Omega-3 ve Depresyon

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve BaBe ShaQ tarafından 9 Mart 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. BaBe ShaQ
  Offline

  BaBe ShaQ Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2007
  Mesajlar:
  335
  Beğenileri:
  35
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Manisa-Merkez
  Yapılan yeni bir araştırmaya göre, omega-3 yağ asitleri depresyonla mücedelede tek başına etkili olamıyor, ancak antidepresan ilaçlarla beraber alındığında depresyonla mücadeleye yardımcı olduğu belirtiliyor.

  Daha önce yapılan araştırmalarda, omega-3 seviyesiyle, depresyon dahil davranış ve ruh bozukluklarının birbiriyle bağlantılı olduğunun ortaya konduğu belirtiliyor...

  Omega-3 yağ asitlerinin, beyindeki kimyasal sinyaller üzerinde önemli bir rolü var, ve ayrıca kan damarlarının aktivitelerinin ve merkezi sinir sistemine bağlı bağışıklık sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor....Yağlı balıklar, fındık, çekirdek, ve lifli yeşil sebzeler, omega-3 açısından zengin kaynaklar, ayrıca balık yağı içeren diyetsel desteklerde de omega-3 bulunuyor.

  Daha önce yapılan araştırmaların değerlendirildiği bu çalışmada, depresyonda olan kişiler üzerinde omega-3’ün etkilerinin araştırıldığı çalışmalar analiz edildi.

  Sonuç olarak, omega-3’ün depresyon üzerinde çok az veya hiç etkisinin olmadığı belirlendi. Araştırmacılar, özellikle balığın karaciğerinden üretilen balık yağı desteklerinin, çevresel toksinler içerdiğine dikkat çekiyorlar.

  Araştırmacılar, insanların balık yağı içeren ek desteklerden maksimum dozda tüketmemeleri gerektiği konusunda uyarıyorlar. Ayrıca, hamilelerin, aynı zamanda A vitamini de içeren balık yağı desteklerinden sadece düşük dozda alabilecekleri belirtiliyor. Yüksek düzeyde A vitamini, gelişmekte olan bir fetüse zarar verebilir.


  Kaynak : Drug and Therapeutics Bulletin/2006 Nisan sayısından çevrilmiştir...
   

Sayfayı Paylaş