendimde tecrube ettigim en onemli faktör beslenme bu psikolojik bariyerleri yıkmak icin....
    Platonuz oldugunu savunan arkadaslar.. cok degil.. sadece 3-4 gün protein alımınızı kgX2 - 2,2 carb alımınızda kgX5,5-7,7 e cıkarıp sonucları bir gorun derim... Hee bi de imkanınız warsa, az biraz suppelment destegi de yapın kendinize... sonuclara sasıracaksınız....

beyhes bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş