Okculuk Ve İlgili Egzersizleri

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve LongLongBow tarafından 8 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

1. LongLongBow

LongLongBow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Slmlar herkese foruma yeni katıldım ve yazdıgınız bütün yazıları okudum diyebilirim güzel hazırlanmış emek verilmiş bir site soracagım konu hakkında da cok bilgi edindim ama belki gözden kacırdıgım birsey vardır baştan hata yapmayayım diye sormak istedim.

öncelikle profesyonel olarak okculukla ugrasıyorum.yaş:17 boy:1.80 Kilo:57 forumunuza yazma ihtiyacını yeni bir yay aldıktan sonra hissettim cünkü yayım tüm donanımları ile 2 kg tutuyor ve yayın cekiş agırlıgı 48lbs yaklasık 24 kg.şu anda cok büyük bir sorunum yok bu agırlıklıklarla tek seferde 50 kere cekebiliyorum yayı ugrasırsam ama yayın agırlıgı belli sonuc olarak bi noktadan sonra vücudumdaki kaslara olan etkisi azalacak bu durumda ben agırlıkla calısarak yayın kendi gücününde üstüne cıkmak istiyorum sebebimde sudur ki tahmin edeceginiz gibi antremanlarda yada yarışmalarda saatlerce ok atmanız gerekebiliyor ve yayı cekmekten ziyade yayı sabit tutabilmek titrememek ve bunu defalarca tekrar edebilmek önemli olan bu nedenle yaydan daha güclü olmalıyım eşit degil.bunun icin önerebileceginiz calışma metodları nelerdir merak ediyorum hangi kaslar bu noktada önemli oluyor hem yayı cekerken hemde yayı havada tutarken.evimde 6kg lık ayarlı bir dumble var.tavsiyeleriniz nelerdir. şimdiden cok teşekkür ederim.

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bende tatil köyünde çalışırken okçulukla ilgilendim, gerçekten çok keyifli bir spor, yayın cinsi kevlar sanırım yanılmıyorsam, 3-4 tane sertlik derecesinde teli olan yay vardı Lykia World'da.
    Benim sana önerim, bol bol, upright rowing yapman, dumbbell ile yapılabilecek bir hareket.
    Ben kendim, en cok yan + arka omuzların ve bir miktar sırtın çalıştığını hatırlıyorum.
    Parmakların icin bir egzersize gerek yoktur sanirim, ama genede wrist curl yapabilirsin, başarılar, çok asil ve keyifli bir spor seninkisi...

3. LongLongBow

LongLongBow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tatil köyünde yapmış cok kimse var cidden. tahminimce orada size verdikleri yay ahşap egitim yaylarıdır onlar genelde tahta ve fiberglasstan yapılıyorlar kirişin yay pek etkisi yok standart neredeyse hic esnemeyen bi malzemeden. =) benim yayım aluminium gövdeli Carbon-Foam limpli diger türe göre cok daha sert ve esnek yapılabiliyor tam bir uzay teknolojisi =)

dedigin egzersizlere heen bakıyorum ilgin ve cevabın icin cok teşekkür ederim

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Yok dediğin kadar vahim değildi durum,sonuçta çok kaliteli bir yer orası, hatta arkadaşımın ablası okçulukta şampiyonluğu olan bir kızdı, yayları beğenmişti, ama elbette senin resminde kullandığın derecede bir şey değildi.

5. LongLongBow

LongLongBow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    upright rowing'in nasıl yapıldıgını gösteren bir sey bulamadım ne yazık ki arama yaptıgımda da icinde sadece bir iki kere gecen başlıklar bulabidim acaba ben mi bulamıyorum?

6. LongLongBow

LongLongBow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    e iyiymiş o zaman kaliteli yaylara para verdiyseler cidden güzel bir yermiş anlaşılan cünkü en basit donanım bile 300 eurodan başlayan bir spora bir faliyet olarak otelin para yatırması cidden önemli bir sey :) belki bu yaz giderim :)

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    foruma hoş geldin sanki bu nicki biryerden hatırlıyorum :)

8. LongLongBow

LongLongBow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    :lol: valla bende flexoru bi yerden hatırlıyorum :) mpx.gen.tr de yazmıştın forumun linkini girdim yazıyorum işte :) gerci artık bu nick mpx.gen.tr de yok ama olsun hoşbulduk tekrar :)

9. adrenalinshot

adrenalinshot Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bursa
    Çekiş hareketleri senin için uygun hareketler olacak sanırım...Balfiks çekebilirisin çok yararını görürsün...

10. LongLongBow

LongLongBow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hmm barfix peki barfix yukarı dogru cekiliyor(gerci evde barfix cekebilecek yeri nerden bulucamda nese) ben ise yayı soldan saga dogru vücuduma çapraz cekiyorum aynı kas grubunu calıştıracak mı ki?

11. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Sen beni dinle, bu sporu iyi kötü biliyorum, upright rowing ve eğilerek dumbbell laterals yapman senin icin faydalı olur...
    Valla sormussun nerede diye, egzersiz hareketleri diye bir bölümümüz olması lazım, orda omuz bölümünde bulabilirsin...
    Dumbbell Rowing'de sırtını çalıştırır, onuda yap bence.

12. LongLongBow

LongLongBow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tmmdır en azından dumbbel lateralsı buldum :) digerleri artık neredeyse :)

13. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    öncelikle foruma hoşgeldin...
    benim merak ettiğim birşey var; profesyonel olduğunu söylüyorsun, sana bu konuda yardım edebilecek hocaların yok mu? Bu sorumdan ''sorunu niye burda soruyorsun?'' gibi bir anlam çıkarma lütfen... sadece merak ettim.

14. LongLongBow

LongLongBow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    haklısın hocam var bana sırt kaslarını calıştırdıgını söylemişti ama sonuc olarak hocam bi okcu bodybuilding ve calışma şekilleri hakkında cok bilgili oldugunu söyleyemem acıkcası dedikleri beni pek tatmin etmedi bende kesin olarak ustalardan ögreneyim dedim.ayrıca sırt kaslarının etkili oldugunu bilsem bile nasıl calıştırılır o konuda bir fikrim yoktu zaten :)

15. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    arkadas crossbow varken longbow u napacaksin??? :) bence o daha zevkli hem daha uzun mesafelere atis yapabilirsin hemde daha iyi hedef alirsin cünkü longbow a dürbün falanda takamazsin. 48 lbs cok az... piyasada 200 lbs lik crossbowlar var... bence dene cok zevk alacaksin. Oku saniyede 370 feet ile firlatan tetikli yaylar bile var piyasada. 100 metreden metal bir trafik isaretini delebiliyor. Bende almayi düsünüyordum bunlardan ama cok pahalilar... mesela Great Lakes Impact veya Twinbow II... ikiside 800 euro nun üzerinde ama bunlar dünyanin en iyi ve en kaliteli tetikli yaylari. Üzerine gece görüs nisanci dürbünü falan takmayi düsünüyordum hatta hala düsünüyorum ama su anda maddi durum biraz berbat. Saygilar.

16. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    Karizmanin maddelesmis hali :lol:

17. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bomberman, crossbow'da bildigim kadariyla yayi sen cekmiyorsun, longbow'da ise yayi kendi geriyorsun, hem kasların calisiyor, hem konsantrasyonu sagliyorsun hemde kaslarini kontrol ediyorsun.
    Hem ne demisler, arbalet bulundu mertlik bozuldu :D
    Robinhood'u William Tell'e tercih ederim!!!

18. LongLongBow

LongLongBow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    crossbow kullanımı türkiyede yasaktır.benim kullandıgım olimpik yay ise spor malzemesi olarak rahatlıkla taşınabiliyor yada kullanılabiliyor.bunun dışında crossbowları ve makaralıları acıkcası ben pek yaydan saymıyorum bana daha cok makine gibi geliyorlar ve zaten türkiyede hicbir yarışması yada aktivitesi yok.ayrıca okculuk adına hicbir özelligi yok cekiyorsun atıyorsun ha tüfek ha crossbow.ne benim kadar duruşuna ne nefesine ne bırakışına dikkat etmen gerekmez zaten pek spor yapmışta olmazsın onunla atış yaparak.ha gücüne birsey diyemem resimde verdigin temel olarak makaralı yay crossbow karışımı bir alet o zımbırtı ile baya hızlı ok atarsın cok kesin nişan alırsın zart zurt ama eger 100 metreden boş yaylarla sen crossbow ile ben olimpik ile birbirimizi vurmaya calışırsak sen onu kurup dolduruncaya kadar ben 2 3 ok atarım kafadan :)ha birde şu var hicbirşey olimpik yaydan daha karizma duramaz hemen size yayımımla bir resmimi yoliim 8) daha süper kas yapamadım ama şeklimden taviz vermem

sırf şu duruş icin olimpik başka bisy icin degil

ve işin en güzel tarafı bu işte :)

19. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    aynen longlongbow... normal yay ile atis yapmak daha cok hüner gerektirir o yüzden daha zevkli olabilir ama crossbow´u eline ilk defa alan birisi kolaylikla 50 metreden hedefi vurabilir... söyledigine katiliyorum. longbow ile cok daha seri atis yapabilirsin bu yüzden taktik acidan daha avantajli... ama güc olarak crossbow un yanindan gecemez bir longbow. Bir sitede gördüm bir avci 40 metreden geyige ates ediyor ve ok geyigi delip gecip yere saplaniyor. Yaylarin (tetikli veya normal) baska bir özelligide kursun gecirmez yelekleri delebilmesidir. Cünkü kevlar sivri seylere karsi korumaz. Saygilar.

20. LongLongBow

LongLongBow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    =) crossbowum var bi tane ama yinede pek sevmiyorum güclüde olsa sıkcıı bisy :) kullanımı rahat zaten avrupa kralları kalelerinden cıkamaz olmuşlar zamanında kevlar konusuna gelince sivrilikten ziyada sanırsam okun kütlesinden gelen bir avantajı var kurşuna karşı ama aynı şekilde boyutundan dolayı saplanma derinliginde dezavantajı var.maksat adam öldürmekse olimpik yay iyi bir tercih olmayacaktır belki ama yinede spor icin ideal

Sayfayı Paylaş