neden bu spora bulaştım...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve hernan77 tarafından 19 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    arkadaşlar bugün ki antrenmanım kötü geçti, neden diye soracak olursanız anlatayım. salonda burak diye bi arkadaş var. kendisi milli buz hokey oyuncusu.ankarada da polis akademisi klübünde halen oynuyo. 1.78 boy 93 kilo falan. gerçi onun amacı kilo verip fit olmak. neyse antrenmanın başında konu açıldı kür olayından bahsettik. kendisinin de kür yaptığını ve takımdaki çoğu oyuncunun kür yaptığını ağır antrenmanları kaldırmanın tek çaresinin bu olduğunu, amerikadaki tüm spor müsabakalarındaki oyuncularında kür yaptığını hatta amerikan futbolu oyuncularının hafta da 5000 mg testo aldığından falan bahsetti. neyse kendi küründen sonra göğüste 120 kg bulduğunu ve apey kilo aldığını söyledi testesteron ve winstrol kullanmış, ve kürün 3 ncü haftasından sonra etkiyi bayağı hissettiğini, kiloların arttığını antrenmanın daha verimli geçtiğini söyledi. o anlattıkça benim normal günlerde girdiğim ağırlıklar üzerimde kalmaya başladı. omuz kol çalışacaktım omuza girdim ama kol da setleri tamamlamadan salondan ayrıldım ve düşündüm o vucutlarına hayran hayran baktığım ve baktığımız adamların çoğu aynı şeyi yapıyor. kür ile kas yapılıyor. aslında bu foruma üye olmadan ve birçok şey öğrenmeden evvel inanmassınız ama kürden falan haberim yoktu. hatta bi ara foto koydum arkadaşın bi tanesi kür yap falan diye yazmış ben onu suplement kullanma olarak algılamıştım. neyse çalışırken salonda düşündüm benim işim ne buralarda, ne için varım bu salonda o adam yine bi amaç için kür yapıyo ben yapsam amacım ne olabilir, yapmadan gelsem yıllar boyu aynı ağırlıklar ve vucut ağırlığı aynı. kafam çok karışık...psikolojik sürantrane oldum. belki geçici bi şey ara vermem mi gerek bilmiyorum. halbuki bugün kolda süperset girecektim ama her bölgeyi ayrı ayrı ve tek set girip çıktım....bilmiyorum.......

2. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    kesinlikle yanlış düşünceler sarmış seni hernan. kürsüz gelişime en güzel örnek salondaki hocam.
    12-15 yıl arası bir spor hayatı var.

50.5 cm geliyor kolu. hiç yağsız. sadece kas. kolunu kastığı zaman kas lifleri tel tel görünüyor.

hangi iğnenin ne işe yaradığını bilmiyor. birazda canı kıymetli olduğundan hiç yanaşmıyor bile iğne olayına.

ben 2 yıldır yapıyorum bu sporu. ilk günkü heyecanımla hemde. şu an kolum soğukken 44 cm geliyor. bir kaç yılda en az 48-49 cm yapacağıma inanıyorum.

yanlış şeyler yapıpta hayatını karartma derim ben.

bizim salona bir gün bir adam gelmişti. 26 yaşındaymış. hayatımda böyle bir insan görmedim. devasa biriydi. çatır çatır vücudu vardı. boyuda benden 3-4 cm kadar uzundu.

hatta hocam bu kişi için Türkiye de başka yok bundan dedi. yani anlayacağın mükemmeldi vücut olarak.

hiç özenmediğim halde benim bile içimde bir hırs oluşmuştu. bende yapıcam böyle demiştim. 1 kere gelmişti salona. bir daha gelirse resmini çekip koyacam buraya :)

tabi o hırsım geçti sonra. bizim salonda bu tip adam olmadığı için rahat oluyor. belki sende de böyle bir durum vardır.

yani etrafındaki insanların görüntüsü senin moralini bozmasın. kendine büyüme hedefiş koyarak çalışırsan sporu zevkli hale getirebilirsin.

3. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    böyle seylerin muhasebesini yapmadan önce kendi muhasebeni yapmalisin..

- kas yapmak icin en temel kurallari yerine getiriyor muyum ?
    - iyi besleniyor muyum?
    - dogru besleniyor muyum ?
    - günde agirligimin iki kati (gramm olarak) protein aliyor muyum ?
    - proteinleri cesitli kaynaklardan aliyor muyum ?
    - Yumurta, tavuk, balik, lor peyniri, pirinc, yulaf, kepekli ekmek, patates, bol sebze tüketiyor muyum ?
    - kaslarimi dinlendiriyor muyum ?
    - asiri mi calisiyorum ?
    - az mi calisiyorum ?
    - beni zorlayacak kilolarla calisiyor muyum ?
    - supplementleri dogru aliyor muyum ?

bence kendini simdiden "kürsüz olmaz" düsüncesine sokma. bunlar ilk belirtiler.. salonda da cok görüyorum..insanlar kür yapmak icin önce kendi kendilerine sebepler ararlar..ama en temel seyleri unuturlar.

saygilar

4. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    aslında amaç kür değil...

belki de bugün günümde değildim. arkadaşta kür olayını anlatınca saldım kendimi. herkese oluyodur salona gidersin aslında bi gün öncesinden antrenmanı planlamışsındır. neler yapacağını nasıl çalışacağını zihnen antrenmana hazırsındır ama iş gelipte ağırlıkların altına girmeye gelince bişeyler yolunda değildir. halbuki pazartesi baya iyiydim. göğüs ve kanat süper set girdim. tahminimden iyi geçti. bench presten sonra barfiks çekişim beklediğimden iyiydi...ama bugün kendimi sorguladım ne işim var benim burada ben ne yapıyorum gb. istesemde o adamlar gibi olamam, onlar bu işi kürlen yapıyo falan....bazen özellikle kışın oluyo bu bana. geçensene de havalar çok soğuduğunda ki izmirde yaşıyorum 1 ay gitmedim salona, ama yazın o sıcağında herkes dışarda dil bi karış gezerken ben salonu hiç aksatmadım. yani kışın tuhaf oluyo beden. kaslar yeterince ve çabuk ısınamadığındanmıdır nedir herzamanki ağırlıklar ağır geliyo....ayazın listelediği şeylerin çoğunu yapıyom ama bu iş rutine binince de sıkıyo. hergün tavuk ye, yumurta ye lor ye olunca iştahda kaçıyo belkide yeterince yiyemiyorum. günde 9-10(3 adet sabah yağda kırılmış, 3 adet antrenmandan sonra beyazı ve akşam yatarken 3 adet) yumurta, antrenmandan önce sütle karıştırılmış yulaf ve 3 amino-yumurta beyazı 2 adet bazen, antrenmandan sonra protein tozu ve 3 amino, sonra akşam yemeği ne olursa, yemekten sonra 2,5-3 saat geçiyo tavuk göğsü-pilav vb.300 gram kadar, akşam yemek aralarında mevsimlik meyva, yatmadan önce yine protein tozu ve amino alıyorum. yani daha fazla da yiyemiyorum. geçenler de antrenmanda çıktım eve geliyom açlık hissetmiyorum yolda kokereç koktu midem kazındı yumurtaları düşündüm evdeki hiç bişey hissetmedim.
    neyse arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkürler. biraz daha iyiyim.

kür olayına karşıyım, cesarette edemem zaten....

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

Selam Hernan77 yazılarını okudum beslenmen hiçte fena değil bravo bayadır devam ediyosun heralde bu kadar zamandır pes etmediğine göre sende de büyük ihtimalle hastalık haline gelmiş bu spor vallahi şöyle söyliym hiç kür yapmadan da hatta supplementler hakkında tam bilgisi olmayan sporcular biliyorum, herifler sırf genetikle ve fark yapıyorlar bir arkadaşı gördüm yazın salonda beraber çalışmıştık herif benden biraz daha iri ama sadece 3 ay çalışmış ve başladığından da çok fark vardı ben ise 1 sene alın teri döktüm, ufakta olsa steroid kullandım, ve suplementin dibine vurdum, herif üç ayda bench te 100 ün üzerinde basıyordu ve de yazın yapıyordu bunu bende o zaman etkilenmiştim.

Düşünsene sokakta kaç tane insan (Allah nasib ederse) senin önümüzdeki yaz kavuşacağın formda görünebilecek, veya salondaki o iyi gelişmiş iri adamlardan İzmirde kaç tane var. :)

Ama benim inandığım bir mesele var; bu işte paradan çok, genetikten çok, beslenme-dinlenme ve antremandan ziyade önemli olan sabır, zevk, tutku, hastalık, motivasyon, motivasyon,zeka, akıl, bilgi, teknik, centilmenlik, sportmenlik vs.

Aslında ben bunu birazda mevsim değişikliğine bağlıyorum ben de de var havalar aniden soğudu falan bahar da da olmuştu aynı şey forumda çok konuşulmuştu

Başarılar. :)

6. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konuda ayaz arkadasim cok güzel cevaplamis. Sahsen ben dogal degilim. Fakat ben bir sene icerisinde kisa kür yapip uzun mola veren ve molalarda formumdan düsmyen birisiyim. Bunuda supplementlerime ve düzgün programlarima veriyorum. Cünkü ilac alanlar bilirler. Kür bittikten sonra kisa zamanda döküntüler oluyor. Cogunda bunu görürsün.
    Bu konuda sana en güzel söyle örnek vereyim. Benim Abim spora 35 inden sonra basladi. Ilac kullanmadi. Dogal olarak calisti ve su an cok güzel forma ulasti. Onu görenler ilac kullandigini saniyor. Tabiki dergilerde gördügün iri kasli süper definasyonlu yapi yok. Ama onlara benzemekde zorunda degiliz zaten bizim kayibimiz ordan geliyor. Salonlarda ronnie coleman resimleri yada ne bileyim iri yari dorian yates yada nasser El sonbaty resimleri oldukca biz bir yere gelemeyiz. Adam salona yaziliyor 1-2 sene calisiyor sonra resimlere baka baka artik psikolojisi degisiyor ve iri yari olmaya karar veriyor. Careyi ilacda ariyor.
    Sabirli olmaliyiz. Bu spor sabir isidir.

7. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    haklısınız....

hepiniz haklısınız ve güzel önerilerde de bulunmuşsunuz teşekkür ederim arkadaşlar. dediğiniz gibi bu sporda genetik çok önemli. kimi 1 çalışır olur ama senin onun seviyesine çıkman için 3 çalışıp 3 yemen gerekir, ben küçükken cılız bi çocuktum hatta yaşıtlarımdan önce okula başladığımdan sınıftaki arkadaşlarımın çoğu yaş ve fizik olarak benden büyüktüler bunun sıkıntısı çok çektim bazen düşünüyorumda bu spora başlama nedenlerimden bi tanesi geçmişte yaşadığım bu olumsuzluklar yani bedenen diğer çocuklardan ufak olmam olabilir mi diye, bilinç altıma yerleşmiş ve bu yüzden iri olmak güçlü görünmek hep idealim olmuştur. şuan 1.75 ve 80 kg ağırlık var.

arnold'un bir vucutçunun eğitimi adlı kitabını ilk gördüğümde lise 1 de idim ve acayip etkilenmiştim. o kitabı alamamıştım pahalı gelmişti ama şans işte yaşadığımız ilçe küçüktü ve o kitaptan sadece bi tane gelmişti ilçeye ve kitabı alan kişi en yakın arkadaşımın arkadaşı çıkmıştı ve arkadaşım o kitabı ödünç alıp bana getirmişti. kitabı inanmassınız bende olduğu süre içerisind e 5-6 kez baştan sona okumuştum. ve diğer bi sorun maalesef o ilçede ne özel nede devlete ait bi spor salonu vardı. bende evde kendi çabalarımla şınav çekiyor sandalyeler arasında dips yapıyor ve bi akrabamdan dökme bi dambıl ile kol çalışıyordum. o zaman çekilmiş resimlerime bakıyorum da o günkü şartlarda iyi vucut yapmışım ve hatta baya defineymiş. scaner olsa yayınlamak isterdim....

aslında o zamandan beri adam akıllı çalışsaydım, okul- askerlik- babama araç çarpması ve uzun süre hastanelerde yatması vs.. çok daha iyi olabilirdim. ama hayat her zaman olağan devam etmiyo ve bu sporda sorunsuz bi hayat ister. şükür şimdi fazlaca sorunlar yok.

neyse hayat hikayemle sıkmayayım sizleri. ölene kadar ve sağlığımız yerinde olduğu müddet bodybuilding.....

8. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Zevkle okudum ellerinize sağlık. Bazen bende aynı düşüncelere kapılsam da motivasyonumun bozulması daha büyük sorunlara neden olacak diye vazgeçiyorum. Spor yapmasam ne olur sorusunu soruyorum bu gibi durumlarda. Kararım bir anda değişiyor. Zaten birkaç motive edici parça dinlediğiniz anda olay kopuyor. Motive olmak herşeyin başlangıcı. Güdü!

Sayfayı Paylaş