Pehlivan boynu nasıl yapılır?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve bron tarafından 6 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. bron

bron Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar;
    Pehlivanların boyun bölgesini bilirsiniz oldukça kalındır fakat bu onların şişman olmalarından mı kaynaklanıyor, yoksa bir çalışma stilleri mi var

Egzersizler bölümüne baktım, ordakiler sanki bana stretching gibi geldi ben o hareketleri yapıyordum bir sonuc alamadım

Geniş ense bodycide çok güzel gözüküyor. Boyum 176 kilo 67, zayıf olmam tabiki önemli ama kilolu olup ensesi ince olan kişiler de var

Pehlivanların veya diğer güreşçilerin boyun egzersizlerini bilen varmı

2. nerfbod

nerfbod Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    bol bol el ense?

mercedes16 bunu beğendi.
  3. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    aynen bol bol el ense yiceksin seneler sora orda et birikimi olcak bide kollestrol tabi bu nerden aklına geldi dicem ama bende seviyorum o görüntüyü bende de var ama daha çok olabilir:D

4. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Bir kaç boyun idmanı işe yarayabilir. Yerden yüksek bi yere yat, kafayı sarkıtarak aşağı-yukarı kaldır. Kafana önden havlu bağlayarak çek, daha büyük kuvvetle enseni geri ittir(bu da el ense antremanı). Kafana 2 kg bilek ağırlığı takarak sağ sola yatır. Futbol oynuyorsan hızlı gelen toplara kafa at. Bunların dışınıda kafayı sağa sola yatırmak vb hareketler ısındırmaktan başka birşey yapmaz. Önemli Not: Boyun çalışılması en riskli bölgedir. Çalışırken kıtırdatmamaya çok dikkat edin ve kesinlikle zorlamayın.
    Şunu da ekliyorum; omuz iyi olmadan kolun iyi olmayacağı gibi, trapez sağlam olmadna da ense kalın olmaz.

Son düzenleme: 7 Aralık 2008
    mercedes16 bunu beğendi.
  5. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kalın bir ense için anı zamanda trapez kaslarınızın yeterince dolu olması gerekir..

sırt çalıştııgınız gün, mutlaka dumbell shrug a er vermelisiniz..boynunuzun kalınlık kazanmasında yardımcı olacaktır size..yine, kalın bir ense için, deadlift, squat, shrug gibi hareketlerin vazgeçilmez oldugunu unutmamak gerekir..

aslında rowing hareketleri(t-bar rowing, bent over row, seat cable row vs...) de sırta kalınlık kazandırdıgı için, ister istemez trapezleride etkileyip, kalın bir boyun için yarar saglamış oluyorlar..

nitekim, omuz programınızda behind the neck press e er vermeniz bu kalınlıgın artmasında da yardımcı olacaktır..

sırt programınızda, lat pull down veya lat pull up gibi hareketleri ine boyunu tetikler...ama enseyi kalınlaştırmak için ilk önce o bölgeyi iyice ısıtmak gerekir..

6. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Ben özel boyun hareketi yapmadım. Yani trapezde çalışmıyorum . Ama sırt ve omuz hareketlerini yaparken farkında olmadan iyi bir biçimde geliştiler. D.Wolf dediği hareketlere dikkat et özellikle onları yaparken o bölgeler dışında bir miktar trapezlerindede hissediyorsun.

7. mehmet_dedeoğlu

mehmet_dedeoğlu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    onların çok farklı ya antrenmanlara başlarken ısınmak amaçlı jimnastikler nasıl amuda kalkıyolarsa onlarda boyunlarının üzerinde amuda kalkıolar ve ellerini kullanmadan sadece boynunun ittirme kuvvetiyle ayağa kalkabiliyorlar...

8. antijen

antijen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    böyle bişey yapmayın beyin hücrelerine iyi gelmez

9. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    boyun inceliği birçok vg sporcusu için büyük bir sorun. Vucut geliştikçe boynun inceliğide daha bi göze batar hale geliyor. Pehlivanların boynunun kalın olması antremanla da olsa dahi biraz da genetik olsa gerek malum herkesden pehlivan olmaz..

Gelelim benim boyun için uyguladıgım antreman şekline. Benim önerim genellikle boyun egzersizlerini omuz gününde yapmanızdır. Birçok boyun egzersizi vardır fakat şuan aklıma gelen ve uygulaması kolay birkaç örnek vereyim.

İlk olarak düz bir ant. sehpasına (bench press sehpası olabilir) kişiye göre değişen fakat ağır olmayan (5 - 10 kg olabilir) br ağırlıkla sırt üstü yatıyoruz. Alnımıza varsa bir havlu koyabilirz ve ağırlıgı alnıza koyup aşağı yukarı 12- 15 tekrar arasında 4 set uygundur daha sonra aynı şekilde yüz üstü yatıp 4 set yapıyoruz. Bu arka ve ön boyun egzersizini de Lever Lying Leg Curl aletinde de yapılabilir.

