Naturel Vücut Geliştirme ( Mehmet Övünç )

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Danny Boy tarafından 24 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
 1. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.251
  Beğenileri:
  8.715
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  Sosyolojik olarak yaklaşıldığında, Vücut geliştirme’nin toplum tarafından küçümsenen bir sportif aktivite olarak kabul edildiğini görürüz.

  Güçlü kültürel miraslara sahip toplumların değer yargıları, bu sporun ana vatanı olan Amerika’ nın değerlerinden elbette çok farklıdır. Anadolu, Uzak Doğu ve Avrupa gibi köklü medeniyetlerde büyüklük, iktidar, hırs gibi değerler çoğu zaman geçerli ve yeterli saygınlık sağlamaz sahiplerine...

  Tıpkı, bu spora yaygınlık kazandıran Amerika’nın değerler yargılarının, ne yazkık ki aynı spora hak ettiği saygınlığı kazandıramaması gibi...

  Bu sporun ve ardında yatan bilimin vaat ettiği yaşam biçimi , çeşitli faktörlerden dolayı oturmuş toplumlar tarafından reddedildi.

  Yabancı kaynaklı dergilerin pazarlama stratejine yenik düşüp fotograflardaki idollere kendini kaptıran genç atletlerin çareyi dopingte aramaları bu faktörlerin başında gelmektedir. İlaçların yardımıyla çok kısa bir sürede hacim ve kuvvet kazanan genç atletler, psikolojik adaptasyon süreçlerini yaşayamadıklarından, türlü davranış bozukluklarıyla bu sporun değerlerini lekelediler.

  Türkiye bu spora erken başladı ama vücut geliştirme bilimini sindirmiş çok az guru çıkartabildi. Genç atletlere çabuk gelişme sırlarının doping’den geçtiği öğretildi. Çünkü sırlar bilinmiyordu. Bu sırlar takip ettikleri dergilerde kimi zaman açıklanmaktaydı ama yabancı dil eksikliği yaşayanlar fotograflara bakmak ve altındaki programları uygulamaktan öteye gitmediler. Sonuç başarısızlıktı ve hem kendilerine hem de atletlerine doping reçeteleri uygulamaya başladılar. Bu maddelerin yan etkilerini burada saymak istemiyorum ama kullananların çoğunun ne yazık ki dünya nimetlerinden çok da keyif aldıklarını söyleyemem.

  Toplumun gözünden kaçan ise madalyonun diğer yüzü. Yani bu işin doğru şekilde yapıldığında kazanılan değerler...

  Buna pek kimse değinmez ama doping olarak adlandırılan ilaçların çoğu adaleyi idman esnasında inşa etmekten çok onları korumak ve dinlenirken onarmak amaçlı kullanılmaktadır. Bu koruma ve dinlenme süreci içinde adale onarılır ve istenen ölçülere yaklaşır. Eger kas sisteminize gerekli stresi yeterli şekilde uygulayıp, doğru koruma ve onarma yöntemlerini sağlarsanız, sizi ve çevrenizi şaşırtan ölçüleri, psikolojik ve biyolojik sağlığı hatta gençliği hayatınızın tüm süreçlerine taşırsınız. Bu süreç digerine oranla belki biraz daha zaman gerektirebilir ancak kendi öz gücünüzü kullanarak kazanmayı hak ettiğiniz adale kütleniz size her zaman sadık olacaktır.

