Orta maksimum ne demektir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jimraynor tarafından 14 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Arkadaşlar birçok programda bu yazıyor sormak istedim.

Örneğin 1.set 10 tekrar (orta maksimum)... vs diye program gidiyor. Buradaki orta maksimum seti tam yorulmadan bırakmak ama tam olarak ne zaman bırakmak. Ben orta kelimesi geçtiği için ilk set 20 tekrar yapabileceğim bir ağırlık seçip 10da bırakıyourm. Öyle mi yapmak lazım yoksa 15 tekrar yapabileceğim bir ağırlık seçip 10 tekrar mı yapmalıyım. Hani orta ile maksimumun arası mantığıyla.

Bunu netten hocaya sordum aynen şunu yazdı ama kafam karıştı.

Orta maksimum ne demek?
    Örneğin 90kg ağırlık ile bir egzersizi partner yardımıyla zorlanarak 6 tekrar yapabiliyoruz. Bu bizim maksimum uyguladığımız settir.
    Biz 6 tekrar değil de 9 tekrar uygularsak bu orta maksimum olur. Veya 90kg ağırlığı 6 tekrar yerine, 3 tekrar uygulamamız bizim orta maksimum seviyesinde uyguladığımızı gösterir. Kısacası amaç, son noktaya varmadan tekrarı bitirmektir.

Şimdi burada demişki 90kg ağırlık ile 6 tekrar yapabiliyoruz 6 değil de 9 uygularsak orta maksimum olur demiş. 90 ile bir insan 6 yapabiliyorsa 7.çıkmaz ki :S

Yardımlarınızı bekliyorum.

2. ozpirik

ozpirik Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim
    Yer:
    İstanbul
    "Biz 6 tekrar değil de 9 tekrar uygularsak bu orta maksimum olur" Bu cümle ne demek istiyor Allah bilir.. :)

Acaba maksimum tekrarı yaparken hareketlerin yarım yapılmasını mı kastetmiş?
    Yoksa maksimum hareket sayısında ağırlıkların yarı yarıya azaltılmasını mı?
    Yoksa partnerle son tekrar yapabilecekken partnersiz son tekrardan vazgeçmeyi mi?

Ben de hiçbir şey anlamadım :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:46 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:20 ----------

Doğru düşünmüşsün sanki.
    Ağırlığı azaltmanı istiyor. Orta maksimum ağırlık seç demek istiyor. Böylece tek bir sette tükenmez, bir kaç set çıkarabilrsin. Maksimum 10 dese en fazla 10 kere yapabileceğin ağırlık seçmeni ister ve tek set çıkarabilirsin doğal olarak..

Ben böyle anladım en azından.

3. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Maksimumu anladım ama sorun orta maksimumda zaten.

Ben şöyle yapıyorum şu anda.Örnek veriyorum hareket barbell curl.

20kg ile başlıyorum 12 tekrar yapıyorum. Zorlasam 20-25 tekrar çıkarım.

2.sette 24kg ile yapabildğim kadar yapıyorum. Bu da 13 tekrar civarında falan oluyor. Son set 30kg ile 10 tekrar çıkıyorum. 11.çıkmıyor çıksa da hafif hile ile.

programımda 3 set olduğu için bu şekilde yapıyorum.

Aslında bu tabirin geldiği yer karışık idman sistemi adında bir idman sistemi. İnternette bu çalışma mevcut.

Sistem bu: http://www.vucutbilim.com/antrenman...-training-sistem-karisik-agirlik-sistemi.html

Bu çalışmada hedef 6 ayda 6 kg kas. Denenmiş diyet yapanlarda 0 kg kas kaybı. Normal beslenenlerde 3 kg kas kazancı. Supplementli şahıslarda ise 6 kg kas kazancı sağlamış bir program. Şu anda sayfa açılmadığı için bu rakamları yanlış hatırlıyor olabilirim.

Sayfayı Paylaş