Pahali, etkileyici ve sasirtici fuar

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 24 Aralık 2006 başlatılmıştır.

 1. DEXTER JACKSON
  Offline

  DEXTER JACKSON Özel Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  590
  Beğenileri:
  109
  Ödül Puanları:
  0
  Pahalı, etkileyici ve şaşırtıcı bir fuar

  Uluslararası çağdaş sanat camiası ve Türk sanatseverlerin merakla beklediği Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı önceki gün başladı. Fuar, sanatseverlerden tam not alacak gibi.

  Ev sahibi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu değişmiş, aydınlanmış, adeta yeşillenmiş. İkon Events'in düzenlediği ve bu yıl ilki gerçekleştirilen çağdaş ve güncel sanat fuarı, tüm dünyadan gelen 49 sanat galerisi, 10 kâr amacı gütmeyen kurum, 9 ayrı inisiyatif grup ve 150'yi aşkın sanatçının resim, heykel, fotoğraf, video art ve dijital eserlerini görücüye çıkardı.

  Andy Warhol, George Baselitz, Keith Haring, Robert Rauschenberg, Roy Lichtenstein ve Alex Katz gibi çağdaş ustaların eserlerinin yanı sıra, Azade Koker, İnci Eviner, Haluk Akakçe, Hüseyin Çağlayan, Esat Tekand, Mehmet Güleryüz ve Nur Koçak gibi güncel sanatın önemli isimlerini ağırlayan fuarın en yüksek değerli parçası James Rosenquist'in Feng Shui II adlı eseri (428.000 Euro). Dünya çapında en tanınmış 30 sanatçının eserlerine odaklanarak çağdaş sanat konusunda uzmanlaşmış ve dünyadaki ilk sanat fonunu oluşturmuş Art Estate de eserlerini ilk kez Contemporary İstanbul'da sergiliyor. Fuarda Art Estate'in portföyünde bulunan sanatçılardan Gerhard Richter, Georg Baselitz, Sigmar Polke, A.R. Penck, Markus Lüpertz, Andy Warhol, Robert Rauschenberg, Tom Wesselmann, Frank Stella ve James Rosenquist'in çalışmaları var.

  Rumeli Salonu'nun iki katına ferahça yerleşen fuarda Mehmet Güleryüz'ün 'Hayber' isimli büyükçe bir at yerleştirmesi karşılıyor izleyeni. Biraz ilerideki Ryan Wolfe'un ilginç işiyle ister istemez açılan ağızlar gezi süresince hiç kapanmıyor. Seçkin Pirim'in yerleştirmeleri, İnci Eviner'in "Buraya Ait Değilim" başlıklı siyah beyaz çizimleri, Kemal Tufan'ın giysilerle örtülü dev uçağı bunlardan sadece bazıları. Sabit Kalfagil'in İstanbul fotoğrafları ve Ayşen Urfalıoğlu'nun sabun kuzuları da mutlaka görülmeli.

  Gelecek sene 2007 İstanbul Bienali ile eş zamanlı yapılacak olan Contemporary İstanbul, bu yıl 50.000'den fazla ziyaretçi bekliyor. 'Yuvarlak Masa' toplantılarıyla pekişecek 2 trilyon YTL bütçeli fuarın ana sponsoru Deutsche Bank. Organizasyon ve yönetimin başını Ali Güreli ve Orhan Taner'in çektiği fuar, yarın sona erecek. Klasik müzik resitallerinden caz konserlerine kadar zengin akşam programları içeren fuarın biletleri www.biletix.com 'dan ve kapıdan temin edilebilecek. (0 212 292 25 80)


  23/12/2006
   

Sayfayı Paylaş