Nedir Ayurveda ?

Konusu 'Kadınlara Özel - Güzellik' forumundadır ve BaMbAmBaM tarafından 16 Aralık 2006 başlatılmıştır.

 1. BaMbAmBaM
  Offline

  BaMbAmBaM Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2006
  Mesajlar:
  224
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
  Nedir Ayurveda ?
  Ayurveda,5000 yıl öncesine dayanan Hint kökenli, en eski belgelenmiş sağlık sistemlerinden biridir. Kolektif çabalar sayesinde gelişen geleneksel bir halk tıbbı olarak tanımlanır. Özellikle hızlı ve stresli geçen çağımızda Ayurveda kendini bütüncül yaklaşımı ile kanıtlamış ve günümüzde batı dünyasında da yoğun şekilde uygulanır olmuştur. Kelime anlamı ile “Ayur” yaşam ve “Veda” bilgi, yani yaşam bilgisi demektir. Ayurveda’nın hedefi konforlu bir yaşam için mükemmel sağlığı yaratmak, hastalıkları vücuttan uzaklaştırmak ve yaşlanmayı yavaşlatarak ömrü uzatmaktır: Anti-Aging. Bu nedenle her şeyden önce insanı, ruh-zihin-beden bütünlüğü yaklaşımı ile değerlendirir. Panchkarma, Ayurveda’nın en temel terapi tekniklerindendir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kendi kendini onarıp, sağlığa kavuşmasını hedefleyen bitki özlü buhar banyoları, bitkisel özel yağ karışımlarıyla yapılan masajlar, lavman gibi bir dizi temizleyici ve arındırıcı uygulamalar içerir, kendimizi daha enerji dolu, dış etkenlere karşı daha güçlü hissetmemizi sağlar. Loryma Resort Hotel Ayurveda ve Anti-Aging Merkezinde 3 veya 8 günlük Panchkarma programları yapılıyor, beden tipine uygun beslenme planları ve sağlıklı yaşam tarzı ile ilgili değerli bilgiler veriliyor, Yoga ve meditasyon yapılıyor. Sağlıklı yaşam ve stres yönetimi konularını göz önünde bulundurarak uzmanlarımız kür programlarını toksinlerden arınma (detoks), yaşlanmayı önleyici (anti-aging), gençleştirme (rejuvenation) ve zayıflama programı şeklinde öneriyorlar. Loryma Resort Hotel yamaçlara yaslanmış özel konumu, sağlıklı, bol oksijenli havasıyla, sakin, dinlendirici, dinçleştirici ve pozitif enerji yüklü doğasıyla yapılan kürleri tamamlayıcı bir ortam sunuyor, rekreasyon ve şifa sürecine büyük ölçüde katkıda bulunuyor.
   
 2. BaMbAmBaM
  Offline

  BaMbAmBaM Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2006
  Mesajlar:
  224
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
  AYURVEDA PROGRAMLARI HAKKINDA
  Panchakarma – Antiaging – Detoks – Zayıflama Programları
  Şu an yeni bir tıp dalı olarak bilinen Ayurveda, binlerce yıl öncesine dayanan Hindistan kökenli en eski tıp sistemlerinden biridir. Ayurveda günümüzde legal, tavsiye edilecek bir tıp dalı olarak kabul edilmiştir. Kelime anlamı olarak (Ayur) yaşam ve (Veda) bilim, yani yaşam bilimi demektir. Amaçları hayatı uzatmak (antiaging), mükemmel sağlığı yaratmak ve hastalıkları, bozuklukları vücuttan uzaklaştırmaktır. Ayurveda'nın esas önemli unsurlarından biri de insanı, beden ve zihinle bir bütün olarak görmesidir.

  Doşhalar (Vata, Pitta, Kapha) önemli bir nokta, bireysel psiko-biyokimyasal özellikler grubu ve kişiye özgü beden tipleridir. Her insanda egemen olan bir, bazen iki, hatta ender olarak üç doşha vardır. Bu doşhalar kişiye bütün önemli özelliklerini verirler, böylece hiç kimse bir diğerinin aynısı olamaz. Eğer bu doşhalar dengeden çıkar, artar veya azalırsa hastalıkların yolu açılmış olur.

