Ne yapmalıyım?

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve dimply tarafından 4 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. dimply

dimply Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba ben diyete başlamadan önce 83 kiloydum. en son tartıldığımda 66 kiloydum (3 hafta önce tartıldım)

17 yaşındayım,malesef sağlıksız beslenerek kilo verdim. 1 ayda spora gitmiştim ve 7 kilo vermiştim,ciddi bi rakam.Pek bir şey bilmiyordum beslenme hakkında malesef.Aç kalarak zayıflayacağımı düşünüyordum.Aldığım kalori miktarı günlük olarak çok düşüktü.

Şimdi de metabolizmam yavaşladı gibi.bende artık sağlıklı beslenmek için beslenmemi arttırmak ve kalori miktarınıda arttrmak istiyorum.Fakat vücudum alışmışsa tekrar kilo alır mıyım? Yani viücudum artık düşük kaloriye alışmış olabilir. 1 ay tekrar spora gitmeyi düşünüyorum eğer alırsamda telafi ederim.

Sizce ne yapmalıyım ? 1 kase bile karnımı şişirmeye yetiyor.

2. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba
    tekrar spora gitmeyi dusunuyor musun? Dusunuyorsan nasıl bir spor? beslenme sorunun spor yapmaycaksan dietisyenle halledebilceğin bir konu.

dimply bunu beğendi.
  3. fgroan

fgroan Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    kickboxer
    Yer:
    istanbul- sarıyer
    kısa ve öz temiz beslen. işlenmiş gıdalardan uzak dur protein agırlıklı olsun.

dimply bunu beğendi.
  4. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    tekrar merhaba,
    Spor yapmayacaksan yani agırlık gibi sadece yuruyus yapıcaksan, normal saglıklı diet yaparak ve sık ama az yiyerek kilo verebilirsin. Ablam o sekilde spor yapar ve yemek yer. ancak hep saglıklı seyler diyorum. Spor yapıcaksan gercek anlamada beslenmeni degistirmelisin.
    Spor salonlarının en buyuk sorunu bu zaten ozellikle hemcinslerim. Kimse kızmasın acık yazmak lazım yazın goruyorlar guzel spor yapan kısları plajda eylu ekim spor salonu doluyor. kısa dogru azalıyor. Ama nisan ayında bakıyorusun butun kıs yemisler cimisler spor da yok aynen su cumleyi duydum hocam 3 ayda forma girebilirmiyim dedi bir kız hocada tabii ded yougn program diet olmicak bisey yok dedi. Beni duymuyor sanıyor kulağımda kulaklık var tam arkasındayım. kız gitti dondu diger hocaya aynen yazıyoum o kiçi tavaya koysam erimez dedi. Simdi once cok kızdım bir kıza bunu dediği icin ama sonra hak verdim. orada insanlar hayatlarında hep spor olmus daha iyisi icin ugrasırken sen yaz ayları geliyor nisan mayıs haziran veririm kiloları giyerim bikiniyi diye dusunuyorsan laf cok yerinde olmus. :)

dimply bunu beğendi.
  5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Boyun kaç?

dimply bunu beğendi.
  6. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Dimply

Senin icin bisey demedim bu arada ama saglık icin spor yapmayan insanlara dayanamıyorum.

dimply bunu beğendi.
  7. dimply

dimply Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Çok haklısın , ben görünüş için spor salonuna gitmek istemiyorum zaten.Oraya gitmem beni rahatlatıyor. Kendime güvenim artıyor ayrıca da yaparken eğleniyorum.

Malesef boyum kısa. 157 idi sanırım.

yok anlıyorum sizi.ben spor salonuna sadece '' yerim nasıl olsa sporla veririrm '' tarzı gitmiyorum zaten. oraya gitmem beni rahatlatıyor,kendime güvenim artıyor.fakat sık gidemiyorum malesef sınavlarıma çalışmam lazım. Evde de her gün bir şeyler yapsam da spor salonundaki gibi olmuyor.

8. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba

O zaman bir spor salonuna yazıl ve cok iyi bir beslenme programın olsun. Benim sporsuz bir zaman gecirmem olamaz. 4 gun tatile gittim orada bile ne yapabilirsem yaptım.
    Formu okursan cok iyi tavsiyeler bulursun. biz de yarıdım ederiz.

dimply bunu beğendi.
  9. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    açıkçası sınavım var salona gidecek vaktim yok gibi bahaneler bana samimi gelmiyor haftada 3-4 gün 1 saatini spora ayırabilirsiniz eğer gerçekten sporu seviyorsanız yok salon çalışma vakitleri bana uymuyor derseniz artık internet denen şey var okur öğrenirsin videoları seyrederek hareketlerin nasıl yapıldığını öğrenirsin eve küçük bir spor salonu kurarsın imkanın ölçüsünde sorunu çözersin onun için bahaneyi bırakın spor yapın

dimply ve shaq bunu beğendi.
  10. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Evden 1 saat önce çıkıp yürüyerek gitmek bile bir yarar sağlayabilir. ÖSS senemde bunu yapmış ve fazlasıyla yararını görmüştüm.

Dipnot: Bir süre sonra hafif tempo koşuya dönüşmüştü :)

dimply bunu beğendi.
  11. dimply

dimply Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Zaten evde sürekli yapıyorum.Dershaneye yürüyerek gidiyorum,evde sabah akşam hareketler yapıyorum vs. Ama şuan tek korktuğum sağlığım malesef.Ciddi şekilde kalorisi az beslenmiştim.Normal bir liste ile tekrar sağlıklı beslenicem fakat vücudumun alıştığından korkuyorum.

12. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Biraz zorlanırsanız ama azmedersen yemeye alıştığı gibi duzenli yemege de alısır. Sen normal bir yemek duzeni olustur hatta dietisyene git bence.

13. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ben boyunun uzun olmasından çekinmiştim aslında :)

Nedenini anlatayım. 175 boyu olup da 83 kilo olan birinin vücut yağ oranı 157 boyu olup da 83 kilo olan birinin yağ oranından daha düşüktür. Yağ oranı yükseldikçe kilo verme hızı artar, düştükçe hız düşer. Eğer boyun mesela 175 civarı olsaydı da 1 ayda 7 kilo verseydin bu anormal olurdu ve metabolizmanın çakıldığının göstergesi olabilirdi. Böyle bir durumda bir süre metabolizmanı normal hale getirmek için çaba sarfedecektin. Ama 157 boyda 83 kilodan 1 ayda 7 kilo vermek çok facia değil. Spora başlar başlamaz zaten biraz su kaybederek ağırlık kaybı yaşar. Ondan sonraki süreçte de muhtemelen yağ oranın yğksek olduğu için hızlı kilo vermişsindir. Tamam, gene sağlıksız bir hız ama metabolizmanı yere çakacak kadar kötü bir durum yok ortada.

Yerinde olsam şunu yapardım, ne kadar metabolizmanın çakıldığını düşünmesem de biraz yavaşlamıştır. 2 hafta kadar diyet yapmadan günlük normal almam gereken kadar besini alırdım -ki bu da senin durumunda yaklaşık 2000 kaloriye tekabül ediyor olsa gerek, belki az bir şey daha az- ve spora devam ederdim (haftada 3 gün 1 saat ayırabilirsin buna, o kadar büyük sorun değil). Bir parantez açayım, bu 2000 kaloriyle birlikte aldığın karbonhidrat miktarında artış olacaktır, bu da su tutulumuna sebep olacağı için kilonda az bir artış olabilir. Panikleme, doğal bir şey. Karbonhidratı azalttığında bu fazla su gidecek. Vücutta bu su miktarında dalgalanmalar olur ve tartıyı değiştirebilir. Önemli olan yağ miktarı ve bunda ciddi bir artış olmayacak. Metabolizman toparlanınca yağ yakış hızın artacak.

Bu iki haftadan sonra yediklerimi 1500 kalori civarına çekerek vücudumun nasıl tepki verdiğine bakardım. Bunu şu şekilde yapabilirsin, kalori miktarını düşüreceğin sabah aç karnına tartıl. 2 hafta 1500 kaloriyle beslendikten sonra tekrar aynı koşullarda tartıl. Kilo kaybının başladığını görmen gerek. Eğer kilo kaybı başlamamışsa bu kez günlük kalori alımını 1400'e çekip 2 hafta sonra tekrar bakarsın. 1500 kaloride kayıp olmadıysa şimdi olması gerek.

Önemli olan yavaş (ayda 3 kilo civarı) bir kilo kaybını tutturabilmek. Bu hem seni hayata küstürecek kadar az yemediğin hem de kaslardan değil yağlardan yaktığın anlamına gelir. Kısa süre için imkansız hedefler koyma. Hedefin 1 ay sonra değil 1 yıl sonra istediğin yerde olmak olsun -ki ayda 3 kilo civarı bir hızla 5 ay içinde, ayda 2 kilocuk verirsen ise 8 ay sonra 50 kiloda olacağını göz önünde bulundurursan hiç fena değil. Sonuçta bu kiloyu 1 ayda almadın, 1 ayda vermeye çalışma.

Burada iyimser bir senrayo yazdım. Eğer arada aksamalar olursa, kendini tutamaz da mantıları, börekleri indirirsen moralini bozma. Kimse herşeyi mükemmel yapamaz. Hatalarını ders alacağın fırsatlar olarak gör ve hemen tekrar diyetine kaldığın yerden devam et. Nasıl olsa bozdum artık, eskiye döneyim diye bir ruh haline kapılma. Arada bir yapılan kaçamaklar önemli şeyler değil, önemli olan aylar ilerledikçe toplamda ne yaptığın. Pes etme, pes edecek olduğun zaman açıp şu kadının değişimine bak: http://bodyspace.bodybuilding.com/progress-photos/325Down

Bu kadın özel bir metabolizmaya, bulunmaz bir genetik yapıya ya da dünyanın en iyi antrenörlerine sahip değil. Sadece ne yapması gerektiğini biliyordu ve yaptı. Arada 2 adım ileri 1 adım geri gittiği illa ki olmuştur ama devamlılığın sonunda, yaptığı hatalardan çıkardığı dersler sonunda geldiği nokta ortada.

Bir şey yapmaya niyetin olduğu kesin, bu iyi bir başlangıç. Geriye sadece yapmak kaldı. Yaşın genç, doğru yoldasın, aynen devam. Kolay gelsin.

Son düzenleme: 4 Eylül 2013
    dimply bunu beğendi.
  14. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba
    biraz azimle nasıl yemege alıstıysa duzenli yemege de alısır .Senin mormal bir diete ihtiyacın var. bence bir dietisyene git ve sana vereceği programı uygula.
    Spora zamanım yok diyorsan ekstra beslenmeye ihtiyacın oldugunu da dusunmuyorum.

15. dimply

dimply Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    önce herkese yardımları için teşekkür ederim.

Zaten okullar başladı başlıyıcak. 9 ayım var artık,acele etmiyeceğim fazla. 9 ayda sanırım hedefime ulaşırım. Diyetisyenede gitmeye düşünüyorum aslında,onlarada aynı şekilde bunları anlatırsam daha iyi düzelir sanırım.

16. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Birde motivasyon eksiğin var gibi geldi. Uygun oldukça birşeyler oku videolar izle içtenn içe kendini gaza getir.

rockybalboa7 ve dimply bunu beğendi.
  17. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    birde zayıflamak hedefinde olanlarda ağırlık çalışması yapmalı çok tekrar az ağırlık sistemi ile tabi az ağırlık derken yarım kiloluk pembe dumbbell ile değil örneğin 3 set 12 tekrar yapılıyorsa özellikle son 2 tekrarı nizamiyi bozmadan zorlanarak seti bitirebileceğin bir ağırlık olmalı ağırlık antremanı kaliteli beslenme ve cardio ile birleştirildiğinde daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur kasları korur yani kas yakımı çok olmaz güçlü estetik bir görünüm sağlanır sadece cardio ve beslenme ile zayıflanırsa vücut yorgun bitkin estetik dışı görünür birde çatlaklarda daha çok olur

Son düzenleme: 4 Eylül 2013
  18. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Vücudun çok düşük kalori alımına alıştıysa, Intermittent Fasting ile protein alımını yüksek tutarak ve kaliteli yağ alarak, sağlıklı bir şekilde beslenebilirsin. Ağır yüklenmeli sporlar yapmayacağını düşünürsek, senin için çok uygun.

19. dimply

dimply Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada spor için ağırlıkda yapmak istiyorum ben. bayan olarak kaslı olmak istemiyorum aşırı ama bence çatlaklardan iyidir sıkılaşması.

20. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kadınların kaslanması konusu yakın zamanda tartışılmıştı. O konuda endişelenme. Zaten istesen de kolay kolay kas kütleni arttıramazsın. Hele de diyette.

Sayfayı Paylaş