patlamalı çalışma nedir ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve OvO tarafından 15 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. OvO

OvO Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    kayseri
    bir cok yerde goruyorum patlamalı calısma diye gecende SCHWARZXXL hocamızın yazısında bi kac yerde gordum
    "patlamalı çalışmalara karşı fazla hipertrofi ..... "
    "patlama çalışmalarıyla kaldırdıkları ağırlıkları yükseltmeye ...... "

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ri-omuz-ba-lar-p-t9119.html?p=87179#post87179

nedir bu patlamalı calısma hangi bolgede uygulanır ? ne zaman uygulanır ? ne ise yarar ?

2. bhcaylak

bhcaylak Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Amerikan futbolundan örnek vermek gerekirse savunmacı ayağını rakibin önüne koyar tackle vururken tüm enerjisini kullanır vurucagı an yere doğru biraz daha alçalarak momentumu ve tüm kuvvetini de kullanarak patlar. Rezervlerini boşaltır büyük ölçüde , kas çalışma sisteminde de sanırım şu şekilde oluyor(umarım yanılmıyorumdur , emin degilim başlamadan önce biraz daha araştır bence) 15 kg ile 20 tekrar çıkartabilen birisinin 20 kg ile 8-10 tekrar çıkartacak şekilde çalışmasıdır. kasın deformasyonuda aynı dogrultuda arttıgı için gelişim hızlı olur sürekli olarak bu sistemin uygulanması kasa hasar verebilir.

3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.314
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    orta ölçekteki ağırlılarla yapılır. ağırlığın süratli bir şekilde itilip, normal hızda indirilen tekrarlarla, sinir sisteminin gelişimi ve dolayısıyla güçte artış sağlayabilmek için uygulanır.

örnek vermek gerekirse; 100 m. ci sprinterlerin kalkış pozisyonları patlayıcılığın anlaşılması için yerinde olur. namludan çıkan mermi misali..

Lock Ness ve OvO bunu beğendi.
  4. OvO

OvO Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    kayseri
    1- peki bunu(ağırlığın süratli bir şekilde itilip, normal hızda indirilen) alışkanlık haline getirip tekrarlarımızı sürekli boylemi yapmalıyız
    2 - omuzlar yavas kasılan ve gerilimi seven kaslar oldukları icin bu uygulamıyı omuzlarda yapmak yanlıs olur heralde yanlış mıyım ?

5. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.314
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    bu sistem hacim için değil, güç ve patlayıcı kuvvet için kullanılıyor.

daha çok müsabakalarında güce ve patlayıcı kuvvete ihtiyacı olan sporcuların tercih ettiği bir idman şekli.

kişinin ne istediğine bağlı olarak değişir.

herhangi bir spor için özel çalışılmıyor ve sadece ağırlık çalışmaları yapılıyor ise dönemsel olarak uygulanabilir.

tüm bu mantıkla düşünüldüğünde omuz için de uygulanabilir. zaten schwarzxxxl da yazısında omuz için patlamalı bir hareket kullandığını yazmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

6. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    464
    Ödül Puanları:
    93
    ben yeni başlayan birisi olsam ilk 6 ay bunu uygular ardından hacim programına geçerdim.çünkü herşeyiyle aynı 2 insanın aynı gün spora başlayıp aynı programı uyguladıklarını düşünelim.
    A kişisi ilk 6 ay güç yönelimli,B kişisi hacim yönelimli çalışıyor diyelim.
    ilk 6 ay boyunca B kişisi total olarak göğüste 10cm artış alıyorsa,A kişisi 5cm alıyor diyelim.

6aylık periyot bittiğinde ise A kişisi,B kişisine nazaran daha fazla ağırlığın altına girecektir güç yönünden daha verimli çalışıp daha güçlü olduğu için. 6.aydan sonra B kişisi 100kg bench yapıyorsa A kişisi 120kg bench press yapıp sonraki dönemlerde B kişisinden daha fazla ölçü alabilir diye düşünüyorum.

7. OvO

OvO Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    kayseri
    en iyisi ben kendi bildigim gibi devam ediyim :) kafamı karıstırmaya gerek yok

8. sqols

sqols Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Doha
    Bence yeni baslayan kisiler icinden tehlikeli ve riskli, serbest agirliklarla calismayi ogrenmeden, alismadan, eklemleri guclendirmeden bu tip patlayici guc antremanlarina girmek sakatlanmaya davetiye cikarir

9. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    464
    Ödül Puanları:
    93
    yeni başlayan derken ilk 1-2 aylık başlangıç programını bitirenler için demek istedim.

yani mesela ben ilk başladığım ay bench press yapmadım.butterfly yaptım onun yerine.bu tarz başlangıç hareketlerini bitirdikten sonra güç antrenmanı yapılabilir bence.

10. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    194
    Ödül Puanları:
    0
    aslında farklı sıstemler etkılı olabılır kası şaşırtmak adına

Sayfayı Paylaş