  Vücut geliştirme , sorunlu erkeklere ütopik bir hayal satıp bundan zengin olmak için dünyaya pazarlandı. Başarılı da olundu. Ama zaman içinde bu bir bilime dönüştü ve insanlığa mutlu, sağlıklı, zinde, kuvvetli, estetik ve her yaşta genç bir yaşamın kapılarını açtı. Milenyumla birlikte aynı sektör bunun daha bütük bir pazar olduğunu farketti. Dünya şimdi naturel vücut geliştirmenin önemini biliyor, uyguluyor ve pazarlıyor. Ancak büyük ölçüler peşindeyseniz bu o kadar da kolay bir yol değil. Doping maddelerinin adalelerinize uyguladığı hipertrofik etkilerin benzerlerini, çeşitli idman teknikleri, beslenme ve dinlenme yöntemleri ile tetiklemeyi öğrenmelisiniz.  Kaynak : Mehmet Övünç

  not : doping kısmı falan oralara katılmıyorum dünyadaki en ser antrenmanı bile uygulasanız en dandik anabolik madde bile daha fazla hipertrofi yaratır :)
   
  alifurkan1, TürkYurdu, Azi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. Gecce
  Offline

  Gecce Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  248
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Spora benimle başlayan bir arkadaş var. İğne vurulduğu yer kabaran bir arkadaşa sordu ne yaptın diye. Anlattı hocanın yanında. Zararı ve yan etkisi olmadığını, arkadaşında kullanması gerektiğini söylediler. Üyeliğimin bitmesine çok kalmasa direk ayrılırdım. Yeni başlayan birisine direk steroidi anlatmak ve övmek aptallıktır. İsteyen istediği pisliği yapsında yeni başlayanları özendirmesin lütfen.
   
 3. Naturalpower
  Offline

  Naturalpower Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2015
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Öğrenci
  Doğal olarak iri olunabilir

  GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 4. octeniskrup
  Offline

  octeniskrup Üye

  Katılım:
  8 Eylül 2014
  Mesajlar:
  1.739
  Beğenileri:
  2.398
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Finansal analist - personal trainer
  Yer:
  Yurtdisi
  Her yerde iri olunabilir diyorsun, bir konu ac anlat bize bunu lutfen.
   
 5. Gecce
  Offline

  Gecce Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  248
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Genetik olarak iri olabilirsin ama doğal olarak kaba tabirle normal bir görünümden sonra sporla hayvan gibi gelişemezsin. Bunun için orana burana kimyasalları vurdurup egonu, doymazlığını tatmin etmen gerekir. Her türlü yan etkisine karşı durup yan etkisi yoktur, bana birşey oldu mu, o kadardan birşey olmaz diyebilmeli ve herşeyi göze almalısın. Birnevi bu dünyada yüzüne kimsenin bakmadığı umursamadığı bir tipken kendini adamdan saydırma iğneleri yaptırmalısın. Genel olarak geçerli değildir yazdıklarım, üzerine alınan alınabilir ama ben salonda gördüklerimden yola çıkarak yazıyorum.
   
 6. AnTiCoRe
  Offline

  AnTiCoRe Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  362
  Beğenileri:
  246
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Diş Hekimi
  "Buna pek kimse değinmez ama doping olarak adlandırılan ilaçların çoğu adaleyi idman esnasında inşa etmekten çok onları korumak ve dinlenirken onarmak amaçlı kullanılmaktadır. Bu koruma ve dinlenme süreci içinde adale onarılır ve istenen ölçülere yaklaşır."
  Zaten hiçbir kas grubu idman esnasında gelişmez.Bu işi naturel olarak yapıyorsanız da kaslar dinlenirken gelişir.Bunu artık yeni yetme ergenler bile biliyor.Kendi içinde doğruları ve yanlışları barındıran bir yazı.Tabi sondaki şu cümle var bir de "Doping maddelerinin adalelerinize uyguladığı hipertrofik etkilerin benzerlerini, çeşitli idman teknikleri, beslenme ve dinlenme yöntemleri ile tetiklemeyi öğrenmelisiniz" malesef o işler öyle olmuyor.Vücuda giren o kimyasallar protein sentezini anormal derecede artırdığı için o etkiyi doğal yoldan elde etmek neredeyse imkansız.Ama tabii ki her şeyin bedeli vardır.Steroidler de verdiklerini size sonuna kadar ödetir.Güzel cümleler de yok değil yazıda ama hakkını yemeyelim :)
   

Sayfayı Paylaş