Oruç ve Kas Kaybı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mert671 tarafından 24 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 43 üye.
  1. mert671

mert671 Yeni Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar oruç tutmanın kas kaybı yarattığını birçok arkadaşım söyledi.Gerek sıvı kaybı gerek protein kaybı seni kötü etkiler kasların erir dediler.Sizce tutmalımıyım? bodye başlayalı 9 ay oldu 1.83 boy 71 kiloyum..
    Acil cevaplarınızı bekliyorum

carbon26 bunu beğendi.
  2. siyahkuşak

siyahkuşak Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    tut gitsin....allah emrinden daha mı önemli....!!ayrıca 9 aylık sporcusun inan daha kaybedecek kasın bile yoktur...şöyle bir tavsiye verebilirim...iftar vaktine yakın git ve ağır girmeden az kilolar ile yavaş yavaş yedir...mesela ben bench te 50 kg 4*10 yaparken ramazan da 30 kg 4*10 yavaş yavaş yaptım....fazla abartma bayılabilirsin..sonuçta yaptığımız spor güç sporu....ama tekrar söylüyorum allah emrinden önemli değil...allah belki orucun mükafatını sana yılın diğer ayların da kas olarak verir...şimdiden orucunu kabul etsin allah.....;)

yellow_captain, ycwycw, Em1N ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  3. Tan___

Tan___ Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    özel bir fitness salonunda çalışıyorum
    Yer:
    mersin
    Mert şöyle yapabilirsin mesela siyahkuşağın dediği gibi iftara doğru çalışabilirsin.Yine ağır çalış ama tek kas çalış.Örnek p.tesi göğü salı sırt ....vs yada salon geç saatte kapanıyorsa iftarda çok fazla aşırı yeme açlığını yatıştıracak şekilde veya karbonhidrat türü birşey ye arkasından 1.5 saat sonra antrenman yapmayı dene protein kullanıyorsan birini antrenmandan sonra diğerinide gece savurun son anlarına doğru saat kurar uyanır içersin.9 ayda olsa sonuçta bir emek harcamışsın bunları dene baktın olmuyor tekrar yardımcı olmaya çalışırım.Bol şans dostum :)

mert671 bunu beğendi.
  4. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    ne yanı bız sana evet kas kaybı olur tutma desek tutmıycakmısınduh

Pinky ve salvadore_xp bunu beğendi.
  5. mert671

mert671 Yeni Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    Aha yanlıs anlasıldı bende bundan korkuyordum ben sadece etkisin öğrenmek istedim kas kaybı olurmu olmazmı lütfen konuyu saptırmayın..

6. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    eger ıftarla sahur arasında proteın ıhtıyacını karsılayabılırsen senın gıbı 9 aylık bır sporcuda kas kaybı olmaz olsada mınımum olur

salvadore_xp bunu beğendi.
  7. BuRaKxX

BuRaKxX Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Oruç tutmak dini bir görev.ama bodybuilding penceresinden bakınca vucüdunuzu eritiyorsunuz.düşünsenize uyurken bile kaslarımız beslensin diye yatarken casein protein bsn dessert gibi ürünler kullanıyoruz.15 saat vücut aç kaldığında eriyor gidiyor.ben ilk gün 1 kilo verdim ve kafayı yedim bir arkadaşım 1.5 kilo verdi.

8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    herkesin dediği gibi bu bir ibadet..ama uzun süre aç kalınarak yapılan bir ibadet..yani 9 saatte ne yaparsanız yapın mutlaka kayıp olur..olaya ordan bakan hiç tutmasın derim..olaya ibadet gözüyle bakan zaten olayın farkındadır..

vg.ciler dışında şikayetçi olan yoktur sanırım çünkü vg.nin temeli yemek yemek..:)

demircan256, Turquase ve mert671 bunu beğendi.
  9. lynx_engin

lynx_engin Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    38
    ramazanda kayıp elbette olucak ama ramazandan sonra topparlaması kolay oluyo sıkıntıya girmye hiç gerek yok sonuçta herşeyi verende Allah alanda Allah.

Body06, Ultimaniac, hsnkose ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. Tan___

Tan___ Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    mersin
    Buraxx 1 günde 1 kilo verdiysen bu farklı birtür kilo olabilir bence 1 günde veya 1,5 günde 1 kilo kas kaybı mantığıma yatmıyor.Diez hocamın dediği gibi mutlaka oruç döneminde kayıp olabilir ama önemli olan buna çözüm bulup kayıbı enaza indirmek.Mert eğer ramazan için spora ara vermeyi düşünürsen enazından proteini kesme toparlanman kolay olur.Burada bütün arkadaşlar sana bir yol göstermeye çalışmışlar mantığına yatanı uygula.Belki kas kaybedersin ama bir yandanda tecrübe kaanır diğer ramazanlarda temkinli davranırsın.

11. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Eğer bu sporu uzun süreler disiplinle yürütüyorsanız ramazan dönemi kasların ve bünyenin şaşırtılması ve farklı bir dinamiğe kısa süreli alıştırılması için çok iyi bir dönem olabilir.
    Sporu disiplinle uzun süredir yapan sporcular Ramazan'dan çıkıp eski düzenlerine geri döndüklerinde çok olumlu kas ve performans tepkileri alabilirler.

Özellikle ileri seviye sporcuların şikayeti olan gelişim hızının nispeten yavaşlaması probleminin üstesinden gelmek ve 1 adım daha yukarı çıkmak için Ramazan döneminin getirdiği 1 aylık farklı beslenme ve yaşam disiplini faydalı olabilir.

fatih3481, Body06, Akay ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  12. Siyah59

Siyah59 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    ben ramazan boyunca antreman yapmayı düşünmüyorum. hem orucumu tutmuş olucam hem de vücudumu dinlendirmiş olucam. tabi ki kayıplarım olacaktır. bunlar çokta önemli değil, bir iki ay içerisinde kayıplar geri gelir.arkadaşların dediği gibi veren de alan da Yüce Allah'tır.

13. tecnologin

tecnologin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    denizli
    thums:

bende yatmadan önce wheider alıyorum erimesinler diye dumbelllls

14. cagrihalacoglu

cagrihalacoglu Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, müzisyen
    Yer:
    Feneryolu
    8 yaşından beri oruç tutan biriyim..Bu süre zarfında; 7 sene boyunca yüzücülük (Galatasaray + Milli takım) ve 6 yıl basketbolculuk (istanbulspor + efes pilsen) kariyerim oldu.. Havuz içinde bile oruç tuttum, maçlara bile oruçlu çıktım...
    Ancak şunu söyleyebilirim ki çok zorlu bir döneme girmiş durumdayız..Malum artık günlük oruç süresi yaklaşık 15 saati aşıyor..Bu da gerçekten uzun süre demek, özellikle de aktif olarak spor yapanlar için..
    Ben şahsen (vicdanen kendimi rahatsız hissetsem de) bu sene oruç tutmama, daha doğrusu kışın borcumu ödeme kararı aldım..Kimseyi bu konuda yönlendirmek istemem ancak, vicdanen rahatsız edici olsa da mantık olarak bu yol bana daha uygun geliyor..

15. cagrihalacoglu

cagrihalacoglu Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, müzisyen
    Yer:
    Feneryolu

Mesajımı gönderdikten sonra yazınızı okudum..Kesinlikle doğru, ancak bu sporla uzun süredir uğraşıyor olmak ve gelişim hızının kısmen yavaşlaması bence önemli bir ayrıntı..Ramazan ayı sizin de dediğiniz gibi güzel bir dinlenme süreci olabilir..
    Mesajınızın doğruluğuna %100 katılsam da, sözkonusu ayrıntıyı ayrıca vurgulamak istedim...

Pinky, salvadore_xp ve bonatschi bunu beğendi.
  16. Hamartin

Hamartin Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kayseri
    Tutmayacak ve tutamayacak olan arkadaşlar ihtiyacı olanlara en azından maddi yardım veya gıda yardımı yapabilirler. Imkanı olanlar için bir tavsiye.

17. mertakb

mertakb Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    oruc tutuyorsan sahur da casein i öneririm birde söyle yapabilirsin idmana gittin mesela 4 tekrar yapıyordun her zaman bu sefer o tekrarı 2 ye indirip kaslara ben sizleri unutmadım diyebilirsin ....thums:

18. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    arkadaşlar ben orucu kesin tutucam yanlız söyle bi problem var 4günde 2kilo verdim ramazanın sonuna 50kilo falan cıkmaktan korkuyorum iftardan sonrada bişey yiyemiyorum mide ufalıyo cünkü ne yapmayı tavsiye ediyosunuz yada ilgili bir başlık verirseniz sevinirim.

19. mertakb

mertakb Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    iftarla sahur arasında mutlaka ögün koymanı tavsiye ederim migde ufalıyor diye bisey ilk defa duydum aksine vücut ac oldugu icin daha cok ihtiyac duyar . ama diyorsan ben yiyemiyorum sana protein tozunu önericem ancak oda ögün yerini tutmaz söyliyeyim sana ondanda istedigin sonucu alamayabilirsin dogal yemegin yerini asla tutmaz cünkü.

20. Tan___

Tan___ Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    mersin
    Ben 9 yaşından beri tutuyorum ama geçen sene kür olayı yüzünden tutamadım bu senede antrenman yapmadığım günler tutuyorum.Ama içim rahat değil büyük ihtimalle tutacam devamını.İftarda hafif atıştıracam yada karbonhidrat ağırlıklı bişeyler yiyecem sonra antrenman proteinide geceye dağıtacam.

Sayfayı Paylaş