Parçalı olma ve sertleşme

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jkrauser tarafından 15 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. jkrauser

jkrauser Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar.Ben öncelikle etraftan okuduğum birkaç şeyi burada derleyip size sormak istedim.Bir çok yerli yabancı siteye baktım ve kırmızı kas lifleriyle beyaz kas liflerini çalıştırmanın yollarının farklı olduğunu öğrendim.Öğrendiğim şeyler :Kırmızı kas liflerinin dayanıklı ve güçsüz beyazların ise dayanıksız ve güçlü kas lifleri olduğu.Kırmızıları çalıştırmak için çok tekrar az ağırlığın kullanılması gerektiği beyazlar için ise tam tersi olduğu.Şimdi buraya kadar tamam.Fakat tereddüte uğradığım ve her kafadan bir sesin çıktığı kısma geldik.Kırmızı kas lifleri vücudumuza asıl parçalı görünümü veren kaslar mı yoksa bu sadece vücut yağ oranıyla mı alakalı.Kaslarımızın sertleşmesi için kırmızı kas liflerinin mi çalışması gerekiyor?Çünkü çoğu kişinin bilek ve kalf kısmı çok sert.Bu bölgelerde de kırmızı kas liflerinin yoğunlukta olduğunu biliyoruz.Yağ oranım düşük olmasına rağmen çok yağlı olup da tek bir baklavası bile gözükmeyen birkaç arkadaşımın karnı benimkinden daha sert.Yani kasları sertleştirmenin yolu kırmızı kas liflerini çalıştırmaktan mı geçiyor?

2. wolf13

wolf13 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    bende bu konuyu çok merak ediyorum umarım hocalarımız bu işe el atarlar

3. erlik

erlik Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    "Kas" dokusu beyaz, kırmız ve kalp kası olarak üçe ayrılır ve bunlardan yalnızca krımızı kaslar istemli olarak çalıştırılabilir. Yani tekrar sayınız, ağırlıklarınız, set arası dinlenme süreniz ve program yoğunluğunuz ne olursa olsun çalıştırdığınız çizgili (kırmızı) kaslardır. (Beyaz kaslar mide, bağırsak, yutak vb. organları oluşturur. Bunların gelişimi yoga teknikleri veya tıbbi tedaviler ile ilgili mevzulardır. VG ile ilgisi yok.)
    Sanırım asıl sorulan ayrım istemli çalışan kırmızı kas tipleri ile ilgili. (iskelete bağlı olan kaslar).

Burada bir kırmızı ve beyaz "lif" (kas değil) ayrımı var.
    Fizyolojik olarak kırmızı kaslar liflerine göre ikiye ayrılır. Tip 1 ve Tip 2 . Bazı kaynaklar Tip 2 lifleri da A ve B olarak ayırırlar. Buna göre üçe ayrırsak:
    Tip 1 lifler:
    Kırmızı liflerdir. Oksidatif lifler olarak geçerler. Asıl enerji kaynakları ayrobik sistemdir. Yavaş kasılıp geç yorulurlar. Uzun mesafe koşuları gibi mukavemet aktivitelerinde kullanılır ve bu tip egzersizlerle gelişirler.
    Tip 2 a lifler: Kırmızı liflerdir. Mitokondri sayıları yüksektir. Civarlarındaki kılcallanma fazladır. Tip 1 kadar olmasa da geç yorulurlar. Şınav, mekik gibi Yüksek tekrarlı aktivitelerde, orta mesafe koşularında kullanılırlar.
    Tip 2 b lifler: Beyaz liflerdir. Asıl enerji kaynakları glikoliktir. Mitokondri ve kılcallanma oranları düşüktür. ATP yi (enerji molekülünü) hızlı yıkarlar. Hızlı kasılır çabuk yorulurlar. Kısa süreli koşular, patlama sporlarında kullaılırlar.

Bu lifler nerede? diye sorulacak olursa, vücuttaki her kırmızı kas gurubu bu liflerin bir karmasına sahiptir. Ancak kullanım biçimlerine göre oranları değişir. Yani yaptığınız antremana göre kaslarınızda hangi tip liflerin fazla oranı olacağını belirlersiniz.
    VG de ağırlıklı olarak Tip 2 kaslar kullanılır. Dengeli kullanımları dayanım- kuvvet ile gelişme oranını optimum düzeyde tutar. Yani yalnızca 2/b çalıştırılırsa yeterli kılcallanma ve enerji üretme gelişimi olmayacağından platoya çabuk ulaşabilir, 2/b ihmal edilirse de dayanım (kasların taşıma kapasitesi) artmayacağından kuvvet gelişimi sekteye uğrayabilir.
    kaynaklar:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Muscle#Types
    http://en.wikipedia.org/wiki/Skeletal_muscle

Son düzenleme: 16 Mayıs 2010
    R10, straps, Azi ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  4. orhanyılmaz

orhanyılmaz Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    body building - fitness @ welness
    Yer:
    istanbul
    beslenme noktasında titiz olmalısınız... az kilo çok tekar da yararlı olabilir çok kilo az tekrarda... antrenman gelişim değişim olarak gerekli... ancak deri yorgan misali adeleyi örttüğü sürece... sadece göğüs var diyebilirsin.. beslenme cardio ve bol sıvı tüketimi ile kalın deriyi incellttikçe 36 cm ölçüdeki bir kol bile dev gibi durabilir...

