ne kadar uyku?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve badabat tarafından 28 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. badabat

badabat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    merhaba arkadaşlar bir sporcu gunde kac saat uyumalı. ben cok fazla uyuyorum 10 - 11 saat acaba bendemi bı sorun var. ama ıyı beslenemedıgım zaman daha fazla uyumak ıstıyorum bu normal mi?

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    biz bb cile mutlaka 8-10 saat uyku uyumalıyız ve öğlen yarım saat ila bir saat şekerleme yapmalıyız

glory bunu beğendi.
  3. badabat

badabat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    saol flexor hocam bilgini paylaştığın için

4. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    ben elimden geldigince 10 saat uyurum fix degişmez.sekerleme yaparım dükkanda calısıyor dahi olsam 5 dakika aralarla 1

saat gözlerimi kaparım.uyku önemlidir :oops:

5. ARWENPOWER

ARWENPOWER Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Fitness ve Aerobic antrenör
    Yer:
    avrupa
    uyku miktari insana göre değisiyor. Ağir calisanlara 9 saat uyku tavsiye ediliyor ve hafif calisanda 7saat uyku tamamen yeterli görülüyor.

6. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Günde 2,3 saat uykuyla hacimlenmek imkansız mı? Bir kasa 72 saat ara vererek, yüksek ağırlıkla yüklenmekten kaçındığımızda, yeterli olmuyor mu? Benim 3 saatten fazla uyumam mümkün değil. Az uykuyla başarılı olabilmek için antrenman programımda ne gibi değişikliklere gitmem gerekir?

7. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Günde sadece 3 saat mi uyuyorsun ben mi yanlış anladım?

8. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Evet, en fazla 3 saat.

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    büyüme hormonu gece derin uykuda salgılanır sadece..
    bebeklere o yüzden uyusundan büyüsün denir..
    3 saat uyku ile bırakın vücudun kendisini dinlendirmeyi beyin vücut koordinasyonunu bile zor sağlar gün içinde..

10. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    İyi besleniyor olduğum halde, yavaş ilerlememin (antrenmanlarımla elde etmem gereken kasın belki yarısına ulaşmamın) önemli bir sebebi az uyuyor olmam mı acaba? Dediğiniz gibiyse, kötü. Az uyumaktan vazgeçemem. Antrenörüm de aynı şeyi söylemişti: "Ya en az 7,8 saat uyu, ya da ağırlık çalışmayı bırak." Birisi de çıkıp, istediğim cevabı versin. :)

11. Enigma

Enigma Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38

nasıl beceriyosan 3saat uyumayı bizede öğret,zira günde en az 8saat uyursak 75 yıllık ömrün 25 yılını uyuyarak geçirdiğimi düşünmek bana korkunç geliyo :)

12. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Bir yöntemi varsa bile ben bilmiyorum; gerçi araştırmıştım, ama herkesin bildiği şeyler. Dokuz yıl önce az uyumaya çalışmaya başladım ve hiç ara vermedim. Teorik (özellikle felsefe) çalışmalarım için daha fazla zamana ihtiyacım olduğundan kendimi uyumama yönünde zorla terbiye ettim. Saat kurarak, nescafe, küçük egzersizler, sıcak soğuk su ile şoklama (Ayrıca nescafe'yi -detoksa merak sardığımdan- 6 ay önce bıraktım ve o zamandan bu yana hiç kullanmadım, bundan sonra da kullanmayacağım. Benimkisi biraz zorlama oldu. Lise yıllarımda okula günlerce hiç uyumadan gittiğim olurdu veya bazen 1,2 saat... Başarısız olduğumda pes etmedim, ilkel metodlarıma devam ettim. Birçokları 'çok fazlı uyku' veya 'uykuyu kademe kademe azaltarak hipotalamusu alıştırma' yoluyla uykularını azaltır (bununla ilgili internette veya Türkçe birkaç kitapta bilgi bulabilirsiniz, yabancı diliniz varsa, sayısız kaynağa ulaşabilirsiniz). Onları araştırırsanız daha başarılı olabilirsiniz. Benim yaptığım ise, irade veya disiplin veya enayice kendini yıpratma gibi bir şey. Pek yardımcı olamadım, ama sahiden bir tekniğim yok. Hem baksanıza; işin ehli olan tecrübeli bodybuilderlar (en azından benim karşılaştıklarım) "en az 7,8 saat uyku şart, yoksa antrenmanların istediğin hacimlenmeyi sağlamak bakımından verimsiz olacaktır" diyorlar. Az uyumayı tatmamışken, kas yapınızı önemsiyorsanız, hiç bulaşmayın, derim. Veya birileri, ikna edici bir açıklamayla, az uykunun hacimlenmeyi çok da engellemediği yönünde bizi bilgilendirsinler.

13. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    uyku zamanı insandan insana değişir yukardada gördüğümüz gibi kimi 10-11 saat uyuyunca kendini dinlenmiş sayıyor kimisi 3 saat benim uyku saatim ortalama 5-6 saat.

size şunuda belirtmek isterim.ÖĞLEN UYUNAN 1 SAAT UYKU GECE UYUNAN 4 SAAT UYKUYA EŞİTTİR.

14. DİGİMAX

DİGİMAX Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    İNTERNET CAFE
    Yer:
    SAMSUN
    yetişkin bir insanda 7 saat uyku ideal bildiğim kadarıyla ...
    bende bunu uyguluyorum...

15. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    uyku sporcular ıcın cok onemlıdır herkesın dedıgı gıbı .beslenıp az uyumayla gelısme yeterınce olmaz .benım dıkkat cekmek ıstedıgım konu uykunun yetme durumu .uykunuzu 1.5 saatlık peryolara gore ayarlayın.yanı uyudugunuz sure 1.5 saatın katları olsun.1.5 saat ,3 saat ,4.5 saat,6 saat,7,5 saat,9 saat.
    ben bunu uc sene kadar once bı r yerde okumustum.dıkkat ettım bende dogru gıbı calısıyor.uykunu baslangıc ve bıtıs peryodu 1.5 saatmıs.bu bıttıkce yenı bır bucuk saatlık dılım baslıyormus eger bız bu arada uyanırsak yorgun ve bıtkın kalkılıyormus .ben bunu okuduktan sonra buna uyarladım kendımı ve gercekte n .bende ıse yaradı.bır deneyın derım

saygılar dılerım

en kısa zamanda bunu arastırıp bunu kaynagınıda sıze yazacagım

diez bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş