Neden Türkçe'den utanıyorsunuz ????????

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve super_hornet tarafından 31 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

görüldüğü üzere yeni üyeyim ama bir süredir forumu takip ediyorum kendi çapımda okuyarak araştırarak öğrenmeye çalışıyorum...

ancak beni üzen deli eden bir konu var

kullandığınız ingilizceden devşirilmiş kaba terimler

definasyon
    hidrasyon
    bulk
    cut
    katabolik
    anabolik

ilk başta aklıma gelenler bunlar..

ve inanın siz bu kelimeleri kullandıkça daha da anlaşılmaz oluyorsunuz....

ne demek istediğinizi bu devşirme kelimeleri daha önce duymamış yeni başlayanlar anlamıyor...

Neden bu kelimelerin Türkçelerini kullanmıyorsunuz hidrasyon yerine su kaybı demek bu kadar mı zor (umarım yanlış bilmiyorum)

şimdi bazıları çıkıp git araştır öğren önce kelimeleri diyebilir...

her alanda böyle değil mi zaten

fizik kimya psikoloji TIP bilgisayar

öğrenmek istiyorsan önce terim ezberlicen.....!!!

oysa hepsinin Türkçe karşılığı var ya da aşağılık takıntısından (psikolojik savaşın sonucu) Türkçesi söylenmiyor gizleniyor...

Dil bilincinin ve Türkçe sevgisinin giderek yok edildiği bu dönemde bir kadın kadar zarif Türkçe'nin ingilizceden devşirme kelimelerle kaba bir dile dönüştürülmesine gönlünüz razı olacak mı ?

Sizden ricam Türkçe'ye saygı ve sevgi göstermeniz...Eğer Türkçe yazarsanız millet olarak birbirimizi daha iyi anlarız..Yanlış anlaşılmaların bulanık yargıların önüne geçmiş oluruz.

Yoksa bunun sonu yok arkadaşlar en ufak birşey için bile ingilizce konuşmaya başlarız.Ki bazı yöneticiler var bir değerin tepe noktasına ulaşmasını peak diye falan yazmış ...tepe /tepe değer /tavan bak bi sürü Türkçe karşılığı var
    yazık değil mi bu güzel dile????

Bu bilinci geliştirmezsek bir gün birbirimizi anlamak için önce binlerce devşirme kelime ezberlemek zorunda kalacağız.

usd61 bunu beğendi.
  2. adverd rambo

adverd rambo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok haklısın arkadaşım ben de aynı senin gibi düşünüyorum sonuna kadar arkandayım bu sitedeki
    bazı yabancı kelimeleri ezberleyene kadar canım çıktım her siteye girişimde başka bir yabancı kelimeyle karşılaşıyorum ve en sonunda sinirlenip siteden çıkıyorum

3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş