omuz çalışırken tek dumbell

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve altaylar tarafından 13 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba
    ben omurgama olabildiğince az baskı oluşturarak kemiklerimin mümkün mertebe geç sertleşmesi amacıyla enseye press, lateral raises gibi hareketleri tek dumbell ile yapmak istiyorum, acaba bu bel bölgeme zarar verirmi(birşey değiştirirmi bilmem ama bunları dumbell ı fırlatarak değil yavaş yavaş yapıyorum)?

2. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    değiştiremediğimden buraya yazayım, sadece omuz değil biceps de de aynısını yapıyorum, yani mesela dumbell curl de önce sağ sonra sol kolla yapıyorum aynı anda 2 adet dumbell taşımıyorum

3. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    lateral raises'ı bence herkes oturarak yapmalıdır, ayaktayken denge ( özellikle büyük ağırlıklarda ) çok zor ve kaldırmalarda ister istemez cheating olur

biceps curl için yaptığın şeyin adı da concentration curl zaten böyle bir hareket var bunu da mesela ayakta yapmak yerine sehpaya oturarak ellerin yanda yapabilirsin ( aynı anda 2 dumbellı birden taşımak da herhangi bir sorun yoktur )

http://www.coopersguns.com/videos/exercise-encyclopedia/deltoids/seated-lateral-raise/

http://www.coopersguns.com/videos/exercise-encyclopedia/biceps/alternate-seated-curl/

4. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Lateral raise'da zaten yüksek ağırlık kullanılmaz ki zaten yavaş yavaş kaldırılır gerilimin zirvesinde yavaş yavaş aşağıya indirilir.Aşağıdada gerilim bırakılmaz.Oturarak yapmanın tek faydası aşağıdada gerilimi daha fazla uzatmaktır.
    Doğrusu bu şekildedir ve inanın 4 kg + çıkmak bu şekilde çok zor.Yüksek ağırlıklarda ağırlığı yukarı trapez ile fırlatırsınız.Hızlıca salarsınız böylecede omuz başlarınız gerekli gelişimi gösteremez sonra en sevmediğiniz hareketler halini alır omuz hareketleri.
    Ben 7 aylık sporcuyum lateralde 4 kg ile çalışıyorum ve inanın yüzüm kan çanağına dönüyor deli gibi efor sarfettiriyor.Antremandan sonra ve antreman gecesi kolumu kaldırcak halim kalmıyor ve neticesinde yan omuz başlarım çok iyi gelişim gösterdi.
    Gelişme çağındaysan ve press hareketleri girmek istemiyorsan anlarım ve tam alternatif olmasada barfiks yada latpull down varyasyonlarıyla omuzlarını bir nebzede olsa vurabileceğini söyleyebilirim.Lateral raise hareketinide dediğim gibi yaparsan omurlarına bi zararını olacağını düşünmüyorum.Ayrıca yapacağın dumbell curl'unde boyuna etki edecek ağırlıkta olduğunuda düşünmüyorum.:)
    Kolay gelsin...:)

5. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    yorumlar için teşekkür ederim
    bende lateral ı dediğiniz gibi düşük ağırlıkla yapıyorum, şu ana kadar hiç trapez çalışmadığımdan yüksek ağılrıkla hareketten çalarak dahi yapamıyorum zaten:)
    yaptığım curl hareketid e işte dediğiniz seated curl ün tek elimde dumbell olan şekli, yoksa dediğiniz diğer curl ü de biliyoyrum( ismini koaly hatırlamak için arnold curl diyorum google da çıkıyor) onu da yapıyorum ancak çeşitrlilik olsun diye normal curl ve hammer curl ü de yapıyorum işte buradaki sorum şu bunları kaldırdığım zaman mesela dumbell sağ kolumdaysa sağa düşmemek için belimin yan kısımlarını zorluyorum bunun zararı olurmu, fıtık falan olmayalım sonra:) gerçi hoş yapsam yapsam en fazla 15kg lik dumbell kullanırım bu da çoğunuz için çerezdir ama olsun:)

6. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    sen 4 kg ile çalışıyorsan doğrusu düşük kilo ile çalışmak değildir, benim zaten yüksek kilo dediğim 50-60 kg değil ki...

Ama oturarak spor geçmişine bağlı olarak 20 kg çok güzel yedire yedire çalıştırabilirsin de

Senin 4 kg olarak yaptığın harekette ben o kiloları havaya fırlatıp yaparım mesela ( :D baya abartı oldu ama demek istediğimi anladın )

7. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    20 kg ile lateral yap hemde yedire yedire ben bu sporu suan bırakıyorum.

Dumbell Shoulders Press'te 20+20 kg - 8x4
    Lateral Raise 4 kg - 15x4
    Up Right Row 30 kg - 10 x 4
    Front Raise 10 kg - 15 x 3
    Rear Fly 10 kg - 15 x 3
    Al sana kilolarla , çalıştığım omuz programım.Sporda 7. ayım Omuz ölçüm 126 soğuk.Yarından itibaren videolarımıda koyacağım için kanıtlamışta olacağım.

Sendende bir video bekliyorum 20 kg'de yedire yedire lateral yap sporu bırakacağıma burada söz veriyorum. !

Son düzenleme: 13 Aralık 2009
  8. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    nasıl yani sen ciddi ciddi 10'ar kglık dumblelarla bu hareketin nizami şekilde yapılamayacağını mı düşünüyorsun?

eğer öyleyse bir aksilik çıkmadığı sürece salı günü omuz günüm orda makinemi de alıp bir arkadaşa çektiririm ama senin sporu bıraka hakkında sözünü kabul etmiyorum, böyle bir olay için sporu bırakmaya değmez

9. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    20 kg + 20 kg ile lateral raise yap hemde yedire yedire yap.Bende sözümde duracağım.
    Flexor hocamızın bide lateral'de 12 13 kg gibi bi rakamla calıstıgını okumustum forumda.yanlıs hatırlamıyorsam.
    Sende madem 20 kg ile lateral yapabiliyorsun hemde nizami cheatingsiz görmek isterim.:)

10. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    pm atıyorum daha fazla off topi olmasın konu

11. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Burda demek istediğim şu bende lateral'de 12+12 kg totalde 24 kg kullanabilirim ama cheating yapmasam bile ağırlığın %90'ı trapezlere binecektir.
    Çünkü ne bende ne de sende 10 yada 12 kg'i taşıyacak yan omuz kütlesi olduğunu açıkçası düşünmüyorum.Amaç yan omuzlara kütle kazandırmaksa yan omuz başlarını yakmak gerekir bu konuda bir çok yazıda bulabilirsin.Ağır press ve ağır pressten sonra açışlarla omuz başlarını yakmak benim bu sporda öğrendiğim omuz geliştirici temel prensiptir.

Ayrıca off topic olduğu doğru biraz ama karşılıklı hakaret etmiyoruz ve konunun çokta dışına çıkmadan yararlı tartışıyoruz bunda bir sakınca yok bana göre.:)

12. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    İşte burda da güç ortaya çıkıyor sana ağır gelen bana hafif bana hafif gelen sana ağır gelebilir, ben de hatırlarım hafif kilolarda çalıştığımı ama belli bir spor geçmişinden sonra kasların uyarılması için daha fazla kilo istiyor bu da demek değildir ki ben 10+10 kg kullanıyorum diye hareketi nizami yapmamıyayım.

13. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Güç farkı değil işte inan bana bende yapabilirim o kadar ağırlıkla hatta dahada üstüne çıkabilirim.Açışlarda genel prensip ağırlığı zamanla arttırıp uzun süreli gerilimle hedef bölgeyi yakmaktır.Omuz'u diğer kas grupları gibi düşünme.Yoldan geçen bir insanda 10 kg ile lateral yapabilir.Bende 15 civarı bir kiloyla çok rahat lateral yapabilirim.Ama bu ne kadar yan omuza etki eder? ne kadar gelişim gösterir?
    Neden bu kadar bu konunun üstünde durduğumuda söyliyeyim.Bende eskiden lateralde yüksek ağırlıkla çalışıp zamanla ağırlık arttırılması gerektiğini savunurdum.1. ayımdan sonra 8+8 16 kg ile lateral yaptım yaklaşık 2 ay boyunca devam etti ve devam eden sürede ağırlılarıda arttırdım.Daha sonra glasss cut ve bi kaç tane daha video izledim ve makaleler okudum.Ve o 2 ayımın omuz bölgesi olarak kayıp geçirdiğimi söylebilirim.Yan omuzda önemli olan yüksek ağırlık girip zamanla ağırlığı yükseltmek değil.Nispeten düşük ağırlıkla yan omuz başlarını yakmak.Önemli olan nokta bu.
    Yaşıma göre güçlüyümdür.Ama lateralde 4 kg girmem güçsüzlüğümden değil yan omuzlarımda ki gelişimin bu şekilde olmasından kaynaklanır.Bu işi pro olarak yapanların bile lateralde 20 kglere çıkabilecekken 10 küsurlarda kaldığınıda söylemek isterim.

okaaan bunu beğendi.
  14. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    20+20 lateral hemde oturarak yedire yedire bende inanmadım o kiloyla dumbell curl yapabilirmisin peki 4*10 :)) şaka bir lateralde gereğinden fazla en ufak bir kilo fazlası trapeze etki eder...Tavsiyem o bölge zaten çok tekrara iyi cevap verir basketbolcularda görürsünüz 4*40 yap 5 kg max 7.5 kg eğer kolay yapıyorum diyorsan ozaman daha yavaş yapmayı dene bukadar basit...

Sayfayı Paylaş