Nerede yanlış yapıyorum? - Aylardır gelişme yok

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Dawnguard tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Dawnguard

Dawnguard Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar.

15 yaşındayım, 1.68 boyunda ve 45 kilodayım. Bugün body building'e başlayalı tam 9 ay oluyor. Uykuma ve beslenmeme dikkat etmeme ve düzenli bir şekilde çalışmama rağmen, 4. aydan sonra vücudumda hiçbir gelişme göremedim. Zayıf olmam nedeniyle böyledir diye düşünüyorum fakat size danışmak istedim yine de. Zayıflıktan göğüslerim dümdüz, çok az bir miktarda göğüs kası çıktı ve aylardır aynı şekilde kaldı gelişme olmadığı için. Diğer kaslarım da öyle, 4. aya kadar büyüdü fakat daha sonrası gelmedi.

Ectomorph olduğum için ne kadar uğraşırsam uğraşayım kilo alamıyorum, zaten antrenmanlarımı da yoğun ve kısa bir şekilde yaptığım için yaparken fazla terlemiyorum o yüzden de çok kalori yakmıyorum.

*Sizce nerede yanlış yapıyorum? Yetersiz protein mi alıyorum, yoksa zayıflıktan dolayı mı oluyor?

*Okul nedeniyle günde 7-8 saat uyuyorum, arttırmalı mıyım?

*Eğer beslenmem yetersiz ise nasıl beslenmeliyim?

Bu durumdan kurtulmak için sporcu gıdaları kullanacağım. Eğer zayıflıktan dolayı gelişim göremiyorsam weight gainer, yetersiz protein alıyorsam da protein tozu kullanacağım.

Lütfen "daha body için çok küçüksün, zayıfsın hiç spor yapma, kısasın bu boyda kas yığını gibi görünmen kötü olur" gibi yorumlar atmayın. Ben yaşımın geldiğini, boyumun da daha uzayacağını ve bu engelleri aşabileceğimi düşünüyorum. Eğer hemen pes edecek olsaydım 4. aydan sonra gelişme görmememe rağmen yine de pes etmezdim. Çalışma programımı da her birkaç ayda değiştirdiğimi de belirteyim. Şimdiden önerileriniz teşekkürler.

2. axton

axton Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Istanbul
    Bende senle aynı yaştayım ve aynı dertten sıkılıyordum.Beslenmeye ve uykuya biraz daha duzen gösterdim ve antremanı arttırdım ağırlıkları arttırdım.Şimdi çok gelişim oluyor ve birşey daha söylemem lazım öneri olarak.Spor salonu harici yapınca gerçekten çok az verim alıyorsun imkanın varsa ve ailende izim veriyorsa çok iyi ama imkanın yoksa ailende izin vermiyorsa bol acıya ve zamana mahkumsun.

ayrıca çok zayıf değilmisin.

3. Dawnguard

Dawnguard Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Spor salonuna gitmeyi düşündüm fakat zayıflığım nedeniyle gelişim olmadığı için ileride, daha uygun bir zamanda gideceğim. Evet zayıfım ve benim merak ettiğim problemin zayıf olmam mı yoksa başka birşey mi, eğer zayıf olmam ise weight gainer alırsam kazandığım kiloları tekrar geri verir miyim?

4. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    15 yaşında vücut geliştirme sporu yapılır boy kısa olsada kas yığını olmak imkansıza yakındır zaten öncelikle spor salonuna yazılma imkanın varsa yazıl zayıfım diye utanmana gerek yok
    uyku için 8 saat uyuyabiliyorsan iyi onda sorun yok motivasyonunu düzelt pozitif düşün bu çok önemli kaygı,stres ve üzüntü içindeysen kilo alamayabilirsin supplementler ekbesine girer bu sporda öncelik normal beslenmedir sporcu gibi beslenmen gerekir bu konu forumda mevcut detaylarıyla araştır et,yumurta,makarna,pilav vs gibi yiyeceklere yönelmelisin kilo alacağım diyede abur cubur kesinlikle tüketmemelisin kiloyu kas olarak almak önemli yağ olarak değil bu iş hemen olmaz başarabileceğine inanmalısın sabırlı olup beslenmene,antremanına ve motivasyonuna dikkat edersen mutlaka sonuç alırsın ilerleyen zamanlarda bunu samimi söyülüyorum gaza getirmek için değil iyi sporlar.

upgrader ve SiskoBatu bunu beğendi.
  5. aphelion

aphelion Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    tamamda beslenmeni yazmamışsın ki yorum yapalım ?

kilo alamayan yapıya inanmıyorum. muhtemelen az yediğin için gelişme göstermiyosun

yiyorum yiyorum kilo alamıyorum u geç, günlük ne yiyorsan + olarak

200 gram yulaf + 4 yumurta + 200 gram tavuk göğsü ve 200 gram iç fıstık ekle

bunları yemek zor geliyorsa gainer alıp günde 2 servis tüket

ayrıca ağır kilo, az tekrar yap 6-8 tekrar arası yani. inatla 15-20 tekrar yapma sakın (benim salonda varda öyle birisi)

6. Dawnguard

Dawnguard Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet haklısın, birkaç ay önce açtığım konuda o yazdığım türden yorumların aynısı gelmişti. Ben de bu halde kas yığını olunmayacağının farkındayım. Motivasyonum sağlam, mutlu biriyim. Aylardır gelişme görmememe rağmen çalışmaya devam etmem de bunun bir kanıtıdır zaten. Spor salonuna yazılmayı bir ara değerlendireceğim, utanmamdan değil ilk önce kilomu düzeltipte gitmek istiyorum çünkü o zaman daha fazla verim alacağımı düşünüyorum. Yorumun için çok teşekkürler.

@aphelion:
    Kilo alamayan yapı diye birşey yok aslında fakat kilo alması diğer vücut tiplerine göre çok çok zor. Ben yine gereken çabayı göstererek kilo alacağıma inanıyorum. Elimde şuan 8KG'lık dumbell'lar var, orta ağırlıkta geliyorlar. En az 15 kere yapmadan o kas grubunda yanma hissetmiyorum, yine de 6-8 tekrar mı yapmamı önerirsin? Yorumun için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör: 17 Ocak 2013
  7. can36

can36 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    dambıl ağırlıklarını arttırarak tekrar sayılarını azalt

Son düzenleyen: Moderatör: 17 Ocak 2013
  8. aphelion

aphelion Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    çok çok zor olduğunada inanmıyorum.

8kg lik dumbell ile 15 tekrar yapabiliyorsan 12- 15kg lik dumbellara geçmenin vakti çoktan gelmiş demektir.

beslenmenden bahsetmiyorsun hala ? ister 6-8 tekrar yap ister 15-20, eğer yeteri kadar beslenmiyorsan olduğun yerde sayarsın. açık net

upgrader bunu beğendi.
  9. Dawnguard

Dawnguard Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenmemi sizin önerileriniz ile değiştireceğim için şimdiki beslenmemi yazmaya gerek yok. Siz söyleyin, sizce nasıl beslenmeliyim? Forumdaki diyeti mi uygulamalıyım yoksa bana başka bir diyet mi gider?

10. SiskoBatu

SiskoBatu Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Bence ilk başta eline şimdiki sonuçlarını almalısın çünkü bir hedef belirlemen gerekiyor. İstersen önce bir devlet hastanesine gidip kan idrar dışkı ve hormon testlerini yaptır.

Önce doktorla görüş amacını, istediklerini ve sorunlarını belirt. Aklına gelen bütün herşeyi anlat. Daha sonra test sonuçları ile birlikte doktorunla görüş.

Bazı hormonal sorunlar olabilir bunlar ilaç ile tedavi edilebilir. Benim troid sorunum var troid ilacı kullanmazsam metabolizma hızım düşüyor buda kilo veremememe ve kilo almama neden oluyor.

Daha sonra spor salonuna veya bir eczaneye git ( alış veriş merkezinde ki eczaneler olabilir ) ve yağ kas ölçümü yaptır.

Spor salonuna gitmeni şiddetle tavsiye ederim fakat imkan yoksa evdede yapılabilir elbette. Bu forumda yüzlerce konu var evde yapılan antremanlarla ilgili, vucut ağırlığı ile yapılan antremanlar vs. Bunladan yararlanabilirsin.

Beslenme konusuda aynı, bu forumdan yardım alabilirsin. İstersen doktorunla bunuda konuşabilirsin yada bir diyetisyenede gidebilirsin( devlet hastanesinde ).

11. aphelion

aphelion Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    kilox2-2,5gr protein
    kilox6gr kompleks karbonhidrat (sabahları ve antrenman sonraları basit karbo ye)
    kilox1-1,5gr yağ (trans yani yanmış yağ olmasın. zeytin yağı, kuruyemişlerin yağı vs)

mesela
    sabah 4 tam yumurta + 1 tabak prinç pilavı + 6-7 kaşık lor

ara; 200 gram tavuk göğsü + 1 su bardağı yulaf ezmesi veya bulgur + sebze

öğlen : 1 su bardağı yulaf veya yarım tam buğday ekmeği , 200 gram tavuk göğsü + yoğurt

ara : 150 gram kaşar koyulmuş tost + 2 su bardağı ayran

antrenman

antrenman sonrası ; yarım beyaz ekmek içi + 5 yumurta

akşam : balık, tavuk, etten birisi + bulgur + yoğurt

yatmadan 1 saat önce : yarım litre süt veya yarım kilo yoğurt veya 200 gram normal peynir (lor değil)

bu genel bi fikir verir sana, yulaf yerine bulgur, kurufasulye, nohut, tam buğday ekmeği gibi kompleks karbonhidratları tüketebilirsin

pirinç yerine beyaz ekmek içi tüketebilirsin

yoğurt, süt, normal peynir birbirleri yerine tüketilebilir

yumurtanın sindirim hızı diğerlerinden daha yüksektir onun yerine başka bişey kullanamazsın. whey protein olabilir ancak.

ayrıca gün içerisineki öğünlerde meyve ve sebze tüketmeye özen göster. cebinde tuzsuz fıstık içi hep olsun (fıstık ucuz, kilosu 12 burada, bulunduğun yerde daha ucuzu vardır belki) durumun el veriyorsa fındık, badem, ceviz gibi şeylerede yönel

maddi durumun el vermiyorsa; mümkün olduğunca çok tavuk eti yemeye çalış, ve tam buğday ekmeği bulgur prinç tüket. hiç değilse günde 300 gram tavuk yemen lazım, lorda ucuz

12. Dawnguard

Dawnguard Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sabah 7 ile öğlen 4-5 arası okulda oluyorum. ona göre bir program hazırlayamaz mısınız?

13. SiskoBatu

SiskoBatu Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0

Bu programın iyiliğini veya kötülüğünü yorumlayamam fakat okuyan birine uymayacak gibi gözükmüyor. 1 akşam önceden hazırlarsın yemeklerini atarsın çantana okula götürürsün.

İnsanların ne dediklerine de aldırmazsan 6-7 ay sonra iltifatlarını duyarsın

14. egeos123

egeos123 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    bende aynı dertten şikayetçiyim gelişim 4.aydan sonra baya yavasladı hata bizde bu arkadaşların yazdıklarını uygula 1hafta kilonda değişiklik yoksa porsiyonları büyüt mesela bi tabak pilav deyil 2tabak pilav ve ekmek ye gibi bende alamıyodum artık yavas yavas almaya başladım 4ayda 5kg kadar anca

15. Dawnguard

Dawnguard Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Daha uygun bir program hazırlayabilir misiniz? Sabah 6:00 için kahvaltı listesine ihtiyacım var, okulda zaten yarım ekmek arası pane ve ayran yiyebiliyorum. Daha sonra 17:00 gibi yiyebileceğim bir öğün daha gerek. Antrenmandan önce ve sonra yemek, akşam yemeği ve gece yatmadan önce yemem gereken yemekle. Yani şöyle birşey olacak;

Sabah Kahvaltısı (6:00):
    ?

Öğlen(9:00-12:00):
    Yarım ekmek pane ve 1 kutu ayran (Tavsiye ederseniz 2'ye çıkarabilirim)

Öğleden Sonra (17:00):
    ?

Antrenmandan Önce (19:00):
    ?

Antrenmandan Sonra (19:45):
    ?

Akşam Yemeği (21:00):
    ?

Yatmadan önce (22:00):
    ?

16. Dawnguard

Dawnguard Üye