pirince zam...

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve djburakgs tarafından 15 Nisan 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    arkadaşlar pirince %100 zam geldi. her vücutcunun karbonhidrat kaynağı olan pirincin kilosu 6 ytlye kadar çıktı...bütün market ve bakkallar pirinçlerini stokladı ve gelecek diğer zammı bekliyorlar. artık pilav yerine makarna yiyeceğiz. ayçiçek yağı+ kırmızı etede zam kapıda. yorumlarınızı bekliyorm....

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ülkemizde tarımın hiçte iyiye gitmediğinin bir göstergesi tahılların karaborsalık olması ve bazı spekülatörlerin bundan çıkar sağlaması..
    aynı şey buğday için de geçerli..karaborsa bolca buğdayı stok yapmış durumda..yine aynısı beyaz fasulye için de olmuştu..
    40-50 yıldır verimli bir tarım politikası izleyemedi ülkemiz..umarım bundan sonra acil çareler bulunur..

3. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Ne sanayileşme, ne tarım.. Hiçbir konuda gerektiği gibi gelişemiyoruz, dışa bağımlılığımız artıyor her geçen gün. Kötü yönetime bir de gittikçe artan kuraklık eklenince değil 6 ytl, 16 ytl'yi bile görür bu fiyatlar.. Felaket tellallığı yapmak istemem ama bunlar daha iyi günlerimiz bence.

4. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    ben Türkiye de en azından şu an bi kıtlık olduğunu düşünmüyorum tarım politikasını yapanlarda bir kıtlık söz konusu. kooparatifdeki bütün kuru yarı ları piyasaya salar devletin tekelinden çıkartırsan piyasaya müdahale yetkin de kalmaz princi de 10 liraya paşa paşa alırsın şunu da sölemeden geçemiyorum yine ülkemizde olan dar ve orta gelirli ailelere oluyor diğerleri......

5. zuzu

zuzu Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    0
    Pirinç bulamıyorlarsa bulgur yesinler diye buyurmuş sayın tarım bakanımız kafa_ Bu sayede fiyatlar düşecekmiş, ölür müsün öldürür müsün.. Doğurtacakları 3 er çocuğu bulgurla beslememizi bekliyolar sanırım.

Bir tarım ülkesinde böyle bir olay yaşatılabiliyorsa öyle yöneticileri tebrik ederim ben üstün başarılarından dolayı. Hiç birşeye karışmayıp yürürüne bıraksalar bile bu olay yaşanmazdı bence.

6. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bu zam tüm dünyada arkadaslar. Burada 2 hafta içinde pirince %50 zam geldi. (ki enflasyon denen birşey yok gibidir)
    Sadece pirince degil, misir, un, süt ürünlerinede oldukca fazla zam geldi.
    Neden oldu peki, özellikle çin ve hindistanda gelir arttı gelirin artınca tüketim artar - tasaruf denen birşey kalmaz. Az ürüne çok talep oluncada fiyatların artacağını hepimiz biliyoruz. Kısaca global bir sorun hemen eleştirmeyelim. :)
    Son olarak benim en son duydugum haberde tarım bakanlığı depolarda yeterince pirincin olduğunu belirtti, bilerek fiyatları arttırdıklarını söylemişti.

diez bunu beğendi.
  7. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Benim eleştirim sadece şuan başımızda bulunan hükümete değil. Bugünlere gelmemize sebep olan tüm politikacılara. Tarım için bu kadar elverişli topraklarımız varken yeterli sulama kanalları yapılsaydı, gerekli politikalar üretilebilseydi bu fiyat artışlarından bugün etkilendiğimiz gibi etkilenir miydik? Önceki mesajım sadece pirinçteki fiyat artışlarına eleştirimi kapsamıyor, genel bir eleştiri.. Ekonominin bugünkü durumundan ve gelecekte olacaklardan çoğunlukla şuan başımızda bulunan hükümet sorumlu bence. Ekonomi balonunu yabancı sermaye şişirdi şişirdi şişirdi yarın öbürgün patlayacak bu ve o zaman asıl krizle yüzyüze kalacağız. Neyse istemeden siyasete de değinmiş olduk, birazda konuyu saptırdığımın farkındayım ama içimden geldi bunları söylemek. Umarım zaman beni yanıltır kriz falan yaşamayız ama gidişat böyle..

8. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    ya bu sadece bu dönemn bi sonucu değil ki...
    son 50 senedr belkide daha fazla ilerleme yok
    sürekli geriye gidilio her açıdan nasıl diyebilirsiniz?
    her iktidar her koalisyon kendi ülkesini
    yaratmaya çalıştı
    buranın Türkiye oldugunu unuttular
    hepsi kendi kafasına göre yönetmeye çalışınca
    bir sürü barajdan geçti bu ülke
    şuanda zamların hayat şartlarının daha çok gözümüzün içine
    girmesinin sebebi
    bu sürecin hızlanmış olması
    yani olay pirinç bulgur meselesinden ziyade
    yaşam meselesi...
    sanayi diolar mesela
    türkiyede üretim yapan fabrikalara bakın
    hepsi yabancı tekellerin elinde
    bu ülke bizim
    ama bize ait olan sanayi kolu yok denilecek
    kadar az...
    tarımıda bitirdiler insanlar düşünemio artık
    ne çiftçi düşünüo ne öğretmen
    insanca yasamayıda düşünmüolar...
    ölmesek şu ülkede iyi diyebiliolar sadece...

9. _Çapkın.olguN_

_Çapkın.olguN_ Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    kimodedim ve zuzu bunu beğendi.
  10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    kompleks karb. kepekli urunler zaten pahaliydi, sanirim su anda zamlar sonrasi iyice supplement grubuna girdiler :)

11. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    pirinç yüklü yaklaşık 50 adet geminin açık sularda bekletildiğine dair dün akşam haberlerde bir sunum vardı.fiyatların dahda artmasını bekliyorlarmış.üretici beklenenin üzerinde bir pirinç üretimi yaptıklarını beyan etti.yani normalde sıkıntı yaratacak bir durum yok.spekülatörlerin standart numarası.

12. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    arkadaşlar mgk pirinç için toplanıyor... türkiyede ilk defa besin için bir araya gelen milli güvenlk kurulu pirinç terörüne bir çare arayacak. inşallah bu durum dahada kötüye gtmz....:(

Sayfayı Paylaş