Normal Yemek Yemeyi Özledim

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Setenay tarafından 17 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşlar 1-1.5 aydır devamlı haşlama tavuk-makarna, haşlanmış sebze gibi yağsız ve tuzsuz yemeklerle besleniyorum; evet; kilo veriyorum.

Ama inanın yediğim yemeklerden sıkılma değil ama normal yemek yemeyi çok özler hale geldim... Sizce bu ne derece normal ?

Zaten et sever bir insan değilim; ama zeytinyağlı yaz yemeklerini, sebze yemeklerini çok özlüyorum...

En sevdiğim yemek olan zeytinyağlı biber dolması ve taze fasulyeyi çok özledim mesela... Yoğurt çorbasını da çok özledim hatta :D

Ama tüm bu yemekler salça, tuz ve yağ içeriyor... Bunlar benim sakındığım besinler ! Pişiremiyorum... Yiyemiyorum duh
    Evet; sağlıklı olmak istiyorum. Yediklerime dikkat ediyorum; bol su içiyorum; sporumu aksatmıyorum. Ama canım çekiyor işte... Bi de özellikle bayan arkadaşlara sormak istiyorum; regl dönemi öncesindeyim şuan; bu da bu kadar iştahlı olmamı tetikliyor olabilir mi acaba ? Normalde böyle bişey hissetmiyordum.

Önerilerinizi bekliyorum :)

2. hekimoglu

hekimoglu Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Önünüze koyduğunuz hedefi düşünün sevdiğiniz yemekler aklınıza gelince, bu sizi rahatlatacaktır. Eğer kilo da veriyorsanız ki 1 aydır diyetteyseniz vermiş olmanız lazım, bu motivasyonunuzu da arttırır :) Regl konusuna bi yorum yapamacağıım kolay gelsin, inşallah hedefinize ulaşırsınız :)

Setenay bunu beğendi.
  3. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Tamamen uzaklaşmanıza gerek yok kanımca, haftada bir iki haftada bir kendinizi ödüllendirmek adına ölçüyü kaçırmadan sevdiğiniz yiyecekleri yemenizin zarardan çok motivasyon açısından faydası dokunacaktır diye düşünüyorum.

Diyet dönemlerinde yağı tamamen kesmemek de gerekir ayrıca, yağ yakmak için de çeşitli yağlara ihtiyacınız var. Yağ ihtiyacınızı zeytin yağından, kuru yemişten ve balıktan karşılayabilirsiniz. Zaten sevdiğiniz yiyecekler zeytin yağlı ve sebze yemekleriymiş, özlediğiniz yemekler çok zararlı yiyecekler de değil, bu da olumlu bence.

Dediğim gibi kendinizi ödüllendirmekten geri duymayın, hem sevdiğiniz yiyeceklerden tamamen mahrum kalmamış olursunuz hem de psikolojinizi rahatlatmış olursunuz.

Setenay bunu beğendi.
  4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Zeytinyağını az kullanarak az kalorili ve sağlıklı zeytinyağlılar yapabilirsiniz.
    Özellikle yeşil fasulye son derece sağlıklı ve hafiftir.
    (Barbunya veya zeytinyağlı dolma yerine fasulyeyi tercih edebilirsiniz)

Ayrıca tuz tüketiminizi de yaz aylarında artırmanızda fayda var.
    Zira bu sıcaklar, üstelik spor da yapıyorsanız, vücut ciddi anlamda tuz ve mineral kaybedecektir.
    Bunları yerine koymakta fayda var.

Bahsettiğiniz besinler dietinizi aksatacak besinler değil.
    Abartıya kaçmadan, günün ilk yarısı veya antrenman öncesi öğünlerde tüketmeniz problem yaratmaz.

Bunun dışında her türlü diette, beslenme veya idman programında vücut şaşırtılmalıdır.
    Bu ise hareketlerin sırasını ve sistematiğini değiştirerek, idman saatiniz ve süresiyle oynayarak, beslenme düzeninizde kısa vadeli radikal değişimler yaparak olabilir.

Sizde haftada 1 kendinizi şımartabilirsiniz.
    Bu hem sizin psikolojiniz hem de vücudunuzu rutine alışmaması açısından son derece yararlıdır.
    Bu sayede kilo verme hızınıza tekrar ivme katmış olursunz, hem de daha fazla motive olarak.

Setenay bunu beğendi.
  5. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Anlıyorum; çok haklısınız ...
    Mantıksız biliyorum ama ben yediğim zaman sanki hemen kilo alıcakmışım gibi hissediyorum :(

6. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123

böyle düşünmek seni bulimiaya götürebilir, dikkatli olmalısın. ayrıca saydığın yemekler tuz ve yağ oranı düşük tutulduğunda diyetine yardımcı olur.

Setenay bunu beğendi.
  7. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    bence arada değiştirin malum ilaç kullanırken bile ara vermek vücudun kendini toplaması beklenir... bence bir kaç gün kebaba dayanın :D :D :D :D :D ah be bir adana olsa şimdi :)

8. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ya bilmiyorum; korkuyorum ...
    Bi de sanki yavaş kilo veriyorum gibi ... Bu daha çok paniklettiriyor beni ...:(

Sizce benim gibi beslenen birinin ayda kaç kilo vermesi normal ?
    Şuana kadar ayda kaç kilo verdiğimi sorarsanız; inanın bilmiyorum; tartı ve ölçü yasak ;)

Azıcık azıcık, böyle ev yapımı az yağlı ve tuzlu çorbaları ve sebze yemeklerini yemem normal aslında; farkındayım mantıksız düşündüğümü ama işte bu durum benim böyle düşünmeme neden oluyor ...

9. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Söylediğiniz yemekler beni cezbeden şeyler değil :p

10. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Haftada bir gün "cheat" öğünü yemek iyidir... Canınızın çektiği herhangi bir yemeği dilediğinizce yemek hem psikolojik açıdan rahatlatır, hem de özellikle diyetteyken boşalan glikojen depolarını doldurur... Haftanın 6 günü diyetinize harfiyen uyun, 1 günü de kendizi ödüllendirin...

Aslında sizin canınızın çektiği zeytinyağlılar öyle tehlikeli yiyecekler de değil...

Setenay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş