Omuzların Genişlemesi (Kemiklerin büyümesi)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve abd tarafından 22 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. abd

abd Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Omuzların kemik olarak genişlemesi mümkün müdür? Göğüs kafesi genişlediği zaman omuzlar da (kemik olarak) ölçü alır mı? Bu soruyu kime sorsam omuz kasların büyüdüğü için omuzdan ölçü alırsın tabiki deyip geçiştiriyor.

Kısacası omuz kemikleri, köprücük kemiği (clavicula) acaba genişleyebilir mi?
    İki omuzun arası 95 cm ise 100 cm'ye çıkar mı? Veya ne kadar çıkar? (Kas hariç tamamen kemik olarak)

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bu yaşınla ilgili bir şey, eğer 15- 17 yaş civarındaysan, yüzme, boks, çekiç atma gibi sporlar kemiklerini genişletir.
    Hepsinin kendine özgü genişletici etkisi var.
    Yüzmede kulaç atmak, boksta eskivler sırasında omuzlarını savurmak hep omuzlarını açar, kemiklerin o yaşlarda şekil almaya, yana doğru açılmaya müsait, ama 17 yaşından sonra imkansız gibi birşey, boyun uzar, ama yana doğru kemik genişlemesi çok zor olur.
    Onun için yaşın 18 ve üzeri ise, omuz başlarını genişletmeye, omuz kaslarını kalınlaştırmaya bakacaksın.
    Larry Scott, ilk Mr. Olympia cok dar omuzlu ama mükemmel fizikli bir şampiyondu, omuzları o kadar kalın ve doluydu ki, omuzları en beğenilen bölgesiydi.
    Bir resmini yolluyorum sen karar ver...

Malebolgia, erkan7 ve Latrell bunu beğendi.
  3. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Karasan sana guzel cevap wermis zaten ama unutmaki;

- yogun trapez calısırsan ve trapezlerin gelismis ise omuzların dar gozukecektir
    - belin ne kadar ince olursa omuzların o oranda genis gozukur

SAygılar

4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ewet yas da musayit ise genişler kemiğe yapışık kasların ant ile kasın kemiği yorumlamasıdır bu fakat dogru zamanda dogru hareketinde buyuk önemi var

barmel, erkan7 ve baris89 bunu beğendi.
  5. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    boyuna ve vücut anatomine göre değişir omuzların genişlemesi.

barmel ve baris89 bunu beğendi.
  6. Zaggy

Zaggy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    peki body ile bacak kemiklerini filn genişletebilirmiyiz bi nevi büyümeye yardım edebilirmiyiz yaş 15 16 civarı iken

7. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Sormak istedigin boy uzatmak ise, 15 -16 yaslarında yapılacak barfix, lat pull down gibi hareketler boy üzerinde olumlu etki yapacaktır

Saygılar

8. Zaggy

Zaggy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    çok sagol ya çok teşekkürler

9. SMILADON

SMILADON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Ne kadar büyük ve güçlü kasların varsa o oranda da kemklerin büyür ve güçlenir.
    Çünkü kas güçlendikçe kemiğe baskı yapar ve onu zorlar, kemikte buna karşılık gelişir ve büyür.
    Yani kaslandıkça ve güçlendikçe kemiklerinde ona orantılı olarak gelişecektir.

10. vigro

vigro Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara,izmir,konya
    hocam kac yas grubu için yazdın bu cevabı

sezk0 bunu beğendi.
  11. SMILADON

SMILADON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Yanlış hatırlamıyorsam kemik gelişmesi , omurga gelişimi 30 yaşına kadar devam eder.
    Ama agırlık çalışması vb gibi güç sporlarında kemikler, kasların yaptığı baskıya cevap vereceginden daha ileriki yaşlara kadar sağlıklı ve güçlü kalacaklardır.
    Yalnız aşırı çalışma , vucudu çok yorma şeklinde bir yaşam sürdürülürse ileriki yaşlarda kemikler balyoz yemiş gibi çökerler .
    Arızalar ortaya çıkar bu yüzden dengeli spor yapmak gerekir.

12. vigro

vigro Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara,izmir,konya
    ben 30 değil de 20 diye biliyordum. Su an 19 yasındayım sanırım omuz genişletmeye biraz gec kaldım.

13. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Kemiklerdeki mineral yoğunluğu 35 yaşına kadar artmaya devam eder, ama omuzların genişleme süreci genel olarak 16-18 yaş arasında son bulur.
    Omuz başlarını geliştirerek çok iyi sonuçlar alabilirsin, insanın omuzlarına ekleyebileceği kas kütlesi çok çok fazladır.
    Kalın kaslarla donatılmış bir omuzda hem güçlü hemde olduğundan çok daha geniş gözükecektir.

Omuzları daha geniş göstermek için, medial deltoidler, yani yan omuz kasları geliştirilmeli.

Dumbbell Yana Açışlar
    Omuz Genişliğinden bir daha geniş tutuş Upright Rowing
    Ağır kilolarla Enseye Press (riskli bir harekettir, dikkatli yapmak lazım)

Temel yan omuz genişletici hareketlerdir.
    Omuz kütlesinin ilacı ağır kilodur.
    Kalın omuz için, en az 26-28 kg. dumbbell press'ten bahsediyor olmamız lazım.
    Ben henüz 22 kg. kullanıyorum ama fark belirginleşti, 26-28 kg. civarında dikkat çekici bir fark, 30 kg. üstünde ise çok dolu omuzlardan bahsedebileceğimizi hissediyorum.
    Bunları yazmamın sebebi, omuzlar için yapılabilecek cok fazla şey var, kemik yapısına takılmamak lazım.

Oguzhan_04, OvO, StrongToMan ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  14. vigro

vigro Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara,izmir,konya
    Karasan verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Omuz genişletebileceğimi duymak beni hem cok sevindirdi hem de gaza getirdi. Sağol.

15. SeT

SeT Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    eyvah !
    omuz genişletme 16 - 18 yaşına kadar sa bu benim son şansım 16 yaşındayım
    o dumble ları yana açarak omuzlarımı genişletmeye çalışıcam diğer metodları anlamadım çünkü
    bide boyumun uzamasına ters bi etkisi olmaz dimi ?

sarikurt bunu beğendi.
  16. kerem

kerem Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Lat pulldown, geniş barfiks, yüzme eklemlerin açılmasına neden olur. Bu da belli bir ölçüde genişleme demektir. Ama Karasan hocamın dediği gibi belli bir yaştan sonra bu hareketlerle fazla bir sonuç alınamayabilir. Kası geliştirmek daha etkili olacaktır. Tek riskli olay GH tır. Bir tek o kemik yapısını genişletir.

17. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Valla naçizane tavsiyem bu yaşlarda vücudu sıkıştıran değil daha çok açan hareketlere yönelmek. Lat pull down gibi, barfiks gibi. Vücut geliştirme dışında sporlar özellikle yüzme de kemik gelişimi bitene kadar vücut geliştirmeden daha çok başvurman gereken sporlar. Ağır omuz hareketleri ise artık omuzlarındaki kemik ucu yumuşak dokular sertleştikten sonra sabit olan kolonlar üzerine bina çıkmak gibi birşey.

sarikurt bunu beğendi.
  18. Kivilcim

Kivilcim Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Eindhoven
    Dostum 16 yasinda isen bence cok da fazla agirlik altina girmen gerekmez. Yuzme biliyorsan bol bol yuz. Hatta eger mumkun ise cok agir tempoda olmamakla beraber kelebek yuzmeye calis. Duzenli olarak 1.5 - 2 yil yuzsen vucudun cok iyi bir kivama gelir. Tabi bu nacizane tavsiyem. Kolay gelsin

19. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    sevgili karasan ense7ye press de agır kilo ile girmek tehlikelidir dedinya tehlikeli olan yerini ben anlıyamadım..sana zahmet orayı yazarsan bende ona göre dikkat ederim

20. destro

destro Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Selam Fırat,

Soruyu karasan a sormuşsun ama bende zaten karasan ın da cevap yazmış olduğu bir link koyuyorum ;) Bu konu aşağıdaki başlıkda masaya yatırılmıştı, faydalı olacağı kanaatindeyim. Özetle enseye press riskli ve tercih edilmemesi gereken bir hareket, yerine dumbbell press yapabilirsin.

Sağlıklı Günler...

https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=4442&highlight=enseye+press

solitude bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş