Overtraining Yaparak Trapez Kaslarını Küçülltme

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve YuriBoyka61 tarafından 17 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. YuriBoyka61

YuriBoyka61 Yeni Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar trapez kaslarım çok fazla ve bundan nefret ediyorum.Trapez Kaslarını çok aşırı çalıştırarak overtraining yaparak yıkılmalarını yani küçülmelerini sağlasam istediğimi elde etmiş olurmuyum kaslar küçülür mü? eğer böyle birşey olursa nasıl bir program uygulamalıyım overtraining için malum küçültelim derken daha fazla büyümesinler :D yardımlarınızı bekliyorum.

2. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
    14 yaşında birinin bunları düşünmesi bana çok komik geldi.

Tahminimce genel anlamda fazla kaslı değilsiniz ve bu sorun genetiktir. Zamanla vücudun diğer bölümleriyle orantılı olacaktir.

Trapez kası risklidir overtraining yaparsanız sakatlanma riskiniz de artacaktir.

YuriBoyka61 bunu beğendi.
  3. YuriBoyka61

YuriBoyka61 Yeni Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    15 diyelim 1 ay sonra 15 e giriyorum :D tabi fazla kaslı sayılmam ama 1 yıllık şınav mekik altyapım var yani göğüsler ve karın gerçekten sağlam daha yeni başladım vg ye.trapezlerimi hiç çalıştırmamama rağmen büyüyorlar hareketleri hertürlü nizami yaptığımada inanıyorum.

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "overtarining " kolay bi konu değlidir !...

bunu hele lokal bir konuda nasıl yapmayı düşünüyorsunuz ?!...))))

5. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Trapezleri ben istemedende olsa ufalmalarina neden olmuştum diyet döneminde.Diyet döneminde vücut zaten aç, yoğun spor üstüne günde 8-9 saat fps türü oyunlar oynardım.Farketmedende olsa oynarken, hep kambur dururdum, o kambur durma sebebiyle trapezler devamlı gerilir ve çalışırdı, hepte diyet dönemlerinde arka omuz ve trapezlerim resmen gözle görülür biçimde ufalırlardı.Ama ben bunu istemeden yapmıştım.

Ama şahsen ben trapezlerin büyük olmasını seviyorum, en azından vücut iri ve kalınsa tshirt giydiğinde filan böyle bi vücut yapmışsın izlenimide uyandırıyor bence trapezler, o yüzden diğer kas grupları gibi onunda üstünde duruyorum.

6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Local overtraining... Kusura bakmada hayatımda ilk kez bu kadar saçma bir şey duyuyorum :)

Bir kas grubunu gereğinden fazla çalıştırır beslenmeni de zayıf tutarsan o bölgede yapımdan çok yıkım gerçekleşeceği için o bölge yerinde sayar, öyle gözle görülür bir küçülme kas kaybı olmaz sadece hacim alınamaz yerinde sayar durur...

Sen bunun bir seviye üstü yani protein yapısından kaybetmekden yani küçültmekden bahsediyorsun... Kortizol olmadan protein yapısından eksilme olmaz... Yani senin teoride o bölgeyi o kadar çok çalışman gerekir ki, o bölgeyi yorman yetmez vücuda deli gibi kortizol salgılatacak kadar da kendini yormuş olman gerekir...
    Hadi teoride mantıklı buraya kadar olan kısmını yaptın, kortizol de başladı salgılanmaya; hormona nasıl hedef göstereceksin dur oradan yeme şurada ki kas grubundan katalize et mi diyeceksin???

İmkansız gibi bir şey; bir yeri küçültecem derken bütün vücuttan kas kütlesi kaybedilir; bence teorik olarak bile local kas kütlesi küçültme mümkün değil!!! Bırakın pratiğini...

YuriBoyka61 ve mertcx bunu beğendi.
  7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bazı noktalar.

-overtraining, çok basit anlamda,tabirde "enerji, mental ( ruhi) , vücut mekanzimasının " istekler dışı hareketsiz,cevap verememesi kalması, enerji konvertasyonlarının optimum, verimli yapılaması ile ilgili bir konudur...

***" bir kası küçültülmenin " 3 temel yolu vardır :

---------------------------

1) " o kası çalıştırmamak !..." ve bu da sporcularda 2 tipte gerçekleşir:

a) kası ihmal edip çalıştırmamak...
    b) kaza ,sakatlık neticesi kasın uzun süre hareketsiz kalması ...

2) kilo vermek , kas-yağ kaybı...az enerji , çok iş ...)

3)mental- depresyon vb ...overtraining , mental dengesizlikleri de içeren bir konudur ...ancak ,trapezi fazla çalıştırarak overtraining yaratamazsınız...zira, overtraining genel bir kosnepttir ve işin içinden çıkılması da bayağı da zahmetlidir...

------------------------

yukardaki durumlarda da "kaslar "küçülür ...

8. YuriBoyka61

YuriBoyka61 Yeni Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    yani şimdi kası küçültmeye çalışmak riskli iş peki kaç ay çalıştırmadıktan sonra trapezler küçülmeye başlar ? gerçi omuz çalışırken orayada vurucak biraz bu şekilde hiç küçülme olmaz diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş