Obezite Tedavisinde Yeni Bir Yöntem

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve saydam tarafından 28 Nisan 2006 başlatılmıştır.

 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.911
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Ankara - Midede doğal olarak bulunan bir hormonun seviyesinin yükseltilmesinin, obezite tedavisinde yeni bir yöntem olabileceği belirtildi.


  İngiltere'de yapılan bir araştırma, ''oxyntomodulin'' hormonunun seviyesinin artırılmasının, iştahı azaltırken aktivite seviyesini artırdığı, böylece hızlı ama sağlıklı kilo vermeyi sağladığı belirtildi.


  Imperial College'dan Prof. Steve Bloom, daha önceki araştırmalardan ''oxyntomodulin''in iştahı azalttığının bilindiğini ancak hormonun fiziksel aktivite seviyesini artırdığının ilk kez tespit edildiğini söyledi.


  Bloom, ''insana doyduğunu söyleyen ancak obezlerde daha az bulunan'' hormonun, midede doğal olarak bulunmasının da bir avantaj olduğunu, böylece istenmeyen yan etkilerin söz konusu olmayacağını kaydetti.


  ''Bu doğal yoldan oluşan bir hormon. Burada vücudun kendi iştahı sınırlama yöntemini kullanıyoruz'' diyen Bloom, yüksek seviyedeki ''oxyntomodulin''in şimdiye kadar zararlı etkisinin görülmediğini söyledi. Hormonun fazlalığının tek yan etkisinin kilo kaybının sürekliliği olduğu kaydedildi.


  Araştırmada, şişman insanlarda bu hormonun seviyesi düşük olduğu için, şişmanların doyup doymadıklarını anlamadıkları kaydedildi. Bu tedavinin, aşırı şişman insanlarda oxyntomodulin hormonunun seviyesini düzenleyeceği ve normal düzeye getireceği belirtildi.
   

Sayfayı Paylaş