Omuz Çıkması Sonrası Vücut Geliştirme?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve stewart tarafından 3 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. stewart

stewart Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhaba arkadaşlar,
    2 yıldır fitness yapmaktayım. Uzun bir süredir forumun takipçisiyim, buradan bir çok şey öğrendim. Şimdi sizlerin tavsiyelerine ihtiyaç duyuyorum.

7 ay önce (aralık 2010) Z bar ile Lying Triceps Extension* yaparken sol omzum çıktı. Hayatımda ilk defa başıma gelen bir sakatlık olduğu için müthiş bir acı verdi. Devlet hastanesinde ağrı kesici ve kas gevşetici vermeden kaslarım sert ve şiş iken omzumu yerine yerleştirdiler. Omzum 34 gün bandajda kaldı. Bu 34 gün içerisinde sol omzumda hareketsizlikten dolayı doktorumun beklediğinin üzerinde bir atrofi(kas kaybı) oldu ve donuk omuz** gelişti. Özel bir merkezde 2 aylık fizik tedavi ile donuk omuz tedavisinden sonuç aldım. Tedavi için maddi kaybımın yanı sıra, çok severek 2 yıldır yapmakta olduğum vücut geliştirme sporunu bırakmanın ve kas kaybının manevi yönden etkileri de(kendine güven kaybı..vs) çok olumsuz oldu. Fizyoterapistim, MR sonuçlarının iyi olduğunu, bağ veya kas yırtılmasının görünmediğini söyledi. Bunun da nedeninin spor yapmam dolayısıyla kaslarımın güçlü olmasından kaynaklandığını söyledi. Fakat yine de artık ağırlık kaldırmamam gerektiğini eğer bir daha omzumu çıkartırsam ameliyat gerekebileceğini söyledi.
    Arkadaşlar çok uzattığım için affınıza sığınıyorum. 7 aylık süre boyunca elime ağırlık almadım. Son 1 buçuk aydır, hafif tempoda şınav çekebilmeye başladım. Omzum hala(özellikle yatar vaziyette iken) bazı açılarda zorlanıyor,fakat herhangi bir ağrım kalmadı. Ben artık bu spora dönmek için azami iyileşme sürecinin geride kaldığını düşünüyorum/hissediyorum.

Sizce daha fazla beklemeli miyim? Özellikle karın bölgesinde spor yapmadığım sürede yağlanma oldu. Kollarım 39cm'den 34'lere kadar geriledi(şu an sol kolum sağa göre daha ince). Bu arada yaş:23 Boy:179 Kg:80
    Şu an, karın bölgesindeki yağları eritebileceğim, omzuma yüklenmeden ve tekrar çıkık riski yaratmadan göğüs kaslarımı ve bicepslerimi toparlayacak bir beslenme ve egzersiz programı için tavsiyelerinize ve tecrübelerinize ihtiyaç duyuyorum. Ayrıca omzumu güçlendirmek amacıyla 1 ay boyunca haftaiçleri yüzmeyi düşünüyorum.
    Özellikle yükün omuza binmediği (ki deltoidlerin bir çok harekette tamamlayıcı kas olduğunu az çok biliyorum) bana eski hacimimi kazandıracak hareketler konusundaki bilgilerinizi ve varsa durumumla ilgili başka düşüncelerinizi bekliyorum.

Teşekkür ederim...

*http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/BBLyingTriExt.html
    **http://www.omuzum.com/omuz_agrisi_nedenleri/donuk_omuz/

2. stewart

stewart Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    kimsenin bir fikri yok mu arkadaşlar? ya da bu sakatlığı daha önce yaşayıp body'e devam eden kimse yok mu?

3. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    bende omuz la ilgili bi sakatlık yüzünden şu ara çalışamıyorum , çok şükür benimki önemli bişey değil ama senin yerinde olsam bi kaç ay daha beklerdim ve sonra doktora danışıp sonrada çok iyi bi hoca yardımıyla omuzları rahatlatır ve güçlendirirdim tabi hafif bi çalışma programıyla , omuz , bel , boyun gibi yerler fazla zorlamaya gelmez omuzlarını her şekilde çalıştırıp güçlendirdikten sonra bi kez daha doktora git ve iyi bi hoca eşliğinde çalışmana izin verirse başlarsın , vermezsede boşver önemli olan sağlık , daha yaşın çok genç yapacak bir sürü uğraş bulabilirsin , geçmiş olsun

stewart bunu beğendi.
  4. Burak-58

Burak-58 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Aynı sorunu bende yaşadım benimkisi biraz daha dramatik Tam anlamıyla doktorların azizliğine uğradım diyebilirim. Şimdiye kadar toplam 4 kez çıktı ilk ikisinde çıkar çıkmaz tekrar yerine oturdu yaşımda ozamanlar küçük olduğu için ilk çıktığında doktoru omuzumun çıktığına ikna edemedim bana saçma sapan teşhisler koydu sargıya bile almadı. son ikisinde çıktığı zaman yerine oturmadı her seferinde doktorlar omzumu yerine oturttu ve ilk tedavinin çok önemli olduğunu söylediler. Yaklaşık 1 senedir vg ile ilgileniyorum. bana bu sorunum hakkında faydası oldduğunu söyleyebilirim ayrıca şöyle bişey farkettim ben omzum çok sudan sebeplerden çıktı vg ile tanışmadan önce şakalaşırken yumruk atıyordum taak omzum aşağıda. biraz bilinçlendim gerçek yumruk atsam bile çıkmıyor artık omuz kaslarımı sıkarak yumruk atmaya çalışıyorum. ama şunuda biliyorumki sağ kolumu açarak hareket yaparken boş anıma denk gelse tekrar çıkar. yani amacım seni üzmek veya umutsuzlandırmak değil sadece ilk tedavi konusunda şanslısın sadece dikkatli ol. vg ye nezaman başlaman hakkında da bir fikrim yok

Sayfayı Paylaş