omuz sakatlığı sonrası nasıl bi antreman?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve novaJRdeli tarafından 5 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. novaJRdeli

novaJRdeli Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    5-6 aydır omuz çalışmıyordum.nedeni ise daha önce çalışırken enseye press yaparken barı çok aşşağa indirmemden kaynaklandı galiba.1 ay önce spor hekimine gittim yırtık vb.. önemli bir durum yok dedi orayı etkileyen,ağrıtan hareketleri yapma ama sporu bıraktırcak bir şey yok dedi.Artık çok hafif kiloyla omuz çalışmaya başlıyım diyorum.İnsan omzun önemini çalışmayınca anlıyor,vücudu gerçekten çok değiştiriyor. Enseye press gibi arkadan itiş-çekiş hareketleri yapamıyorum malesef bunu göz önüne alırsak omuz programımda hangi hareketler olmalı.set sayısı nasıl olmalı? Çok hafif kiloda 3x10 düşünüyorum.

İshak01 bunu beğendi.
  2. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Flexor bununla ilgili güzel bir paylasımı vardı forumda var bulabilirsin.

İyileştiğine eminsen omuz yana acısı programına ekleyebilirsin ama hafif kilolarla başla .Press lerde bir süre daha kacın veya hafif kilo ile çalış.Enseye press yerine dumb press yapabilirsin.

İshak01, novaJRdeli ve FleXoR bunu beğendi.
  3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    burakula01 bahsettiği link
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/omuzu_sa_lam_sakatlad_m-t9486.html

Gerçekten çok faydasını gördüğüm bir teknik şuan hiç birşey kalmadı ve rahatlıkla neck 100 kg girebiliyorum ağrı yanma ve başka bir sorun olmuyor açışlarda zaten sorun yok sadece ilave ettiğim ısınmayı biraz daha uzun tutuyorum

novaJRdeli bunu beğendi.
  4. novaJRdeli

novaJRdeli Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Flexor o zaman yana açma, military press i dumbella yapmak gibi hareketleri programıam ekleyip omuz çalıştığım günler senin yaptığın gibi sakat bölgeye buz tedavisi yapmayı düşünüyorum.Doğrumu düşünüyorum?

birde shoulder press gibi hareketlerde dirseğii 90 derecelik açıya gelene kadar indirmek yeterli midir.kulak hizası diye bilinen den ziyade?

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Evet doğru düşünüyorsunuz ama bu 30 günlük süreçte shoulder press gibi hareketleri yapmıyorsunuz

6. novaJRdeli

novaJRdeli Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    tekrar teşekkürler.peki flexor senin sakatlığın süresince omuz kapsülünde çıtır-çutur sesler oluyormuydu. omzun her hareketinde değilde belli başlı bi kaç hareketinde.Mesela sakatlıkla ilgili olan bölgede; hayali şekilde shoudler press yaptığımda olmuyorda kolumu yana açıp kolumu oynatmadan kolumu çevirince ağrısız çat-çut sesler geliyor :)

7. sunnyulash

sunnyulash Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    sol omzumda surekli bir problem yasiyorum. her antrenman oncesi omuzlari isitiyorum ama gogus calistigim gun bench presste , omuz calistigim gunlerde ise incline lateral raise hareketinde aciyor. gogus gunumde sadece ilk hareketim olan bench press'te , omuz gunlerinde ise sadece son hareketim olan ncline lateral raise'te bu sorunu yasiyorum. ama genelde de omzum ile daireler cizdigimde hafif bir sizlama oluyor iceride. bugunde omuz calisiyordum, military press one arm seated lateral raise , arnold press yaptim son hareketiminde ncline lateral raise in ilk setinin ilk hareketinde gitti omzum. ustelik hareketi nizami ve en dogru sekilde yapabilmek icin 2,5+2,5 luk dumbellar ile calisicaktim , yani agir girme heveslisi degilim bu yana acislarda ama nicin boyle bi sorun yasiyorum anlamiyorum. ozellikle ne military de ne seated lateral de ne de arnold ta bir sorun yasamamisken. eve gelince buz bastim ve simdi kas gevsetici bir krem surdum.

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    çatır çutur sesler eklemlerin birbiri üzerinde kaymasından kaynaklanan durumdan mütevellit...yani, özelliği bozulmaya başlamış eklemlerin çıkardığı tabaka sesleri...ilerde muhtemelen sorunlar yaşayacaksınız ...(

kapsülde yırtık?...ve idman..yırtğın lokasyonun ne olduğu belli mi?..abduktor yönde mi,rotattif yönde mi?..bu önemli...buna göre omuz idmanı koymanız gerekir...

bu son derece hassas bir konu...

bunu saptadıktan sonra ''hareket tipini ''seçmeniz en doğrusu...kısaca, yırtık kapsülün yerine ,kas grubuna göre saptama..))

sunnyulash bunu beğendi.
  9. sunnyulash

sunnyulash Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Sayin Ercan Bey ,
    Biraz daha aciklayabilir misiniz ? dun aksam yasadigim bu olaydan sonra , bu sabah uyandigimdan beri hafif sizlama devam ediyor. sag omzumda hic bir sorun yok ama sol omzumda bu sorun sIk sIk nuksetmekte. mesajimda da yazdigim uzere dun aksam arka omuz hareketimin ilk tekrarinda birden bicak saplanir gibi oldu ve aci hissettim. sonra biraz esneklik hareketleri yaptim tekrar denemek istedim , 2-3 tane yaptiktan sonra tekrar ayni durumu yasadim. Sol kolum ile ilgili baska bir sorunda su aslinda , dirsek kisminda ve bazende biceps kaslarinda uyusma oluyor. sol tarafim defolu sanirim :)

10. wehrmacht

wehrmacht Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar bndede aynı sorun oldu.neck press yaparken omzumda bi ağrı oldu.sonra ağrı gitti ama bench press yaparken sızlıyor.henüz doktora gitmedim ama akıllı krem ve karabaş otu kullanıyoorum.netten araştırın faydası var.herkese iyi şanslar

11. Tireless

Tireless Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Mr neticesinde Supraspinatus tendonunda inkomplet yirtik tanisi koyuldu, 1 ay antrenman yapmamam önerildi, 1 ayin ardindan nasil bi antrenman yapmam gerektigi ile ilgili yardimci olursaniz sevinirim. (Henuz baslangic asamasindayim)

Sayfayı Paylaş