Gerçekten işe yarayan bir hareket. Eğer bu zamana kadar hiç boyun çalışmadıysanız etkisini çok hızlı hissedeceksiniz. Yalnız bu hareketi yaparken boynunuzu iyice ısıtın gerekirse strecting hareketlerini de yapın ve çok ağır kaldırmayın...

saygılar...

antijen bunu beğendi.
  10. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    benimde hiç bi çalışma yapmadan genetik olarak 42-43 cm boynum var biraz kalındır :)

Son düzenleme: 19 Mart 2009
  11. sgenc07

sgenc07 Guest

12. brock lesnar

brock lesnar Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SERBSET STİL GÜREŞ
    Yer:
    (NEVŞEHİR)
    arkadaşım 7 yıldır amatör olarak güreşmekteyim hiç bir zaman hocalarımın özellikle bir boyun egzersizi yaptırdığını hatırlamıyorum ne yaptırdıklarınıda söyleyim ilk önce güzelce 45 dakika ısınırız ondan sonra güreş sırasında sakatlanmamamız için boynumuzu 3-4 dk sağa sola aşağı yukarı çeviririz güreşte sürekli rakiple temas halinde oluyoruz rakibin eli sürekli ensemizde oluyor belki sürekli el ense yediğimizdendir belkide boynumuz üstüne çok düştüğümüze kalınlaşıyor artık orasını bilemiyecem ama zor yani halterle dambılla kalınlaştırmak uğraş gerektirir en iyisi bol bol güreş yap arkadaşlarınla yaşıtlarınla bide öyle geliştirmeyi dene bakalım thums: illa bi hareket istiyosan KAFANI YERE KOY ELLERİNİ ARKA BALDIRLARINDAN TUT BÜTÜN AĞIRLIK BOYNUNA BİNSİN KAFANI SAĞA SOLA ÇEVİR FAYDASINI GÖRECEKSİN

Son düzenleme: 28 Nisan 2009
  13. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    45 dakika ısınma cok değil mi ya.:shock:

14. Mgg

Mgg Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Boyun için ekstra bir hareket uygulanması gerektiğini düşünmüyorum aslında forumu açan arkadaşın kilosundan dolayı boynuda ince, zamanla çalışıp kütle yaptıkça ve özellikle enseye press (omuz) hareketinde zamanla ağırlığı arttırdıkça boynu kalınlaşacaktır. Boyun çok kritik bir bölge olduğu için kalınlaştıracağım diye sakın ağır kiloların altına girmeyin iler de fıtık olma riskini göz önünde bulundurursak bu öle bel de olduğu gibi hafif atlatılabilecek bir durumda olmayabilir. Dikkat!!!

15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    güreşçiler köprü vaziyetinde boyunlarına oldukça fazla yük alırlar ve eminim bunu karşılayabilmek içinde ekstra çalışıyorlardır..
    ör : ben lying leg curl makinesinde yere dizlerimi koyup tek bacak gelen kısma boynumu altına sokarak yukarı kaldırırım..

makinede kilolar 5er 5er çıktığı için makineye boş halde 1-2 kglık dumbbelllar takarak çalışırım..
    güçlendirmekte fayda var tabi ama siz siz olun boyunda Mgg'ninde dediği gibi hırs yapıp ağır çalışmayın..çok çok dikkatli olun..sağlığınızı riske atmayın..

16. mLq

mLq Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba, profesyonel olarak güreş sporu ile ilgileniyorum.
    El enselere ve tuş olmaya karşı direnci arttırmak için boyun egzersizleri yapıyoruz,bu egzersizler hacim artışı sağlıyor.

Genel olarak yaptığımız boyun egzersizleri,
    -yaklaşık 10dk boynu ısıtıyoruz.
    -ayaklar yerde eller belimizin üzerindeyken boynumuzun üstünde daire çizerek baskı uyguluyoruz.
    -boynumuzun üzerine köprü kurup 30 saniye-1 dk bekliyoruz ve 10larca tekrar yapıyoruz.
    -boynumuzun üstünde amuda kalkıp köprüye düşüp tekrar boynumuzun üstünde amuda kalkıyoruz. bu hareketi ileri-geri,sağ-sol olarak hızlı hızlı yapıyoruz.

bunların yanında yer antremanlarında eşleşerek köprü kurup tuşa karşı baskıya direnme çalışmalarıda yapıyoruz.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu..

Reddie ve aneximandros bunu beğendi.
  17. brock lesnar

brock lesnar Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SERBSET STİL GÜREŞ
    Yer:
    (NEVŞEHİR)
    güreş salonumuz soğuk yeteri kadar ısınamazsak sakatlanma riskimiz çok yüksek özellikle tek çift bacağa dalmalarda biz ne kadar tecrübeli olsakta yeni gelen elemanlar çok dikkatsiz dalıyolar ve boyun sakatlıkları çok oluyor mecbur 45 dk ısınıyoruz ki sakatlık çıkmasınthums:

18. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Genetikle alakalı mesela benim boynum gayet kalın. Kafamı arkaya yatırdığımda yukarı doğru iki tane anakonda yılanı çıkıyor :)

Sayfayı Paylaş