Parkur Sporu Nedir ? ( Gir Bak )

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Soldier93 tarafından 24 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. Soldier93
  Offline

  Soldier93 Üye

  Katılım:
  12 Mart 2009
  Mesajlar:
  183
  Beğenileri:
  52
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Elektronik Teknisyeni / BodyBuilder
  Yer:
  Yurtdışı
  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=JCVOtSkQ7QA[/YOUTUBE]
  Özetle parkur, önüne çıkan engelleri en hızlı ve etkili biçimde aşarak haraket etme sanatıdır. Engelleri aşarken koşma, zıplama, tırmanma ve düşme teknikleri kullanılır. Bu sporu yaparken hiç bir özel teçhizata yada özel bir alana ihtiyacınız yoktur. İhtiyacınız olan tek şey doğal ya da yapay engellerdir. Ama öncelikle kendinizde güç, denge, esneklik, çeviklik ve akıcılık geliştirmeli ve bunlardan yararlanarak ileri görüşlülük, korkusuzluk, kontrol ve sakinlikle birleştirmelisiniz.

  Spor olarak parkur kelimesi; İngilizcesi “parkour”, Fransızca “parcours du combattant” teriminin kısaca çeviriminden gelmektedir. Yani askeri engelli parkurdan. Şanlı Türk Silahlı Kuvvetleri de yıllardır askerlerimize engelli parkur eğitimi verdiğini hatırlarsak, bu sporun bize de aslında yabancı olmadığını fark etmiş oluruz.

  Parkur ne kadar extreme bir spor olarak gözükse de hatta özelliklerini taşısa da askerler ve bu disipline gönül veren parkurcular (dünya genelinde erkeklerine traceur, kadınlarına traceuse diye hitap edilir) bu sporla yaratıcılıklarını geliştirip sağ duyularına katar aynı zamanda ruhi ve bedeni gelişimlerini tamamlarlar. Hey! Futbol oynarken bile sakatlanma ihtimaliniz var, unutmayın ve dikkatli olun.

  Yukarıda da dediğim gibi dünya genelinde bu sporu yapan erkeklere traceur, kadınlara traceuse deniliyor. Kelime kökü Fransızcadan gelmekte tabi sporu geliştiren bir Fransız olduğuna göre. Bu açıklamayı sadece dünya genelinde ismi böyle olduğu için söylüyorum, oysaki bizde askerde kısada olsa bu sporu yaptığımız için Türkçe isim koymayı, dilimize Fransızca sokmamayı uygun gördüm bunu bana fazla görmeyin atalarımız bile bu sporu yapıyordu. “Traceur” aslında izli, iz bırakan demek. “Traceuse” ise onun dişileştirilmiş hali ya da komplo demek. (Şu yabancıların kelimeleri erkek ve kadına ayrı ayrı söylemek gibi bir huyları var, ama bizde kadın erkek eşitliği var.) Ben bu sporu yapanlara “izci” demeyi uygun gördüm. Bknz: TDK Güncel Türkçe Sözlük.

  İZCİ: is. 1. İz güderek aradığını bulabilen kimse, keşşaf. 2. Dayanışma ve yardımlaşma duygularını geliştirmek, ruhça ve bedence güçlendirilmek için kamplarda ve okullarda eğitilen genç: “Tam bu sırada, sokağın başından bir izci alayı sökün etti.” -Y. K. Karaosmanoğlu.
  [FONT=&quot]Her neyse nerde kalmıştık: Parkur size sınırsız özgür bir dünya vaat eder. Fiziki ve ruhi dünyamızda engellerle karşılaştığımızda onları nasıl aşacağımıza dair bir felsefe ve disiplindir. Bİr izciyi hiç bir engel, bariyer yada yasak durduramaz. O yoluna çevresiyle uyumlu bir şekilde devam eder. Parkur sporunda akrobatik hareketler, durduk yere atılan taklalar, çeşitli manevralarla karşıdakini şaşırtmalar, sebepsiz yere yüksek objelerin üzerinden atlamalar yoktur. Parkurda temel amaç yolumuza çıkan engeli teknik ve yaratıcılıkla geçmek ve bir sonraki harekete (koşmaya yada ikinci engelden geçmeye) hazır olmaktır. Parkurun bir amacı vardır ve amacımız önümüze çıkan engelleri geçmektir. Bir duvarın üzerinden elimizi koyup geçebilecekken, duvarın üzerinde gerksiz yere üç takla atıyorsak bunun adı parkur değildir.

  Sorum
  1) Bu İş Kas Gücünemi Bağlı Yoksa İlik Ve Tendonların Dayanıklılığınamı ?
  [/FONT]
   
  Son düzenleme: 24 Mayıs 2009
  ramrodmaniac bunu beğendi.
 2. Tur1
  Offline

  Tur1 Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2008
  Mesajlar:
  58
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Bilmiyorum ama bence bu iş cimnastikle birlikte gidiyor eskiden Parkur'un en iyisi David Belle adında normal bir parkurcuyken şimdi Damien Walters diye bir cimnastikçi geldi ve bence yeni videolarıyla David Belle'i ezdi geçti ;)
   
 3. BdrHri
  Offline

  BdrHri Üye

  Katılım:
  2 Haziran 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  güzel bi spor bence :D
   

Sayfayı Paylaş