neden light peynir degilde lor peyniri?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Moonster tarafından 18 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Moonster

Moonster Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba;

Forumda arastirdigim kadariyla lor peynirinin protein degerlerinden ve lezzetsizliginden bahsediliyor.Lor peyniri yerine ,besin degerleri yakalsik ayni olan neden beyaz light peynir denenmiyor,acaba bilmedigim birseymi var?

2. bosversen

bosversen Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    piyasada paketlerde satılan lor peyniri peynir altı suyundan (PAS) yapılır. sadece PAS proteini içerir. yörsan, baltar vs hem protein oranı yüksek hem de yağ oranı düşüktür. piyasada yağ oranı yüksek lor peynirleri de mevcuttur.

ben günde 500g lor peyniri yerim. domates, yarım kaşık zeytim yağı ve çeşitli baharatlarlar çok lezzetli oluyor. içine birazda yulaf ekledin mi al KH+protein.

peynir sütten yapılır. kazein miktarı daha fazladır. malum kazein yavaş sindirilen proteindir. light olanlarda yağ oranı %50 azdır. Peynir de domastes, baharat, yulaf vs ile lezzetli olur.

kısaca olay bundan ibaret. öncelikli olarak ihtiyacına göre faklı protein kaynaklarıdır. ayrıca tercih meselesi diye düşünüyorum.

El Diablo, SCHWARZXXL ve (silinen üye bunu beğendi.
  3. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    özellikle protein tozuda kullnıyorsanız günlük peynir tüketimine dikkat etmelisiniz peynirde abartı derecede kalsiyum mevcut. günlük 500 gram lor max seviye olsada 300 gram kafidir bence tavuk göğüsü, balık ile desteklenmeli. yoksa ucuz bir protein kaynağı olan loru sabah akşam yemek güzel olurdu. birde peynir gibi süt ürünlerini bolca tüketiyorsanız bir o kadar bol su içmeniz böbrek taşı oluşmaması için çok önemli.

dishiwelet ve El Diablo bunu beğendi.
  4. ozimen

ozimen Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Bol sudan kasıt sıvı tüketimidir değil mi? Yani bunu su olarak değilde çay olarak vücuda alsak aynı görevi yapar inşallah ? :).

Cevabını merak ediyorum yardım lütfen.

5. byormantik

byormantik Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Yediğin domatesin suyu bile gecerlidir kardeşim için rahat olsun

6. Voitzeo

Voitzeo Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Lütfen arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmeyelim.

Sıvıdan kasıt su dur.Minarelli su bir miktar olabilir. Günlük minimum 3 lt su tüketimi olması gerek.

7. Zealotry

Zealotry Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Light peynir 25g protein 7g yağ
    Lor 22g protein 2g yağ

Lor daha hızlı sinirilir. Normal peynir ise en uzun sindirilen proteinlerden biridir. O yüzden sabah lor gece normal peynir.

8. BugraCavkaytar

BugraCavkaytar Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Lorun büyük bir kısmı wheydir.

9. ozimen

ozimen Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    3 lt biraz fazla değil mi? TV'de izlediğimi hatırlıyorum 2 lt bile gereksizdir diyen doktorları. Hadi bizim ihtiyaç fazla ama ne yapsam 3 lt içemem ama bol çay içiyorum iş yerinde.

10. Voitzeo

Voitzeo Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    yaklaşık 2-3 yıldır günde minimum 3.5 litre su tüketiyorum. vg yi hakkını vererek yapıyorsanız terlemeniz lazım. emek vermeniz lazım. terlede baya bir su kaybı oluyor zaten

11. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Lor peynirin whey protein oranı diğer peynirlere göre daha yüksektir fakat lor peynir = saf whey sözcüğü bence biraz iddialı olmuş. Whey protein - Lor peynir ve beyaz peynir aminoasit karşılaştırmalarında bunu görebilmek mümkün.

(düşük yağlı) Lor peynirin hızlı sindirilmesindeki sebeplerden biride yağ oranının düşük , total ağırlıktaki sıvı oranının yüksek olmasından kaynaklanıyor.

İkinci bir konu ise birçok üretici firma lor imal edilirken peyniraltısuyuna %30 oranında süt eklemekte buda protein fraksionlarında bariz bir değişime sebep oluyor.

