Okul Sonrası Antremanı için Yakıt Tavsiyesi

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Overlord tarafından 8 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Okul başlayınca beslenmem doğal olarak kötüleşiyor ve öğünler arası uzun süren boşluklar oluşuyor. Dolayısıyla antremanda yeteri kadar verim alamıyorum, çabuk yoruluyorum, ağırlıklar azalıyor vs.. Bunun önüne geçmek için öğle yemeğinden 2 saat önceye kolay tüketebileceğim bir öğün ve yemekten 2 saat sonraya da bir supplement koymayı düşünüyorum.

Bu supplement antremanın yakıtı olmalı ve beni antremanda ateşlemeli, sizce ne kullanmalıyım? (Düşündüklerim; animal pak, hardline zone, hardlime kgt, optimum pre-load creatine)
    Öğle yemeğinden 2 saat önceki öğün için de tavsiyeleriniz varsa sevinirim.

7.00 - kahvaltı
    12.40- öğle yemeği
    17.00- antreman başlangıç (okuldan doğrudan antremana eve uğramıyorum)
    18.00- antreman bitiş + protein tozu
    18.45- akşam yemeği

2. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    üzüm suyu yeterli

3. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle yaşın kaç, ne süreden beri body yapıyorsun, yağlı bir vücuda mı sahipsin?

4. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Okul çağındayım diye biraz küçümsendim sanki :) 17 yaşındayım 1.5 yıldır vg yapıyorum 1.92 boyum var 100 kiloyum (yaza girmeden 107ydim) ve yağ yüzdem orta seviyede ( six pack hafif belli). Bench Press kilomda 100+ o yüzden sadece üzüm suyu yeterli değil malesef.

5. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Forumda 2 yıldan önce herhangi bir supplementin kullanmının gereksiz olduğunu okumuştum.Belirli saat aralıklarıyla protein bazlı beslenmen, düzenli olarak spora gitmen, iyi bir şekilde dinlenmen, karbonhidrat, yağ ve protein alımına dikkat etmen yeterli olur bence.

6. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    2 yıl çok abartılı geldi, ben zaten protein dışında dönem dönem glutamine, creatine ve amino kullanıyorum. Zaten okul süresinde beslenemem yetersiz olduğu için, antreman öncesinde o kaybı telafi edebilecek ve antremanı çıkarmamı sağlayacak bir supplement arıyorum.

7. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    2yil ve 2 ay i birbirne karstirmissiniz!!!

8. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93

kucumseme vs. yok, dektroz en hizli kana karisan seker ve o kosusturmada guzel enerji verir; tavsiyem bu yonde, begenmiyorsan uygulamassin thums:

9. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    üzüm suyunda dekstroz olduğunu sanmıyorum, dediğini doğrulayacak bir kaynak varmı? ayrıca o kadar çabuk kana karışan bir şeker antremanın başında enerji verse de, sonuna doğru etkisi bittiğinde fiziksel ve mental olarak çöküntü verir, amerikalıların bu durum için bir lafı vardı bilmemne effect ama unuttum şimdi :D

10. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Sinava giren cocuklara bile kuru uzum yedirirler. Eskilerin bildigi bir sey vardir degil mi. overlord? Ingilizcen anladigim kadari ile fena degil, o zaman lutfen su veridgim linki oku ver sekerler konusundaki bilgilerini tazele.

http://en.wikipedia.org/wiki/Glucose

Supplement konusunda ihtilaflar olsa bile senin seviyende bir sporcunun kullanmasinda tabi ki bir sakinca yok. Benim genel olarak yaptigim uyari supplement kullanirken vucuda giren sentetik maddelerin uzun vadede yol acabilecegi zararlar. Bu kisisel bir secim tabiki, ayni sekilde dusunursek islenmis seker, beyaz un, islenmis yaglari da tuketmememiz gerekir.

Ogle yemeginden iki saat once yulaf+sut/yogurt/whey ya da yaninda yemek goturme imkanin varsa iki dilim esmer ekmek arasi 100-150 gr haslanmis tavuk ya da balik gotur. Aslinda benzeri bir ogunu antreman oncesi son ogununun de yapabilirsin. Evden yemek hazirlayip goturmeyi dusunmenin vakti gelmis de geciyor bile gibi geldi bana.

Kuvvetsizliginin temel sebebi de yeteri kadar komplex karbonhidrat almaman antreman oncesi. Uzum suyunu ise antremandan hemen sonra icmen uygundur.

Reddie ve Overlord bunu beğendi.
  11. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    bilgiler için saol
    http://www.fitnessforoneandall.com/powerlifting/article/diet/post-workout/part_one.htm
    burda diyor ki
    "Dextrose is simply the name for glucose that has been derived from corn" yani dextrose mısır şekeridir, ben de öyle biliyordum ama wiki dextrose glucose aynı şey diyor. O yüzden ben üzümde dextrose yoktur demiştim.

12. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Dextrose glucose'in molekuler formlarindan biri. Yani, evet ayni sey. Endustrideki tanimi ise biraz daha farkli. Endustride glucose dendigin zaman misir sekerinin dextrinlerle karisimi akla gelirken, saf glucose'a dextrose adi verilir. Saf glucose kaynagi olarak, yani dextrose olarak, uzum suyu uygundur. Mumkunse extra seker katilmamis olanlari tercih edilmeli.

13. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Overlord lise zamanlarını hatırladım bunları yazınca derseneden gelip aç karna evde bişeyler yapmaya çalışıyordum akşamın dokuzunda. tabi antreman bile denilmezdi yaptıklarıma.Eğer imkanın varsa antremana gitmeden bi şeyler ye.Otur sonra midendekileri eritene kadar ders çalış. Yemeksiz yapılan antreman çok verimsiz oluyor malum.Ya da seni kurtaracak şey 2-3 scoop gainer 1 scoop whey antreman öncesi.

Overlord bunu beğendi.
  14. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0

Overlord,

Antrenman öncesi, enaz 2 saat önce bir öğün daha almalısın. Bunu ekmek arası tavuk,ufak kutu yoğurt ve meyve suyu olarak alabilirsin.

Ben bu yaşlarda ek besin kullanımı önermiyorum, yazdığın ürünleri ise ben olsam kullanmazdım. İlla kullanmak istenirse en güzeli spor öncesi 30-45dk öncesinde alınacak kompleks karbonhidratlar ve b kompleks vitaminleridir.

Diğer yandan mısır şekerine gelince; bu son zamanlarda çok tartışılan bir konu haline geldi. Artık şekerpancarı gibi sağlıklı bir şeker kaynağı yerine amerikadan ithal mısır kaynaklı şekerler yurdumuzda yayılmaya başladı. Hem kanser hem alzaimer gibi hastalıkları yaptığı artık kanıtlanmış bir uygulamadır bu. O yüzden mısır şekerinden mümkün oldukça uzak durmak gerekir. Aynı şekilde tatlandırıcılar içinde bunlar geçerlidir. O yüzden daha 17 yaşında tatlandırıcı içeren, içeriğinde sayısız sentetik bulunan ağır ürünlerini kullanmanı önermiyorum. Kullanıyorsakta hem aşırıya kaçmamalı hemde vücuda dinlenme payı vermeliyiz...

Arkadaşımızın dediği gibi üzüm suyuda enerji için iyi bir seçim olmasına karşın; antrenman öncesi kullanırken ani şeker yükselmesine neden olabilir buda antrenman performansını düşürecektir.

Antrenman öncesi bir avuç fındık yemeyi, ayrıca kuru kayısı,incir,kuru üzüm takviyesi yaparsan hem doğal hemde faydalı bir iş yapmış olursun...

Son düzenleme: 13 Ağustos 2008
    Overlord ve diez bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş