Obezite Ev Kadınlarında Daha Sık Görülüyor

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve saydam tarafından 17 Şubat 2006 başlatılmıştır.

 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.912
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Fiziksel aktivite olanaklarının kısıtlı olması ve eğitime bağlı bilinç düzeyinin düşük olmasıyla ilişkili olarak, obezitenin ev kadınlarında daha sık görüldüğü bildirildi.

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Satman, şişmanlık ya da tıp dilindeki adı ile obezitenin, kişinin yiyeceklerle aldığı enerjinin, harcadığından yüksek olması durumunda zaman içinde ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi.

  Satman, obez kişilerde yaşam kalitesinin düştüğüne ve yaşam süresinin kısaldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: ''Fiziksel aktivite olanaklarının kısıtlı olması ve eğitime bağlı bilinç düzeyinin düşük olmasıyla ilişkili olarak obezite, ev kadınlarında yüzde 31, işsizlerde yüzde 19 ve emeklilerde yüzde 18 oranında görülürken, işçi, memur ve serbest meslek sahiplerinde yüzde 14-15 oranında saptanmıştır. Burada eğitimin önemi çok çarpıcı bir biçimde görülmektedir. Ülkemizde obezite sıklığı okur-yazar olmayanlarda yüzde 30 ve ilkokul mezunu olanlarda yüzde 23 oranında bulunmuştur. Buna karşılık ortaokul mezunlarının sadece yüzde 13'ü, lise mezunlarının yüzde 9'u ve üniversite mezunu olanların da yüzde 10'u obezdir. Yine eğitim ile paralel olarak eve giren gelir miktarı arttıkça obezite riski azalmaktadır.''
   

Sayfayı Paylaş