derinlik ve çizgiler insanı dev gibi göstertebilir.. ilizyon gibi...

yan yana geldiğiniz kadar .. yahu bu küçücük adam dediğiniz sporcuları podyumda gördüğünüz zaman , çok şaşırabilirsiniz... nitekimde öyle oluyor zaten... boş büyümek değil derin ve kaliteli büyümektir esas olan... her kesin bir sistemi ve becerisi mevcuttur bu hususta...

kaslarınızın lif lif - çizgi çizgi ortaya çıkmasında tüm sporcuların ortak noktası beslenmedir arkadalşlar!!!

Serhat#24, bravehearts, jimraynor ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  5. jkrauser

jkrauser Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer bahsettiğin yağ oranıysa(bana öyle geldi) yukarıda zaten açıkladım.Tek baklavası bile gözükmeyen bir arkadaşımın karnı benimkinden sert.Hem onunla alakalı olduğunu söylesen bile benim karnım bicepslerimden sert bu karnımda daha az yağ olduğu anlamına mı geliyor kesinlikle hayır.Eğer bi iki hocamız buraya daha açıklayıcı şeyler yazarsa çok sevinicem örneğin şu şu şekilde çalışılmalı vs. gibi..

6. orhanyılmaz

orhanyılmaz Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    istanbul
    nickli çocukarı sevindiremiyoruz yavrum... :)

hoca dediğin nasıl olunuyor... bende olmak istiyorum !!!

7. dr.ismael

dr.ismael Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    en başta bahsettiğimiz sertlikten öte define görünmek bununda olması için daha az yağlı olmamız sart orhanyılmaza katılıyorum :D

8. jkrauser

jkrauser Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Bence sevindirememeniz nicklerinden değil sizin cevaplarınızdan kaynaklanıyor yanlış mıyım?Dediğimi anlamamakta ısrar ediyorsunuz.Yazıyım çok zorladınız.Yağ oranım %9 küsürlü birşey.Six packim var fakat sert değil.Aynı zamanda %12 yağ oranına sahip bir arkadaşımın six packi benimkinden daha define ve o derece define gördüğüm bütün six packler sert oluyor.Sorduğum şey nasıl six pack yaparım nasıl parçalı görünürüm vs değil.Problemi çevire çevire birkaç cümlede birden anlattım.Umarım bu sefer düzgün anlatabildim(sorun benden de kaynaklanıyor olabilir diye anlatabildim dedim).Kaslar nasıl sertleşiyor?Merak ettiğim şey bu parçalı nasıl olunuyor ben de biliyorum...

galactica bunu beğendi.
  9. orhanyılmaz

orhanyılmaz Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    istanbul
    orhan yılmaz int pro fit. trainer. /milli vücutcu
    mavisporfitness club...

gel göstereyim...

10. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Karın bölgeside diğer kas grupları gibidir. O bölgeyide diğer kas gruplarını nasıl çalışıyorsanız öyle çalışmayı deneyin. Mesela ben karın kasında bile piramit yaparım crunch hareketinde. 20-15-12-10 tekrar ağırlık arttırarak çalışırım. Aslında mantık olarak sorunuzun cevabı arkadaşınızın karın kaslarının daha fazla olmasıyla alakalı. Yağ oranınız zaten yüzde 9 gibi bir rakammış. Eğer zaten orada yeteri kadar kas olsa bu tamamen ortaya çıkardı diye düşünüyorum.

11. wolf13

wolf13 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    aletsiz karın çalıştırma hareketlerini de verebilir misiniz? mekik çeşitlerini ve püf noktalarını

12. jkrauser

jkrauser Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bravo o zaman size.Vücutçu olduğunuzdan değil dediğimi yine anlamadığınız için.Biraz türkçenizi de geliştirmelisiniz bence.Size antrenör hoca vs değilsiniz mi dedim ben orda?Neyse tartışmaya girmek istemiyorum kimseyle..Tek öğrenmek istediğim kasların sertleşmesinin Tip 1 liflerle mi tip2 a mı yoksa tip 2 b ile mi alakalı olduğu.Bildiğim tüm hocalar bana 50 mekik çekmenin gereksiz karın ağrısından başka bir işe yaramadığını söylüyor.Sertleşmesi için 50 mekik mi çekilmeli yoksa ağırlıkla 10 mekik mi çekilmeli?Ve bilek kalf vs gibi kaslarımız niçin diğer kaslarımıza oranla daha sert?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:21 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:12 ----------

Çok teşekkür ederim fakat ben zaten o şekilde çalıştım hep bu aralar hareketleri falan yanlış yaptığımı düşünüyordum ama mekik nasıl yanlış yapılabilir ki?Ve farkettiğim bişey de direk balon gibi şişen fakat tricepsi bile adam akıllı gözükmeyen adamlar var %13 yağ oranına falan sahipler.Ben de o oranlara çıkmıştım fakat benim tricepslerim gözüküyordu.Yani bu tamamen genetikte yazılı olan birşey olamaz değil mi?Elbette yatkınlık vs olabilir ama genetiğinde yoksa olmaz diye birşey var mı? :/

galactica bunu beğendi.
  13. erlik

erlik Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    herşeyden önce hoca değilim, iddiam ve mesuliyetim yok. ancak genelde savunma sporu antremanlarında yapıldığı gibi geniş hareket menziliyle yapılan çalışmaların kendimde ve beraber antreman yaptığım arkadaşlarımda işe yaradığını söyleyebilirim.
    açılı sehpahada uzanarak ayak kaldırma hareketi gibi. bacak kırık versiyonundan dik versiyonuna geçtikçe zorlaşır. bu hareketi crunch ile birleştirebilirsin.
    formunu bozmadan, yanma başlayıncaya kadar tekrar yapmak sertleştirir.
    ön kol ve kalfların daha sert olmalarının nedeni gün içinde çok kullnılmaları ve her çalışmada toplam tekrarlarının yüksek olmasıdır. kalf ve önkolun tip 1, slow-twitch oranları yüksektir.
    ayrıca amacın sertlik ise tüm hocalarım bana abs machinelerden uzak durmamı tembihlemiştir.
    dediklerini doğru kabul edip aksini denemedim.

ingilizce bilen arkadaşlar için konu ile ilgili iki yazı şunlardır:
    http://findarticles.com/p/articles/mi_m0KGB/is_4_4/ai_n6013154/
    http://www.thinkmuscle.com/articles/haycock/hst-07.htm

Son düzenleme: 27 Mayıs 2010
    jkdo ve jkrauser bunu beğendi.
  14. jkrauser

jkrauser Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkür ederim.Ben de savunma sporlarıyla ilgileniyorum.Kollarım göğüslerim vs hakkında hiçbir şikayetim yoktu zaten ben kendi başımayken bile şınav çekerdim.Fakat çok az mekik çektim şimdiye kadar.Karın kaslarımın daha gözükür hale gelmesinin sebebini yağ kaybetmek olarak düşünüyordum çünkü biraz kilo verdim ve damarlarımın görünürlüğü arttı.Eğer dediğiniz gibiyse yazın gelmesi ve sıcakların bastırması yüzünden damarlandğımı söyleyebiliriz yani bu yolda devam etmeliyim.Teşekkür ederim tekrardan:)

15. VATANSAĞOLSUN

VATANSAĞOLSUN Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    teşekkürler.

people bunu beğendi.
  16. oguzhan_039

oguzhan_039 Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    gaziantep
    bu soruyu soran arkadaşıma bende katılıyorum. benimde kaslarım sertleşmiyor bende yarım mekikde 40 kg agırlıkla mekik çektim belli bi dönem işe yaramadı .....sonra sadece ağırlık kullanmadan çok tekrar yaptım yani günde 600 mekik çektim kaslar görünüyor ama sıkıntı şu serbest bırakınca karnım jelibon gibi kaslar yumusak sert degil yani..........( sanırım arastırmalarıma göre vücuda sertliği amino asitler veriyomus kasların hemen yeniden hızlı yapılandırılmasıyla yani belli bi noktadan sonra çalışma boş o kadar çalışma sadece esneklik kazandırıyor sertlik vermiyor) ayrıca benim kol kaslarımda aynı yumusak kasların deri içindeki hareketine kadar her şeyi net görüyorum dokunuyorum kaslar yumusakkkkk, sevgili hocalarım cevap veriniz bu sorunumuza lütfen yardımmm

Son düzenleme: 20 Kasım 2010
  17. TeKiller

TeKiller Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Kası sıkmadan sert olan biri varmı ?

redbaron_ bunu beğendi.
  18. selçuk karagöz

selçuk karagöz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    bu siteyi seviyorum çünkü tartışmalar bile seviyeli. yani kimse yanlış bi sözcük kullanmıyor. tebrik ederim

tayfun2161, Azi, desk ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  19. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Kırmızı kasları tutan lif lerdir vücut geliştirmede aslnda kırmızı kasların yanı sıra lifler gelişiyor.Kemiklerimiz oldukça incedir ama kolu 45 cm olan birisinin kolu tamamen kas gibi gozukmez eğer boyle olsaydı zaten sarkardı işte bunu sağlayan liflerdir.Lifler cok gucludur dayanıksızdır bu yuzden cabuk yenilenir.

Vücudu parcalı gosteren kırmızı kas gruplarıdır ama onlara destek ve güç sağlayan liflerdir.

Kas sertliği kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir benimde kaslarım oldukça yumusaktır fakat benden zayıfların ve vg yapmayan arkadaslarmn benden daha sert bunun sebebi yk aslnda :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:53 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:48 ----------

Bu tamamen genetik kaslarını çalışarak sertleştiremezsin.

AngryHun bunu beğendi.
  20. Kaka'22

Kaka'22 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Saolun bunuda öğrendik :)

erlik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş