Omuz çıkması ve Sonrası

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve candogan111 tarafından 25 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. candogan111

candogan111 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar. Bundan 3 ay önce sağ omzum çıkmıştı. Bu konuyu daha çok sizden fikir istemek değilde fikire ihtiyacı olan arkadaşlara bi nebze yardımcı olabilmek için açıyorum. Bende ilk çıktığında internette forumlardan fikir almaya çalıştım 4 tane ortopedist ve 3 tane spor hekimi ve 1 tane fizik tedavi uzmanıyla görüştüm. Şimdi size en baştan anlatmak istiyorum.
    ben 179 boyunda 77 kilo %7,5 yağ oranındayım 23 yaşındayım.5 yıldır vg ile meşgülüm. Aynı zamanda 8 yıllık bir dövüş geçmişim. 5 Farklı disiplinde dövüştüm ve 2 tanesinin setifikalı eğitmeniyim. Kısaca hakkımdakiler bunlar.
    Yaklaşık 3 ay kadar önce kaya tırmanışa sonrası ayaklarım kayınca bütün vücut aırlımın sağ omzuma binmesi ve aynı anda vücudumun asılı sekilde 180 derece dönmesiyle sağ omzum tam olarak çıktı. Olay anından yaklaşık 2 bucuk saat sonra özel bir hastane 3 enjeksiyon morfin ile birlikte 1 bucuk saatte yerine oturtulup sargıya alındı. Ertesi gün başka bir ortopediste gittim ve sargılarımı çıkarıp omuz askısına aldı ve 3 hafta böyle kalması gerektiğini söyledi. Tahmin ettiğiniz üzere dövüş ve vg benim hayatım. Spor yapmadan bir an bile duramam ve bu yüzden herkesle görüştüm. 3 hafta sonunda istanbulda haseki hastanesinde ortopedis askımı cıkardı ve bi kaç egzersiz verdi. Ve defalarca MR çekilmem gerektiğini ben doktora söylememe rağmen istemedi. En son İstanbul Fizik Tedavı VE rehabilitasyon hastanesinde Spor hekimliği bölümüne gittim. Doktor Haareket yetkinliğime baktığında Bir çok yönde inanılmaz olduğunu görüp sonunda MR çektirmemi istedi. MR çektirdim. Ve MR sonucunda Bankart Lezyonu, Hill Sachs Deformasyonu ve ödemler çıktı. İstanbuldaki Doktorum baktığı anda ameliyat dedi. Ama ben sıcak bakmıyordum.
    Ardından Ankarada Savaş Kudaş adında bir spor hekimi var arkadaşlar Türkiye milli takımının ve Gençlerbirliğinin spor hekimidir. Ondan randevu aldım ve muayeneye gittim. MR sonucumu Savaş beye uzattığımda o onemli diyerek kolumu alıp bir çok yöne zorladı ağrımı ve hareketlerimi ölçerek kanıya vardı. ve aslında Slap Lezyonu ve çok az bi miktarda Hill sachs deformasyonu olduğuna MRa bakmadan karar verdi. Ve dediği şey" Ben son derece sağlıklıyım beni MRa soksanız benden bile ödemler ve yırtılmış kaslar tendonlar bulur MR dedi." ve ameliyatın ve fizik tedavinin gerekli olmadığını kas yapımın fazlasıyla güçlü olduğu için yetersiz kalıcağını söyleyerek yanında çalışan bir fizyoterapistten egzersiz programı aldım. Adam senin spor yapman lazım güçlenmen lazım diyerek bana bir program verdi. Ve ben yanında destek olarak ve GNC trifflex ve doktorumun önerdi retendo gbi glukozamin içeren tendon bag eklem ve kıkırdak yenilemeye yardımcı maddelerle spora devam etmeye başladım. Ve nerdeyse spor yaparkenki hafif ağrılar dışında fena değilim. O yüzden arkadaşlar moral bozukluğunu gerek yok. Umarım bazı Konularda size yardımcı olabilmişimdir.

hasimk442, gags, shaq ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. akreptr14

akreptr14 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    Gecmis olsun abi :)

3. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Doğru doktora gitmenin faydalarını görmüşsün. Kendisi alanında bir numaradır bence.

4. hasimk442

hasimk442 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    teşekkürler teşekkürler moralim yerine geldiiiiiiiiiiiiiii :)

5. gags

gags Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir / Aliağa
    Hocam peki tekrarladı diyelim ameliyatta olduk diyelim ameliyattan sonra body sağlam birisi gibi yapabilirmiyiz ameliyatlı omuzla ?

6. canberkdinc

canberkdinc Yeni Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    snowboard yaparken 5 m reden takla attım buzun ustune dustum boyun ustu dusuyordum sag kolumu boynuma siper ettim hümayrus yanı kol kemıgım kırılarak cıktı 3 ay fiksatör adlı bır mekanızmayla gezdım 3 ay sargıda kaldı sonrakı 6 ay kolumu hafıf spor ve korudum kolumu kuvvetlendırdım sımdı allaha sukur bır sıkıntım yok

7. candogan111

candogan111 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    gags selam,
    Kapalı atroskopik ameliyatlarda iyileşme süresi çok kısa diye biliyorum. İyi bir ameliyat sonrasında vg ye dönme süren kısa olacaktır. Ancak cerrahının bu konuda uzman bir cerrah olması çok önemli. Umarım Bir an önce iyi olursun.

gags bunu beğendi.
  8. RB_44

RB_44 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok sağol kardeşim gerçerkten moral düzelten cinsten olmuş :) Peki bir sorum olucak benimde, ben amerikan futbolu oynuyorum aldığım darbelerden ötürü omzum dahamı kolay çıkar ve çıkma tarihinden nekadar süre sonra dönmeliyim spora??

9. candogan111

candogan111 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Amerikan futbolu fazlasıyla dinamik, patlayıcı bir spor olduğu için belli bir oranda sıkıntı yaratır. En az 6-8 ay belki daha fazla beklemelisin. Bunu alanında iyi bir spor hekimine danışşan sana daha iyi bir bilgi verebilcektir. Bu omuz çünkü pis iş bir kere çıktığı zaman eğer 1 2 kere daha çıkarırsan bunun üstüne artık olay biraz ameliyata dönüyor. O yüzden bu riski alma derim. Ağırlık Çalışıyorsan 3. 4. ayda başlayabilirsin bence.

10. RB_44

RB_44 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kardeşim 7-8 ay çokya okadar dayanamam ben, Haftanın hergünü yüksek tempo spor yapıyodum bi anda bitmesi çok zor bişey..
    --- Mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2013 ---
    fitnesa başladım zaten dün ağırlıkları azaltarak spora devam edebiliyorum bugün antremandada bi deniycem kendimi

Sayfayı Paylaş