Omuz Çıkığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve fecrox tarafından 9 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. fecrox

fecrox Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    16 yaşında, evde kendisi calısan biriyim. 2 gün önce güreş ederken sağ omzum cıktı. ( tam cıkık) cıktıktan sonra serce ve yüzük parmagını hissetmedim. doktora gittik, doktor omzu yerine taktıktan sonra elimi rahatca oynatmaya basladım. omzum hala sargıda. 10 gün daha sargıda kalıp daha sonra 2 hafta filen bandaj takacakmısım. omzum eskisi gibi olur mu? çıkık kendini tekrarlar mı. eklem ve kas bağlarını tekrar güçlendirmek için ne yapmalıyım.

2. Striker

Striker Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    olur ancak baya iyi dinlenmen gerek 1-1.5 ay hiç bişey yapma sadece bacak çalış

3. kahveisteyen

kahveisteyen Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Wolf_Kanuni bunu beğendi.
  4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    en az 3 ay omuzunuza yük bindirmeyiniz! 15 defa omuzu çıkan eden oluyor lütfen dikkat ediniz. bağlarınızı kendini yenilemesi biraz zaman alacaktır. ihmal ederseniz ameliyatla düzelebilir. ya omuz kapsülü daraltılır yada bağlarınızı bağlanır. protein ve magnezium alımınıza özen gösteriniz.

5. ucgen

ucgen Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    TEKNİSYEN
    Yer:
    BURSA
    bendede aynı sorun vardı ilk travmada doktora gitmedim (eğer gitseydim kabsül yırtığı iyileşirdi) akabinde 5 kere ard arda çıktı ameliyat oldum omzum şu anda eskisi gibi hiç sorun yok ameliyatı baya bi zorr 7 adet vida takıldı omzumaa ve bir hafta boyunca ağrı oluyor. benim sana önerim doktorun tavsiye ettiği süre kadar askıda kaldıkdan sonra omzunu güçlendirr ağırlık antremanı yap çok faydası olur ama fazla ağır girmee eğer çok zorlarsan kapsül veya liflerin tekrar etkilenebilir ağırlık kaldırma imkanın yoksa şinav çek şinavda güçlendirici bi haraket geçmiş olsun

6. ucgen

ucgen Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    TEKNİSYEN
    Yer:
    BURSA
    seninkisi ilk çıkık ve gereken mudahaleyide yaptırdığından hiç sorun çıkmazz eskisi gibi olurr ameliyat için en az 5 çıkık gerekiyorr

7. fecrox

fecrox Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler bugün kol açıldı ve yeniden sarıldı benim görebildigim koltuk altı ile göğüsün bulunduğu yerde 1 ytl kadar morluk kanat ve kol arkasıda mormuş. tekrarlayıcı çıkık ilk çıkık kadar ağrı yapıyor mu?

8. ucgen

ucgen Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    TEKNİSYEN
    Yer:
    BURSA
    ewet yapıyorr benim omzum çıktığındaa acıdan bayılcak gibi oluyodum

9. humerus

humerus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim sağ omzun 4 defa çıktı ameliyatlı. geçen ay da sol omzum çıktı bu konuda bayağı bir tecrübe sahibi olduk maalesef :). Sakın şnav çekeyim falan deme kendi kafana göre güçlendirme yapmaya çalışma bir daha sakatlanırsın. ilk iki yıl risk altındasın ingilizcen varsa aşığıdaki dökümandaki programı takip et. Hareket yaparken ağrı veya çıkma korkusu olduğu an bırak dinlenmeye geç. 2 dakikadan az süren ağrılar önemsizdir. Allah yardımcın olsun çok gıcık bir durumdur sürekli koruman lazım omzunu özellikle banyoda kayıp düşmemeye özen göster. aşağıda verdiğim dökümandaki programı takip edersen 6 ay sonra body e girebilirsin. Tabiki çok iyi ısınman lazım vede çok hafiften girip yavaş yavaş arttırman lazım ağırlıkları.
    http://www.oxfordradcliffe.nhs.uk/f...eaflets_updatedOct07/shoulder_dislocation.pdf

Son düzenleme: 19 Temmuz 2009
  10. artcrimes

artcrimes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar Merhaba,

Konuyu affınıza sığınarak canlandırıyorum. Benimde 3yılda 4kez omzum çıktı. En son çok komik sebeple çıktı. Isınmadan mekik çekmeye başladım ve zorlanınca son mekikte ayağa kalkamadım, bende sol elimle destek alarak sağ elimi tuttum ve tüm gücümle kalkmaya çalışırken biranda kendimi yerde buldum çünkü sağ omzum çıktı :( Herneyse 2-3gün içinde cerrahi müdahale yapılacak ve kol 1 ay sargıda kalacak. Artık kolumla iş yapmaya korkar oldum resmen sağ kolum pasif hale geldi yolda yürürken falan düşmeyim diye çok dikkat ediyorum. Şimdi sizlere bir soru sormak istiyorum omuz ameliyatından sonra riskli olmayan çok risksiz ama yararlı egzersizler nelerdir acaba? Bu rotator cuff iyileştirmesi ve omuz gelişimi için ne önerirsiniz üstadlar?

Saygılarımla

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    1-2 yıl unut bb yi. ip atla faydalı olacak

12. artcrimes

artcrimes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Evet arkadaşlar geçen sene bu yukarıdaki mesajı yazmıştım. Azmettim ameliyat oldum 1 yılı devirdim. Evde günlük omuz egzersizlerimi yaptım. 1Kg dambıl ile eğilip kolumu boşta salladım. Yazın yüzmeye gittim birazda o iyi geldi. Şimdi evde kendi başıma birşeyler yapabilirmiyim? 5KG dambıl alayım diyorum. Mekik çekmek istiyorum. Göbeğim değilde göbek yanlarım aşırı çıktı. Göbek yok ama yan taraflarımdan rahatsız oluyorum artık. Bu kısımları nasıl eritirim? Ameliyat olalı 1 yıl 2 ay geçti.

Ameliyattan bahsedeyim, omzum 4 kere çıkmıştı. Artık tekrarlayan omuz çıkığı vardı. Ameliyatta omzuma 5 adet delik açıp girmişler, sağlı sollu içerdeki rotatorcuffları dikmişler... Ameliyattan çıkınca inanılmaz bir yanma hissettim omzumda. İlk gece hastanede kaldım uyutmadı ağrısı. Sonra 1-2 hafta baş ağrısı gibi ağrıyla evde yatıyorsunuz. Yaklaşık 40 gün vücudunuzun sol kol dışarıda olmak suretiyle heryeri sarılıyor. Sağ kolunu göbeğinize yapışacak gibi oluyor, tavisyem sık sık sargınızı hastaneye veya kliniğe gidip yenileyiniz. Çünkü kolunu vücudunuzda ister isteme hareket ediyor ve içerisindeki pamuklar kayıyor. Pamuk kayıncada resmen kolunuz vücudunuza yapışıyor. Ben 3 günde bir vücut sargısını yeniliyordum. 1 Ay evde istiraat ettim.

Ardından sargılarım çıktı 15 gün kol askısıyla gezdim. 15 gün sonra fizik tedavi verdiler. Tabi bu süreç içinde kol askısıda çıkınca anladımki sağ kolumu hiç havaya kaldıramıyorum. 45gündür hareket etmemişim bırakın havaya kaldırmayı göbek hizama bile getiremiyordum kolumu. O derece güçsüzleşmiş kaslar zayıflamış oluyor. Fizik tedaviye gittiğim günlerde yavaş yavaş kolumu kaldırmaya başladım. Şimdi Allaha şükür kolumu tam olarak havaya kaldırabiliyorum :)

Heyecanlı ve karmaşık yazmış olabilirim kusura bakmayın. O günlere geri döndüm biran...

Asıl soruma tekrar dönecek olursak. Evde ben egzersiz yapabilirmiyim sizce üstadlar? Mekik, 5KG Dambıl vs... Omuzu geliştirmek istiyorum. Birde göbeğim yok fakat göbeğimin yanları resmen şişti yağ topladı. Bu yan bölgeleri nasıl inceltebilirim?

Saygılarımla

Son düzenleme: 23 Nisan 2011
  13. artcrimes

artcrimes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Üstadlardan halen cevap bekliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sayfayı Paylaş