  Mükemmel bir sağlık için kişinin kendi beden tipini, yani doşha tipini bilmesi çok önemlidir (Ayurveda Konsültasyonu). Nedeni de bir beden tipi için iyi olabilecek bir yiyecek bazılarımız için bir olay olabilir. Bu doşhalar temel olarak beş elementten boşluk, hava, su ateş ve topraktan oluşurlar.

  Hastalıkların fizyo-patolojisinden üç faktör sorumludur: Doşhalar, Shrotalar (vücudun kanalları, patikaları), Agni (sindirim ateşi) Doşhalar artmış, azalmış veya nitelikleri değişmiş olabilir. Shrotalar genişlemiş, daralmış, düğümsü bir yapı oluşturmuş veya akıntıları ters yöne doğru dönmüş olabilir. Agni’nin zayıflamasıysa en büyük problemdir. Bu, "ama" (hastalık oluşturabilecek toksin - serbest radikal benzeri bir madde) oluşumuna yol açar.
   
 3. BaMbAmBaM
  Offline

  BaMbAmBaM Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2006
  Mesajlar:
  224
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
  Ayurveda Panchakarma ve masajlar: Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kendi kendini onararak, sağlığa kavuşmasını hedefleyen bir dizi temizleyici ve arındırıcı uygulamalar. Beden tipine uygun beslenme planları, buhar banyosu, bitkisel yağlarla yapılan masajlar ve meditasyon içermektedirler. Loryma’da Dr. Arora çifti ile oluşturduğumuz yeni Ayurveda merkezimizde 3 – 8 günlüğe kadar uzanan Panchakarma (5 işlem yöntemi) yapılıyor:

  8 günlük programlar:
  - Zayıflama programı
  - Toksinlerden arınma (Detoks) ve rahatlama (8 gün)
  - Ağrı giderme programı
  - Depresyon, uykusuzluk, migren, sinüzit iyileştirme
  - Boyun, belfıtığı ve artrit programı7 günlük programlar:
  - Görme bozukluğu, göz alerjisi programı
  - Hafıza geliştirme, saç ağarması, saç dökülmesi programı

  5 günlük programlar:
  - Yenilenme programı
  - Toksinlerden arınma programı (3&5 günlük)

  Yüz ve vücut bakım programları, masajları (onarıcı ve güzelleştirici):
  İsteğe bağlı münferit uygulama olarak veya günlük paket programlardan 3 günlük programlara kadar uzayabilen ayurvedik uygulamalar

  -Abhyanga (Tüm vücut masajı)
  Özel hazırlanan bitki özlü karışımlı özel yağlar ile yapılan tüm vücut
  masajı. Besleyici ve arındırıcı yağlar cildin en derin tabakalarına kadar
  emdirilir, dinlendirici ve gevşetici etki yaratır. Özel masaj teknikleri kullanarak atardamar ve lenfatik dolaşım sistemleri harekete geçirilir. Sonucunda hücreler daha iyi besleniyor ve vücudumuzda toplanan toksinler daha kolay atılıyor. Vücudun kendi kendini iyileştirme kabiliyeti uyarılıyor. Uygulama sonucunda kişi kendini hafiflemiş ve dinç hissediyor, daha sağlıklı, pırıl pırıl bir görümüm kazanmış oluyor.
  Tamamlayıcı tüm vücut uygulamalar:

  -Ubtan (Bitkisel tüm vücut mask) ve bitki buharı banyosu

  -Shirodhara (Alın bölgesine özel yağ dökme tekniği): Bitki özleriyle zengin leştirilmiş özel yağ belli bir ısı ve yoğunlukla belli yükseklikten ve belli bir süre kişinin alnına damlatılır. Bu uygulama esnasında beyin dalgaları senkron duruma gelir, metabolizm yavaşlatılıyor ve sinir sistemi yumuşatılıyor, sonucunda vücudumuzun en derin düzeyinde iyileşme sürece başlatılıyor. Uykusuzluk, stres giderici uygulama):

  -Nasya (Burun tedavisi): Özel seçilmiş bitki özleri ve yağ damlaları ile yapılan bir burun enhalasyonu. Sonucunda sinüsler açılıyor ve mukus atılıyor. Bir çok sollunum yolları rahatsızlıkların ve alerjilerin başlıca sebebi olan kuruluğu bu yolla giderilmeye çalışılıyor.
  Tamamlayıcı uygulamalar:

  -Nedra (Göz tedavisi), bitkisel yüz masajı, bitkisel yüz maskesi, yüz bakımı ve tedavisi
   

Sayfayı Paylaş