overtraining olurmuyum ???

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve skilful tarafından 6 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    ya arkadaşlar napıcağımı bilmiyorum salonda verilen programı uyguladım 1 ayda ciddi ölçüde aldım ama 2-3 gün önce biriyle tanıştım salondan orta yaşlarda gayet bilgili biri bana ilk başlarda hareketlerin püf noktasını falan gösterdi gerçektende bana gösterdikleriyle bir çok yanlışımı anladım ve en sonunda dün beraber göğüs ve ön kol çalıştık ancak şöyle birşey var göğüste 6 farklı hareket ön koldada 4 farklı hareket yaptık eski programımda göğüs 4 ön kol 3 hareketten oluşmaktaydı.ama şunu söyleyebılırımki yaptığım en verimli antramandı kollarımı antraman esnasında hiç bu kadar şiştiğini görmemiştim açıkçası.
    şimdi asıl sorum şu tanıştığım kişiye güveniyorum bilgisiz biri olmadığına adım gibi eminim 4 yıl bu sporu yapmış daha çok okuyupta çalışmayan tiplerden sorum şu bu kadar yoğun bir antraman yapmam bende overtraining'ee neden olurmu.antraman 2 saat sürüyor vücut katabolik duruma geçer mi ??:confused:

not:6 aylık body geçmişim var 1 sene oldu bırakalı tekrar başladım 1 ay oldu
    boyum 1.96 98 civarı kilom 85 ayrıca ek besin takviyesi almıyorum.

Son düzenleme: 6 Ekim 2009
  2. building

building Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Bence 6 aylık birisine göre göğüse 4 haraket fazla. Bence hareket sayısını düşürmelisin.

3. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    dört hareketi salonda verilen programda çalışıyordum o dediğim kişiyle çalıştığımda göğüste toplam 6 hareket yaptım:confused:

4. mady44

mady44 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Hacim için düşük tekrar yüksek kg. prensibinden yola çıkarsak;
    göğüse 6 hareket x 10 birim ağırlık girebiliyorsun diyelim veya 4 hareket x 12 birim ağırlık ile girebiliyorsun, 6 hareket yaptığın daha fazla pump efekti vererek şişkin gösterir kası da yorar, 4 hareket yaptığın daha az yormuş bile hissettirebilir ama kası hacimsel olarak büyümesine yönelik daha iyi uyarır.

5. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bu arada bana yaptırdığı diğer hareketlerin adını bilmediğim için yazamıyorum.
    hareketleri yaptırırken genelde şu sistemi uyguladı 3 set 10 8 6 yada 12 10 8 tekrar uyguladı ve tekrar sayısı düştükçe ağırlığı yükseltti.

6. hido_che

hido_che Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    45 dk dan sonra testesteronun ilk 20 dakikadan sonra da insulinin (ki ikiside anabolik hormondur) dramatik bi şekilde düştüğünü çok yerde okudum, katabolik duruma geçmemen için ya prolar gibi mükemmel genlere sahip olacaksın,ki 100 de 1 ihtimal, yada ciddi steroid vs.. kullanıyor olman gerekir,laktik asit birikimini de göz önünde bulundur...

7. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -V.G. için 2 saatlik idman fazla olabilir.
    -Göğüs için 6 hareket fazla. Özellikle yeni başlayanlar için..

8. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Ağır idmanlardan sonra dinlenme sürelerini uzatırsanız sürantre olma ihtimalinizi düşürürsünüz. Yani 6 Göğüs 4 kol çalışmışsanız ertesi gün sırt falan çalışmayın derim şahsen. mümkünse 2-3 gün sonra antreman yapınız.

Ayrıca üyelerin dediği gibi 6 hareket gerçekten fazla. Hangi hareketleri çalıştınız =

9. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    HeavyDuty bench press,Incline press,Incline Dumbbell Bench,dumbbell fly bu kadarını bılıyorum diğer hareketlerin adını bılmıyorum ama tarif ediyim bir tanesi makinada kolları ortada birleştiriyosun göğüsler sıkışıyo.diğer hareketde şuan aklıma gelmiyor valla :)
    bugün yine beraber omuz arka kol çalıştık o sırada ona bu konudan bahsettim fazla deyilmi dedim bu kadar çalışma bana şöyle anatmaya başladı overtraining dedikleri şey yanlış çalışmadan kaynaklanır adam bilinçsiz çalışır yanlış çalışır ve sorun yaşar dedi.ama doğru çalışıp sıkı çalışırsan bu tempoda gidersen hemen farkı görüceksin bugün çek resımlerını 3 ay sonra gel bir daha çek farkı görüceksin dedi.birde örnek verdi mesela mike phelps günde 6 saat yüzüyo sence bu fazla değilmi tabikide peki o bu sorunu yaşıyormu hayır çünkü doğru çalışıyo dedi ayrıca bana geçen seneden yaptığım 6 aylık temelin çok iyi oldugunu burda 7-8 ay çalışan bir çok kişiden daha iyi bir vücuda sahip olduğumu ve bu tempoyu kaldırabiliceğimi söyledi.

not:0muzda toplam 5 arka koldada 3 hareket yaptık antraman 1.30 saat sürdü

Son düzenleme: 6 Ekim 2009
  10. mertakb

mertakb Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    ben ve bizim salondaki herkes bu senin programın çerçevesinde çalışıyoruz(göğüs 4 hareket,biceps 3 hareket,triceps 2 hareket) bi zararını görmedim, o kadar yıldır gelenlerdede zararını görenide görmedim. umarım yardımım dokunmuştur. saygılar.

11. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bende öyle çalıştım ama artık tanıştığım kişiyle göğüste 6 harekete giriyorum bana dedi bu program seni istediğin düzene getirmez mümkünse buranın verdiği programı fazla dikkate alma dedi dikkat edersen herkeze aynı programı veriyolar dedi program çıkarmak çok farklı dedi nerden bılıyosun belki senin verdiğin program benım üst göğüslerimi istediğim düzeye getirmeye bilir program senin eksiklerine fazlalarına göre yapılır dedi ve sonra onun programı yanı 6 farklı hareketle göğüste çalışmaya başladım dediğim gibi oda 4 hareketin bir zararı olduğunu söylemedi ama daha iyi programlar varken bunu yapman gerekmez dedi sadece.

12. mertakb

mertakb Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    benim bildiğim önce herkese aynı program uygulanır bu uygulanan program tüm kaslara uygulanan temel hareketlerdir belli bir süre sonunda gelişime bakılır ve diğer bölgelere göre az gelişen kas bölgelerine farklı varyasyonlar yani hareketler veya set arttırımı uygulanır ve o şekilde eksiklik kapatılmaya çalışılmış olunur. bu benim bildiğim,yanlış biliyor olabilirim... eğer doğru biliyorsam bence o zaman gelinceye kadar temel hareketleri uygulamaya devam et. kolay gelsin.

skilful bunu beğendi.
  13. cagrihalacoglu

cagrihalacoglu Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, müzisyen
    Yer:
    Feneryolu
    :S
    Bunun nedenini belirtirsen çok sevinirim..

14. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    skilful ben yaklasık 2aydır bu dedigin sistemde calısıyorum (5gögüs hareketi)benimle senin sürelerin aynı 6ay ama ben 1.70 66kg'ım bir zararını görmedim ölcüde kazandım ama benim setler 8-8-6-6 seklinde toplama vurdugun zaman senin sayıların benimle aynı sadece 1set eksik yapıyosun overtraning olucagına hiç imkan vermiyorum 6aylık bir vücudcu hakkını verdiyse(ki yazılarından hakkını verdigini düsünüyorum) uzun süreli antremanlara dayanabilir berki , berki diyorum gelişmen yavaşlar ama bunun olucagınıda zannetmiyorum tanıştıgın kisiyle aran iyi ki beraber antreman yapıyorsunuz onada sor bunları bence benim için fazlamı olur diye bence sana hiç bişey olmaz :D iyi çalışmalar iyi sporlar...

skilful bunu beğendi.
  15. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Cloud ben şundan korktum, ben 1 sene önce 6 ay yaptım yanı body yapmayalı 1 sene oldu bu sene tekrar başladım 1. ayımı doldurdum 1 ayda çok iyi ölçüler aldım mesela bacakta 1 ayda 4 cm göğüste 2 cm falan gibi.yanı vücut daha yeni alışırken acaba bu kadar yüklenmek doğrumu diye ama şöyle dersen o 6 aylık vücut hala duruyo sanki 1 sene ara vermemiş gibi o yandan güveniyorum kendime zaten resımlerimi koyucam.
    toplam göğüste 6 bicepstede 5 hareket 10 8 6 ve bazılarındada 12 10 8 tekrar yaptık senin tekrarların benımkınden farklı heralde sen 8-8-6-6 ile hacim yapmaya çalışmışsın ama hemen hemen antraman sürelerimiz aynı sürmüş ve sen bir zararını görmemişsin:)açıkçası içimi ferahlattın.

Cloud bunu beğendi.
  16. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Hocalarınızın verdiği programdan şaşmayın.Program ritmi birkez kaçtımı toplamak bir daha çok güç oluyor.Göğüs için 10 tane farklı hareket var.E hepsi güzel?10 hareket birden mi uygulıyalım?Hayır tabiki.

Göğüs için 4 tane hareket gayet yeterlidir.Bicepsler içinde 3 iyidir.

Birde şöyle birşey var bilgisine güvendiğiniz insanın vücuduyla sizin vücudunuz bir değildir mutlaka.O yıllardır yapıyordur,tek bölge giriyordur, 6 hareketle hacim alır ;) kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.2 saat gerçekten bu spor için uzun bir süre ;)

skilful bunu beğendi.
  17. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    teşekkürler ilgilendiğiniz için.
    ben yinede 1 ay kadar o kişiyle çalışıcağım iyi ölçü alırsam toplam 3 ay kadar o programı devam etmeyi düşünüyorum.eğer hiç ölçü almassam ve yavaş yavaş vücudumun yıprandığını anlarsam anladımki iş overe gidiyo bırakıcam eski programıma dönücem.

Sayfayı Paylaş