NOLVADEX BİLGİ

Konusu 'Anabolik Androjenik Steroidler' forumundadır ve trundirs tarafından 22 Şubat 2005 başlatılmıştır.

 1. trundirs
  Offline

  trundirs Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2005
  Mesajlar:
  91
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  24,5
  Yer:
  istanbul
  KULLANILDIĞI BÖLÜM
  Onkoloji » Antiesterojenik

  Ticari Şekilleri
  » 10 mg 250 Film Tablet
  » 10 mg 30 Film Tablet
  » 20 mg 30 Film tablet

  FORMÜLÜ
  Beher tablet etken madde olarak 10 mg-20 mg Tamoksifen'e eşdeğer tamoksifen sitrat, boyar madde olarak titanyum dioksit içerir.


  Endikasyonları
  Nolvadex meme kanserinde endikedir.

  Kontrendikasyonları
  Nolvadex hamilelik sırasında verilmemelidir. Nolvadex kullanan kadınlarda çok az sayıda düşük, fetüs ölümleri ve doğum hataları bildirilmiş fakat bu vakalar ile ilaç kullanımı arasında nedensel bir ilişki kurulamamıştır. Sıçan, tavşan ve maymunların üremeleri üzerinde yapılan toksikoloji çalışmalarında hiçbir teratojenik potansiyel görülmemiştir. Tamoksifen, kemirgen deneklerde fetüsün üreme sisteminin gelişimi üzerinde, estradiol, etinilestradiol, klomifen ve dietilstilbestrol (DES) tarafından oluşturulan değişikliklere benzer etki göstermiştir. Bu değişikliklerin klinik bağlantısı bilinmemekle birlikte, bazıları, özellikle vajinal adenozis, DES kullanan ve 1/1000 oranında berrak hücreli vajinal ya da servikal karsinom gelişimi olasılığı bulunan genç kadınlardakine benzemekteydi. Tamoksifen kullanan hamile kadın sayısı çok azdı. Bu kullanımın, uterusu tamoksifene maruz kalan bu genç kadınlarda vajinal adenozis ya da berrak hücreli vajinal veya servikal karsinoma yol açtığına dair ise hiçbir vaka rapor edilmemiştir. Nolvadex kullanan kadınlar, ilacı kullandıkları sürece hamile kalmamaları konusunda uyarılmalı ve eğer cinsel olarak aktiflerse hormonal olmayan bir doğum kontrol yöntemi kullanmaları önerilmelidir. Menopoza girmemiş kadınlar tedaviye başlanmadan dikkatlice muayene edilerek hamile olmadıklarından emin olunmalıdır. Nolvadex kullanımı süresince ve tedavi bırakıldıktan iki ay sonrasına kadar hamile kalan kadınlar, tedavinin fetüs üzerinde muhtemel etkileri konusunda uyarılmalıdır. İlaca karşı hassasiyeti bilinen kişilerde kontrendikedir.

  UYARILAR VE ÖNLEMLER
  Meme kanseri tedavisi için Nolvadex alan ve menopoza girmemiş olan hastaların bir kısmında menstruasyon baskılanır. Nolvadex kumarin tipi anti-koagülanlar ile beraber kullanıldığı zaman, anti-koagülan etkide belirgin bir artış meydana gelebilir. Böylece bir ilaç uygulaması başlatıldığında, hastanın dikkatle izlenmesi önerilir. Nolvadex sitotoksik ajanlar ile birlikte kullanıldığında tromboembolik olayların oluşma riski artar. Tamoksifen ile tedavide hiperplazi, polip, endometrium kanseri gibi endometrial değişmelerin insidansında bir artış gözlendiği literatürde yer almaktadır. Hastaların söz konusu ilacın kullanımından önce ve tedavi süresi içinde periyodik olarak jinekolojik kontrollerden geçmeleri ve herhangi bir anormal vajinal kanama olması halinde bunu doktorlarına bildirmeleri öngörülmektedir. İn vitro ve in vivo mutajenisite çalışmalarında Tamoksifen mutajenik etki göstermemiştir. Uzun süreli çalışmalarda Tamoksifen alan farelerde gonadal tümörler ve sıçanlarda karaciğer tümörleri oluştuğu bildirilmiştir. Bu bulguların klinik açıdan uygunluğu bulunmamıştır. Bazı klinik çalışmalarda, meme kanserli hastalarda Tamoksifen tedavisini takiben endometriyum ve diğer memede, ikincil primer tümörler rapor edilmesine rağmen nedensel bir ilişki kurulamamıştır ve bu gözlemler klinik olarak anlamlı bulunmamıştır. Laktasyon, Nolvadex'in insan sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden, laktasyon sırasında bu ilacın alınması önerilmez. Bebeğin emzirilmesinin bırakılması veya Nolvadex tedavisinin bırakılması kararı, ilacın anne için önemine bağlıdır. Araç ve makine kullanmaya etkisi Nolvadex'in araç ve makina kullanma yeteneğini azalttığına dair herhangi bir kanıt yoktur

  YAN ETKİLER
  Uzun süreli tedavi esnasında, çok sayıda yan etkiye rastlanmaz veya meme kanserinin tedavisinde kullanılan androjenler ve estrojenlerde olduğu kadar ciddi değildir. Bildirilen yan etkiler ilacın anti-estrojenik etkisinden dolayı olanlar, sıcak basması, vajinal kanama ve pruritus vulvae gibi veya daha genel yan etkiler; gastrointestinal intolerans, tümörün alevlenmesi, sersemlik, deride kızarıklık ve duruma bağlı olarak sıvı retansiyonu ile alopesi şeklinde sınıflandırılabilir. Yan etkilerin şiddetli olduğu durumlarda, hastalığın kontrolünü kaybetmeksizin, dozajı az miktarda azaltarak yan etkileri kontrol etmek mümkündür. Kemik metastazı olan az sayıda hastada, tedavinin başlangıcında hiperkalsemi gelişmiştir. Meme kanseri tedavisi için Nolvadex alan hastalarda, platelet sayımında geçici ve genelde yalnızca 80.000-90.000/mm3 ve duruma göre daha altında düşüşler bildirilmiştir ve Nolvadex tedavisi boyunca platelet sayımları yapılmıştır. Nolvadex tedavisi alan hastalar arasında birkaç vakada, korneal değişimler, katarakt ve retinopati gibi görme bozuklukları belirlenmiştir. Uterus fibroidleri rapor edilmiştir. Nolvadex tedavisi alan premenopozal hastalarda duruma göre kistik over şişmesi gözlenmiştir. Nolvadex uygulamasını takiben bazen anemi ve/veya trombositopeni ile birlikte lökopeni gözlenmiştir. Bazı vakalarda şiddetli olmak üzere nadiren nötropeni gözlenmiştir. Nolvadex tedavisi sırasında tromboembolik olaylar meydana geldiğine dair, seyrek bildirimlerde bulunulmuştur. Bu durumların malign olgularda daha yüksek insidansta meydana geldiği bilinmekle beraber Nolvadex ile nedensel bir ilişki kurulamamıştır. Nolvadex sitotoksik ajanlarla birlikte kullanıldığında, tromboembolik olayların oluşma riski artar. Nolvadex karaciğer enzim düzeylerinde değişmeler ile nadiren karaciğer yağlanması, kolestaz ve hepatit dahil daha şiddetli karaciğer bozuklukları ile bağlantılıdır.

  DOZU VE KULLANIM ŞEKLİ
  Meme Kanseri Yetişkinler ve Yaşlılar: Günde iki kez bölünmüş dozlar halinde veya günde bir tek doz olarak günlük 20-40 mg uygulanır. Doz Aşımı Teorik bazda, aşırı dozun yukarıda bahsedilen anti-estrojenik yan etkilerde artmaya neden olacağı beklenmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan gözlemler çok aşırı dozun (önerilen günlük dozun 100-200 katı) estrojenik etkiler yaratabileceğini göstermiştir. Aşırı dozun tedavisi için spesifik bir antidot yoktur ve semptomatik tedavi yapılır.

  :roll: bu kısmı ben ekleyeyim
  EŞDEĞER İLAÇLAR
  tadex, nolvafen, zitazonium, tamoplex, tamodex, apo-tamox, tamoksit
  not! nolvadex steroid değildir.
   

Sayfayı Paylaş