Ninja

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Savaşcı tarafından 24 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. Savaşcı
  Offline

  Savaşcı Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  646
  Beğenileri:
  255
  Ödül Puanları:
  0
  ben bir yıl önce bir yerde bu yazıyı okumuştum. sonra yeniden orijinal olduğunu düşündüğüm kaynağı bulamadım bir forumda yazmışlar bende direk buraya ekliyorum. sonrada wikipedianın kini  Ninja Tarihi

  Bundan sekiz yüzyıl önceki bir dönemde, Japonya birçok bağımsız eyaletten oluşuyordu ve savaşlar devamlıydı. Togakure ailesinin lideri, savaşlarda çok büyük bir yenilgi ile mahvolmuştu. Dağlara sığındığında, orada bir savaşçı rahip olan Kain Doshi ile karşılaştı. İga bölgesinin dumanla kaplı tepelerinde uzun ve zor çalışmalar sonrasında yeni bir savaş sanatı öğrendi, vücudu ve ruhu kullanmanın daha farklı bir yolunu. Bu mistik öğreti ile görünmeden ve farkına varılmadan hareket etmeyi ve amacına ulaşmayı başardı.İşte Togakure'nin gölge savaşçıları böyle doğdu.

  Aslında bu gizli sanatın nasıl doğduğu konusunda tam güvenebileceğimiz bir kaynak yoktur . 1000 seneyi bulan Ninjutsu tarihinde gerçekler ile fanteziyi birbirinden ayırmak bazen çok zordur. Mistik hikayelerde bu sanatın ve Ninja'ların, Tengu'dan (Tengular, Japon mistisizminde korkunç, yarı insan yarı karga şeytanlardır ve doğa güçlerine hakim bazı özel yetenekleri vardır) türediğini görebilirsiniz. Ama gelin, biz tarihteki gerçekler üzerinde bu yolculuğumuzu sürdürelim.

  1024 yılında, Japonya'nın Kii bölgesinde, ana kara Çin'den gelen (aslında kaçan) bazı komutanlar, savaşçılar ve din adamları Çin savaş taktikleri ile Tibet ve Hint öğretilerinden etkilenen Çin mistisizmini harmanlamışlardı. Bu Çinli rahip ve şamanlar, beyin ve vücut sezgilerinden yola çıkarak, kainattaki düzene bir yorum getirmeye çalışmışlardı, sonraları Japon yamabushi'lerde (dağda yaşayan savaşçı rahipler) bu anlayışı kabul etmişlerdir. İşte Kain Doshi, Gamon Doshi ve Kasumikage Doshi adlı bu çin mistisizmi rahipleri ve onların müritleri, ilk Ninja'ların hocaları olmuşlardır. Bu inanış Ninja'ların ileriki zamanlarda mikkyo mezhebine üye Budistler olmalarına karşın devam etmiştir. Sonuçta Ninjutsu Çin ve yerli Japon elementlerin birleşmesi ile doğmuştur ve tarihteki birçok inanışın veya savaş sanatının aksine spesifik bir tarihte gerçekleşmemiştir. Başlarda bu sanat birşeyi becerebilmenin yolu olarak çalışılmış, Ninjutsu ancak ileriki dönemlerde yüksek derecede sistematik bir savaş sanatına, casusluk ve bilgi alma, gölge kültürüne, ve dolayısıyla geleneksel Japon sosyal geleneği ve politikasına karşı bir reaksiyon haline dönüşmüştür. Mesela Togakure ailesinin Ninjutsu ryu'su (izlenen yol, stil veya okul), Daisuke Togakure'den üç nesil sonra tam şeklini bulmuştur.

  Geleneksel Ninjutsu ryu'larının çoğu, Honshu adasının güneyindeki dağlarda doğmuştur, bunlara en önemli iki okul olan, Iga-ryu ve Koga-ryu da dahildir.Togakure ryu gibi İga bölgesinde faaliyet gösteren Iga ryu, Momochi, Hattori ve Fujibayashi klanlarının kontrolü altındaydı. Birçok küçük ve farklı Ninjutsu okullarıda mevcuttu. Mesela Koto-ryu kemik kırma sanatı Koppojutsu, ileriki devirlerde Jujutsu ve karate'ye dönüşmüştür. Fudo-ryu, ağırlıklı olarak Shuriken (çelikten fırlatma aletleri) çalışmasına önem verirken; Gyokko-ryu, Koshijutsu denilen sinir noktalarına saldırı tekniklerini uzmanlaştırmıştı. Togakure-ryu'sunun özel aleti Shuko (ele giyilen pençe şeklinde bir metal) idi. Bu sayede ağaçlara ve duvarlara bir kedi gibi tırmanabiliyorlardı. Bu büyük klanların yanında Taira, Izumo, Toda, Kashihara, Abe, Mori ve Sakaue gibi ailelerde bu gizemli sanatların birleşip isimleştiği Ninjutsu'da aktiflerdi.

  14. Yüzyıl, Ninja'ların en güçlü olduğu dönemdi ve kendi varlıklarını ve Mikkyo tapınaklarını korumaktaydılar. Ama iç savaşların devamlı yaşandığı bu dönemde, Ninja'ların farklı ve üstün özelliklerinden yararlanmak isteyen savaş lordlarına da hizmet vermeye başladılar. Gelişmeler sonunda Ninja'lar, küçük köylerinden tüm Japonya'ya yayılmaya ve düşman savaş lordlarına suikastlar yapıp, askeri güçlerine de zarar vermeye başladılar. Japonlar bu gölge adamlara hem saygı duymaya başladılar, hem de onlardan korkmaya.

  Ninja'ların en büyük ve en korkulan düşmanı ise şüphesiz güçlü general Nobunaga Oda idi. Amacı Hıristiyan inanışını kullanarak, Ninja mikkyo inanışını yok etmek ve mistisizmi Japonya'dan kaldrmaktı. 1579 yılında yapılan Tensho Iga no Ran savaşında, Samurai ordusuna Nobunaga'nın oğlu Katsuyori kumanda ediyordu. Savaş ünlü Ninja lideri Sandayu Momochi'nin önderliğinde olan Iga Ninja'larının kolay zaferi ile noktalandı. Bu gelişme ile birlikte Nobunaga, 1581 de Iga bölgesini kuşatma altına aldı ve bu sefer 1 e 10 asker üstünlüğü ile Ninja kalelerine saldırı emri verdi ve efsanevi Ninja'lar bu müthiş saldırı sonucunda çoluk çocuk da dahil olmak üzere katledildiler. Az sayıda Ninja bu saldırıdan kurtuldular ve artık eskisinden de daha gizli bir biçimde varlıklarını sürdürmeye çalıştılar.

  İşin trajikomik yanı ise, Ninja'ların sonunun bu savaşla değil ardından gelen uzun süreli barış ortamı ile olmasıdır. Ninja'ların yardımı ile Shogun olan Ieyasu, Japonya'ya huzur ortamı getirmişti ve artık Ninja'lar koruma gibi işler üstlenmeye, ya da gizli polis gücü olmaya başlamışlardı. Tabii ki bu hayatın monoton yapısı ve çok az ücret, bir zamanların gölge savaşçılarına ağır gelmiş, bazıları dağlara çıkıp efsaneleşirken, çoğu özel yeteneklerini kaybetmiştir. Bilinen en son Ninja hizmeti 1853 yılında Commodore Perry'nin Kara gemilerine yapılan bilgi operasyonudur.(bu yaptıklarının bir terimi olacaktı bişi casusluğu deniodu ya)
  Günümüze kadar babadan oğula geçerek gelen bu sanat, tekrar gün ışığına çıkmış ve artık tamamen bir hayatta kalma öğretisi olarak öğretilmeye başlanmıştır.

  wikipedia nın
   
 2. FleXoR
  Offline

  FleXoR Özel Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2005
  Mesajlar:
  7.062
  Beğenileri:
  10.159
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Antrenör - Yazar
  Yer:
  Kırklareli & sivas
  kaynağı ve amacı belli olmayan bir yazı

  Kilit ve çöp
   
  saydam bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş