Omuzun bacağın gelişmeye etkisi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Serious_Sam tarafından 7 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    omuz çalışmayarak diğer çalıştığımız bölgeleri daha çabuk geliştirmemiz gibi bir durum söz konusumu veya bacakta olabilir her ikiside olabilir. mantığınıda şöyle düşünüyorum vücut yapılanırken daha az yeri geliştireceğinden proteine ve enerjiye bir o kadar az ihtiyaç duyacak, ayrıca antreman günlerindede bir kas daha eksik çalışarak zamandan ve yine enerji ve proteinden tasarruf sağlanacak. doğru olabilirliği varmı sizce görüşlerinizi almak istedim.
    Teşekkürler

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında akla yakın bir mantık, çünkü, vücut geliştirmenin mantığı, kas hücrelerini gelişime zorlayıcı şekilde yıkıma uğratmak, dinlenmek ve doku onarımı için bol protein ve diğer besin öğelerini almak.
    Ağır bir bacak idmanı sonrası vücudun ciddi bir yıkıma uğradığı ve onarılmasının diğer bölgelerden daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduğu bir gerçek.
    Ancak düz mantık burada bitiyor.
    Bacak idmanının güzelliği, en yüksek kilolaları kullanmaya izin veren hareketleri içermesi, sırtla beraber bacak inanılmaz kilolar taşıyabilen, hem çok güçlü hemde son derece dayanıklı bir bölge.
    +100 kiloyla yapılan bir squat, sadece bacakları ve alt sırtı etkilemez, uyardığı hormonal mekanizma ile tüm bir vücutta anabolik etki yapar.
    Zaten temel hareketlerde güç oluşturmadan büyük bir kütle oluturmak beklenemez.
    Omuz için military press, geniş tutuş upright rowing çok ciddi kullanılabilen hareketler.
    Bacakta squat, leg press.
    Sırtta deadlift.
    Bu hareketleri yapmadan genel anlamda büyük bir vücut oluşturmak çok zor.
    Ancak zaten büyük bir vücut için beslenme olmazsa olmaz, beslendikten sonra ise ağır idmanlardan, bacak çalışmaktan çekinmemek lazım.
    Bu söylediğim, büyük bölge çalışmanın diğer bölgelere etkisine sinerji diyebiliriz, yani bir unsurun, diğer unsurlarla etkileşimde olma hali.
    Amerikada kimi insanlar, sadece deadlift, squat, military press ve bench press yaparak devasa kütlelere ulaşıyorlar.
    Yani dahada ileri giderek, curl yapmadan çok ileri gidebilirsin, ama squat, deadlift yapmadan gidemezsin diyeceğim, bu benim görüşüm elbette.

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    son 2-3 aydır omuz sakatlıgımdan dolayı gogus ve omuz giremiyorum..
    bu nedenle özellikle kol çalışmalarına odaklandım ve beslenmemi bozmadım..
    kol gelişimimde belirgin olumlu farklar var..
    bunu senin yukarda anlattığın mantığa bağlıyorum..

ayrıca karasan'ın belittiği sinerjik etki de çok önemli...
    o nedenle bacak çalışması her ne kadar çoğu sporcu tarafından zaman kaybı gibi gözükse de diğer küçük kasların gelişimini tetikleyen faktörlerin başında geliyor..
    arkakol veya biceps girdiğim günlerden birinde bacak çalışmaya önem veriyorum..

4. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    yorumlarınız için teşekkürler. ben yaklaşık üç ay kadar hem omuz hemde bacak çalışmayı düşünmüyorum trapez hiç çalıştırmamama rağmen bayaa büyük ve omuz çalışırken az çok oraya vuruyor sanırım genetiğiminde yatkın oluşu sebebiyle büyüyor kerata ayrıca göğüsü,bicepsi ayrı günlerde çalışmama olanak sağlayacak yani 1. gün sırt,triceps 2.gün göğüs 3.gün biceps şeklinde çalışarak normalde beraber aynı gün içersinde çalıştırdığım kasları bir günde tek başına çalıştırarak daha çabuk gelişmemi sağlayacak diye düşünüyorum ki eğer fark ederse bunu sizinlede paylaşacağım.

5. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Şimdi nadiren çalışsam da kışın oldukça sert bacak idmanları yapıyordum.Bayılacak duruma geldiğim bacak idmanları bile olmuştur :D Bacak idmanları gerçekten vücudu sarsan ve zorlayan,acı idmanları.Vücut kısa sürede ne kadar yıpratılırsa o kadar çok GH üretiyo,ki bu da deadlift,squat,bench press gibi hareketlerle mümkün.Ama şimdi yapıyo musun dersen ne yalan söylüyüm bacak çalışmıyorum,arasıra gaza binersem leg extantion giriyorum o kadar :D Enerjimi bacaktan önce vücudumun diğer bölgelerine veriyorum.Tamamdır üst vücudum oldu dediğim anda bacak çalışmaya geri başlıcam.

6. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    sağol zafer yani bu benim yaptığımın yanlış olmayacağı anlamınamı geliyor yoksa bacak çalışıp büyüme hormonlarının daha fazla salgılanmasınımı sağlamalıyım bunuda belirtirsen tam süper olacak :D

7. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Eğer bacakların çok geride değilse hiç değilse yazın bacak çalışma bence,cardio egzersizleri bile yeterli gelir ;)

8. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    sağol tavsiyen için bu arada omuz çalışmayıda bir 3 ay kadar bırakcağım bacakla birlikte.

9. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
  10. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler zafer şu anda izliyorum eğer gerçekten trapezlere vurmayacaksa omuzda çalışırım

11. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Bu hareketleri videodaki gibi yapabilirsen vurmaz.

12. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Bende yazın bacak çalışmaya ara verdim . Zaten musabık faln değiliz , amacımız güzel bi vücut . Bacaktada çok ağır kilolar girildiginden yazın pek randımanlı çalışamıorum. Yazın zaten kas kütlesi yapmak zor bacagada çok fazla yüklenmek istemedim :) 3 haftada bir sadece çok tekrarlı kasmayacak kilolarla çalışcam .

13. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    bacak çalışmaya gerek yok diyen arkadaşları anlamıorum,nasıl olurda vücutta en fazla kasa sahip olan bir bölgeyi çalımayabilrsin diyorsunuz bunuda anlamıorum ama saygı duyuyorum.Ancak yazan arkadaşa benim önerim yukarda da söylenildiği gibi bu düz mantıktan kurtulman,estetik, güç ve gerilim için vücudun her bölgesini aynı oranda çalıştırmalısın.Bacak çalışmamak gibi tipik türk bodyciilerinin mantığndanda kurtul bence,ayrıca omuz çalışmamak senin için ilerde bacağınkinden daha kötü sebeplere gebe olur.omuz çalışmayarak diğer kaslarının ön plana çıkmasını engellersin,omuza başlıyacağın zamanlar sakatlanma riskni artırırsın.ve şunu unutma bacak ve omuz çalışmayarak zaten vücuttaki en büyük 2 kas grubunu çalıştırmayacaksın ee ozaman aldıın proteinler nerye gidecek?vücut bir bütündür ve aynı oranda gelişmelidir.

14. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    ben de mestano'nun dediklerine katılıyorum.Özellikle inciline press,bench press gibi göğüs egzersizlerinde omuz çok önemlidir.Omuzların ve tricepslerin ne kadar güçlüyse,kullandığın ağırlıklar da o kadar artacaktır.Güçlü bir omuz olmadan hacimli bir göğüs beklemek,umut etmek bence maceraperestlik olur.

15. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Ben yaz için squatı yüksek ağırlıkla çalışmayı bıraktım. Leg pressi piramit set yapıp. ardından 20 tekrarlı breathin squad yapıyorum ve düşük ağırlık kullanıyorum. Squatın GH salgılatıcı etkisinden mahrum kalmıyorum.
    Omuzu ise çalışmayı bırakmak pek hayırlı olmayacaktır.
    Ama şunu deneyebilirsiniz. Göğüse incline press eğer yoksa dahil edip, omuz günü bar ile yapılan press hareketlerini ve dumbell press hareketlerini bırakırsınız. Sadece açış ve upright row ile yan ve arka omuzları vurursunuz. Pressin ezici etkisinden yaz için kurtularak programınızı hafifletmiş olursunuz.

16. cenci

cenci Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANKARA
    Bacak ve omuz çalışmadan antrenman yapmak mı? düşünmesi bile korkunç. Nolursa olsun bacak ve omuzda haftada 4 set bile olsa bir press hareketi yapmak lazım. 3 ay gibi uzun bir süre omuz çalışmamak omuz yanında göğüste de ciddi kayıplara sebep olur. Bacak gibi vücudun neredeyse yarısını oluşturan bir kas grubunu çalışmamak hiçbir şekilde izah edilemez. Midyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olmak var ayrıca bulgur güzel bir bitkisel protein kaynağıdır.
    Kendimden bir örnek: Hasbelkader soyunma odasında üst değiştirirken görenler (antrenman sırasında ve günlük hayatta fazlasıyla bol giyindiğimden) ‘o iyi omuz varmış sende nasıl yaptın’ diyorlar bacak çalışarak diyorum. Dalga geçtiğimi zannediyorlar bense en ciddi halimle cevap veriyorum.weightlifter

17. Andre

Andre Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    Bacağın üst vücuda etkisi pozitif anlamdadır.Ne olursa olsun sırt bacak bölgelerini es geçmeyin.Bu iki bölge en büyük kaslardır.Bu bölgede antreman sonrası oluşacak tahribat için vücut diğer bölgere nazaran daha fazla growth hormone salgılayacak ve tamirata başlayacak.Ve tabi proteinle beraber onarım olucaktır.

Şunu asla unutmayın.Vücuttaki tüm kaslar birbirleriyle az veya çok etkileşim içindeler.Özellikle bacak idmanlarında üst vücutta çok etkilenmektedir.

18. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bacak kas kütlesi açısından tüm vücut kaslarının neredeyse yarısı sayılır; bacak çalışmamak vücudun yarısını çalışmamaktır.

Bu şekilde yöntemler kısa vadede bir tatmin ama uzun vadede pişmanlıkla sonuçlanır bence fazla görülüp çalışılmayan her bölge birgün eksik kalacak ve eksiğin doldurulması zorlaşacak birde böyle eksik çalışmak bir alışkanlık haline gelip dahada zorlaşacaktır. En makulü programı biraz hafifletmek.

19. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    cevap yazan herkese teşekkür ederim. ikna oldum, eylül ayında yeniden başlayacağım vg maceramda hiç bir kas grubunu es geçmeme kararı aldım. ilginiz için tekrardan teşekkürler :) (şimdilik evde çalışıyorum)

Sayfayı Paylaş