Omuz geliştirmede problem

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve khephnes tarafından 25 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. khephnes
  Offline

  khephnes Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.323
  Beğenileri:
  2.629
  Ödül Puanları:
  123
  selamlar,
  öncelikle müthiş bilgilendirici bir foruma dahil olduğum için kendi memnuniyetimden söz etmem gerekli; gerçekten foruma katkı sağlayanlar sayesinde pek çok şey öğrendim. sonunda ise, foruma üye olup vg ile ilgili birkaç sorunumdan bahsetmeye karar verdim.

  vg'ye başlayalı iki ayı biraz geçti. 1.87 boyundayım ve 81 kiloyum, spora başladığımda 84 kiloydum, şu anki kilomun ideal olduğunu düşünüyorum ya da belki birkaç kilo daha verebilirim.

  ilk bir ay boyunca tüm kas gruplarını aynı gün çalıştıran bir program uyguladım. gittiğim spor salonundaki antrenörler pek yetkili olmadığı için sıklıkla forumu takip ederek ilk ayın sonunda programı böldüm, pek çok kişinin yaşadığı overtraining olayını ne yazık ki bilgisizliğim dolayısıyla ilk bir ay ben de yaşadım.

  her neyse, forumda ilk post'um olması dolayısıyla biraz fazla yazıyı fazla uzattım, sadede geleyim.

  iki ay sonunda kendi vücuduma yönelik saptamalarım şunlar;
  göğüs ve kol epey gelişmiş görünüyor, iki ayda elbette çok bir şey beklemiyorum fakat vg'ye başlamamış halime kıyasla oldukça büyük bir gelişim olduğunu söyleyebilirim. özellikle göğüs ve biceps bölgesinde, midem de biraz küçüldü. fakat omuzlarımda gözlemlediğim kadarıyla neredeyse hiçbir gelişme yok. omuz ve kanat programımdan hiç memnun değilim, belki bunda değişikliklere gitmek zorunda kalabilirim,

  göğüs-biceps-triceps
  omuz-kanat

  iki gün gidip bir gün dinleniyorum, omuz programım ise şöyle;
  smith machine'de shoulder press, superset olarak hemen sonrasında dumbell shoulder press, öne ve yana açma, latpull down enseye çekiş.

  ağırlıkları arttırmaya çalışıyorum fakat pek bir gelişme yok ne yazık ki, bu konuda bana ne önerebilirsin? beslenmem ve dinlenmem gayet ideal. yeterince besleniyorum. zaten söylediğim gibi göğüs ve kollarımda epey bir gelişim var.

  önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. GencGrafiker
  Offline

  GencGrafiker Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.002
  Beğenileri:
  1.137
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Kocaeli
  Daha iki ay olmuş, göğüs ve kolun geliştiğine şükredip sabretmelisin. Zamanla gelişecektir.

  Göğüs ten sonra triceps zor olur, tricepsi ayırırsan daha verimli çalıştırabilirsin. Bacak yazmamışsın, çalışmıyorum deme en büyük hatayı orda yaparsın.

  Omuzda ise neden süperset yapıyorsun ? Normal çalış. Latpull downı arka omuz için vermiş olabilirler fakat daha çok kanat hareketidir, onun yerine eğilerek yana açış yapabilirsin. Ağırlık arttırmaya çalışma, omuzda pressler harici ağır girmenin çok fazla esprisi yoktur. Özellikle açışlarda hareketi nizami yapmaya gayret göster.
   
  khephnes bunu beğendi.
 3. khephnes
  Offline

  khephnes Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.323
  Beğenileri:
  2.629
  Ödül Puanları:
  123
  programı ikiye böldüğüm için göğüs gününe triceps koydum, bir hafta göğüs-biceps, omuz-kanat-triceps denedim fakat omuz günleri zaten epey zorlu olduğu için triceps'e gelene kadar yorgunluktan mahvolmuş bir durumda oluyorum, o yüzden tekrar verim alabilmek adına onu göğüs gününe fırlatmak zorunda kaldım. henüz iki aylık bir adam olarak programı üçe bölmenin de bir anlamı yok herhalde, genel bir gelişim lazım öncelikle.

  omuz gününe eğilerek yana açışı ekleyebilirim ya da eğimli sehpaya uzanarak yapıyorlar onu sanırım bir de, epey zorlu görünen bir omuz hareketi fakat deneyebilirim.

  bacak çalışmıyordum pek, evet, fakat birkaç günden beri göğüs günlerinde bacak da çalışıyorum. zaten çok değil, iki hareket yapıyorum sadece.

  detaylı yanıtın için teşekkür ederim.

  ps: bu arada, maksimum ağırlık 8 tekrar çalışıyorum, ağırlığı düşürüp on tekrar daha iyi bir seçim olabilir mi?
   
 4. khephnes
  Offline

  khephnes Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.323
  Beğenileri:
  2.629
  Ödül Puanları:
  123
  benim bir sorum daha var.

  pc başında fazla vakit geçirmem ve uyuyuş biçimimin genellikle kolumun üzerine yatmak olduğundan dolayı -muhtemelen, öyle tahmin ediyorum-, geceyarısı uyandığımda ellerimde uyuşukluk meydana geliyor, serçe parmak yüzük parmağı ve orta parmak kesin çoğunlukla uyuşmuş oluyor, bazen diğer iki parmağım da uyuşuyor. bunun kas gelişimine bir etkisi olabilir mi diye birkaç gündür kafama takılıyor.

  herhangi bir bilgisi olan var mı acaba?
   
 5. Dynamo
  Offline

  Dynamo Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.135
  Beğenileri:
  1.707
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  Forumda iri omuz başları diye çok güzel bir başlık var.

  Ben başlığı 3 ay önce okudum. Fakat nedense uygulamadım. Son 1 aydır uyguluyorum.

  İnanılmaz gelişme oldu.

  Konunun özeti şu. Omuz gerilim isteyen bir kas grubu olduğu için yüksek tekrarlarla gelişiyormuş. Hareketi yavaş yavaş tabiri caizse yedire yedire yapıcaksın. Denemeni öneririm. 1 ay uygula sonra drop set deneyebilirsin. Ben bu ayda drop sete geçicem.
   
  khephnes bunu beğendi.
 6. khephnes
  Offline

  khephnes Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.323
  Beğenileri:
  2.629
  Ödül Puanları:
  123
  söz konusu başlığı okumuştum. sanırım press hareketleri hariç diğer tüm hareketleri daha yavaş yapmalıyım ve yanlara açışı oturarak yapmayı deneyeyim. gerçi yanlara açışta biraz zorlanıyorum çünkü sağ omzumdan tık diye bir şey atıyormuş gibi bir ses geliyor. 7,5 kiloluk dumbell'lerle yapıyordum, pek çok kişinin söylediği gibi o halde, ağırlığı düşürüp, hareketi nizami olarak yapmaya çabalayayım.

  teşekkürler.
   

Sayfayı Paylaş