12. ozimen

ozimen Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Şimdi ben tekrar sormak istiyorum. Vücudun ihtiyacı H2O değil mi sonuçta? Domatesin suyu, salatalığın suyu ya da içtiğimiz çayın içindeki su başka atomlardan yapılmıyor ki, yani farkeder mi?

13. El Diablo

El Diablo Üye

Beğenileri:
    1.595
    Ödül Puanları:
    103
    Gunluk sivi ihtiyaci insanin vucut agirligina gore degisir.
    60-70 kilo 3lt
    70-80 kilo 4lt
    80-90 kilo 5lt

Bu sivi miktarinin icinde cay ve kahvede sayilir. Ama buyuk bolumu su ve soda olmali.

mehmetanil ve NacHo bunu beğendi.
  14. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    çayı şekersiz ve açık içiyorsanız çok sorun olmaz. fakat demli çay demir eksikliğine yol açıyor. tabii yeşil çay en iyisi. ondan daha iyisi ise maden suyu.

NacHo bunu beğendi.
  15. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Vücudunuzun sıvı ihtiyacının bir kısmını sebze , meyve suları vb. sıvılardan da karşılayabilirsiniz. Fakat ana sıvı kaynağınız temiz ve doğal su olmalıdır. Birçok besin maddesindeki sıvılar asidiktir , sizde nede olsa sıvı alıyorum diyip bunlara yüklenirseniz vücudun asit/baz dengesini sarsmış olursunuz.

Detaya girecek olursak ;

İçilen su (sıvı) oranı kadar suyun bio-yararlılık değerleri de önemlidir. Suyun mineral oranı , oksijen değeri , PH (asidik/alkali) değeri vb. gibi kalemler suyun kalitesini belirlemektedir. Ağır kimyasallarla ve filitrasyon yöntemleriyle işlemlerden geçmiş , aylarca rafta beklemiş (mineral ve oksijen değerlerini yitirmiş yada aşırı düşüş göstermiş) "ölü su" dediğimiz su ile kaynağından alınmış taze alkali suyun bio-yaralılık değerleri de aynı değildir.

Yetişkin bir insan vücudunun ortalama %70 inin sudan oluştuğunu düşünürsek kaliteli su - kalitesiz su yani "ölü" ve "canlı" suyun hayatımız için önemini de anlamış oluruz.

En ideali temizliği labratuvar testlerinde kanıtlanmış kaynağından alınmış ve işlemden geçirilmemiş PH değeri , mineral dengesi iyi olan suları tüketmektir. Fakat günümüz metropollerinde böyle suları bulmak çok zor.

Dip Not: PH oranı hakkında da birşeyi belirtmek isterim. Günümüzde bazı firmalar PH değeri düşük sulara çeşitli maddeler ekliyerek PH değerlerini yükseltmekte ve bizim suyumuz kaliteli PH değeri 8.1 vs. gibi yanıltıcı reklamlar yapmakta. Bunlara da dikkat edilmeli.

mehmetanil bunu beğendi.
  16. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    burada yazılması gereken olay tam olarak öle değildir.

Referans olarak yörsan ı alalım lor ve diyet peynir açısından en iyi besin değerleri bu markada bana göre.

Değerler 100 gram içindir.
    Yörsan Light peynir:

172.4 kalori
    0.6 gram Karbonhidrat
    20 gram protein
    10 gram yağ

Yörsan Lor peyniri:

109.0 Kalori
    3.3 gram karbonhidrat
    19 gram protein
    2.2 gram yağ

Burada lor peynirinin yağ oranının ciddi derece az olduğunu ve protein oranının ise neredeyse aynı olduğunu görüyoruz. Yağ gramajının fazla olması nedeni ile diyet peynirin kaloriside daha fazladır. yanı lor yiyerek 70 kalori daha az alarak aynı proteini almak mevcuttur. 70 kalori az demeyin benim gibi 60 gram proteini peynirden alan birisi için günde 210 haftada 1470 kalori eder ayda 5580 neredeyse 700 gram yağ yani kaba mantıkla :)

lFurkanl bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş