Nasıl uzun süre koşablirim ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Cidade de Deus tarafından 25 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar ben spora ılk basladıgımda 2 dk koşamıyordum tıkanıyordum
    daha sonra zorladım ve suan 15 dk aralıksız koşabılıyorum
    10-12 arası hız ile (koşu bandı)

ama bundan öteye gecemıyorum ne yapmam gerek nefesım tıkanıyor artık nefes nefese kalıyorum zorla 15 dk koşaılıyorum nasıl koşuyu artırabılırım soyle 20 dk olsun ddaha hızlı daha rahat nasıl koşabılırım?

koşu bantında yanımdakı adam kuş gıbı kosuyordu ve daha uzun sure daha hızlı nasıl oyle koşabılırım neler yapmam gerek lütfen ?

2. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Birden uzun ve hızlı koşmak yerine bunu zamana yaymanız daha iyi olur sanırım. Bırakın etrafınızdakiler kuş gibi uçsun önemli değil sizin metabolik ritminiz önemli.

Nefes nefese kalmak iyi bir olay değildir. Bu kalbinizi aşırı zorladığınız anlamına geliyor, belirttiğim gibi hemen istemek yerine zamana yayın ve belirli bir tempoda ilerleyin, kilo fazlalığınız da varsa kilo'yu attıkça daha rahat ve hızlı koşu yapabileceksiniz.

Ama belirttiğim gibi etrafınızdakilere bakarak uçuşa geçmeye kalkmayın :)

Cidade de Deus bunu beğendi.
  3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    gızlıden yarısıyorum daha eglencelı oluyor ama ama cok zorluyorum kılom 1-3 kg fazlalıgım var o kadar zamanla gelısır yanı dımı kosudan once bısıklet te yaptıgım ıcın belkı ondanda yoruluyorumdur

4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bedenini zorlamak özellikle kalp olarak iyi değil
    ben de aynen senin gibiydim, 2 dk 14km hıza koşamazdım, hatta 6-14 HIIT yapayım derken 4üncü sette 14 beni çok zorlardı...
    bugün 20-25 dk 14km ile koşabiliyorum...
    ama bunu ne kadar zamanda elde ettim biliyor musun? 4 ayda
    koşabileceğim hızı kendi bedenime göre ayarlayarak
    yani "en uzun süre hangi hızda koşabilirim"i bularak
    9la başladım
    baktım 9km ile 20 dk yapabiliyorum, artırdım
    10a çıktım ilk başlarda zorladı 9.5a düştüm bir süre 9.5la gittim
    sonra bir baktım 10a çıkmışım
    derken 11, sonra 12
    şimdi 14 yapıyorum, 25 dk
    yani 20 dk boyunca koşabileceğin bir hız bul, onunla devam et sonra yavaş yavaş hızı artır
    kural bu.

Akay ve Cidade de Deus bunu beğendi.
  5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    aynen basta 6.5 le yuruyordum hoca koşmanda gerekd edı dedım kosum 2 dk 8km le anca koştum 2 dk sonra nefes nefese kaldım hemen yurumeye devam ettım ama sımdı 3 ay sonra 15 dk boyunca 10 km rahat kosuyorum 11 -12 bazen cıakrmaya calsııyorum umarım zamanla 11 -12 ıle 20 dk lara cıkabılırım

Spordan once yedıgım yemeklerde onemlı sanırım cunku bazen evde cok yıyorum 2 saat sonra spora gelıyoruma gırlık oluyor sındırılmemıs oluyor yemekler ve kosarken nefes nefese kalıyorum.

6. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Spor'un ana amacı bedeni stres'e sokmadan (vücut geliştirme hariç) çalıştırmak ve böylece dinamik olmasını sağlamaktır. İnsanı kan ter içinde bırakan spor öncelikle kalbi etkiler. Yüksek tempoya ayarlanmış koşu bandı kalp atım hızını ciddi düzeyde arttırır.

Bir çok insan koşu bandın da kalp krizi geçirir lakin yüksek tempoya alışkın olmayan kalp bir süre sonra (kişi kilolu olmasa bile) iflas eder.

Bisiklet veya koşu bandın da yüksek tempolu egzersizler yapmayın, temposu düşük olsun, süreyi uzatın, aynı kapıya çıkar...

Kolay gelsin...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:54 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:50 ----------

Yemeği spor'dan sonra yerseniz daha iyi olur... 2 saat önce de yeseniz hazım için yine de süre yeterli değil... Açlığınızı bastıracak, örneğin, bir su bardağı yağsız yoğurt yiyerek spor'a gidebilir ve spor'dan sonra yemek olayını halledebilirsiniz.

Tabii spor'a gece gidiyorsanız geldiğinizde yemek yemeniz biraz yanlış olur. Programınızı tam olarak bilemiyorum.

7. wearyfeat

wearyfeat Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    birden hızlı koşarsan hemen tıkanırsın.yavaştan hızlıya doğru koştuğunda daha dengeli artar kan basıncın...

8. semihus

semihus Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Zamana yaymak daha mantıklı. Ben aynen öyle yapıyorum. 20 yürüyüş yapabiliyordum ancak. Şimdi 35 dk de 5 km ve bunun yaklaşık olarak yarısı koşu. Amacım 40 dk da 6 yapmak. Sende kendine böyle küçük hedefler koyabilirsin. Mesela 1 hafta sonra 1 dk artırmaya çalış. 1 ayda 4 dk yapar, toplamda 19 dk koşmuş olurusn. Bu sayede kendini daha iyi motive edebilirsin. Diğer türlü gözün korkar bilinçaltında negatif düşüncelere yoğunlaşır spoordan soğursun. Severek ve yavaş yavaş en mantıklısı. Antremandan yarım saat önce kahve içersen seni diri tutar.

9. bar_kodd

bar_kodd Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    alanya
    kilo vermek için hızlı koşman önemli değil zaten vucut 20-21dk (çeşitli söylentiler var)
    sonra yağ yakmaya başlar.... Kilo vermek istiyorsan tempolu yürüyeceksin.. Nabzını belli bir düzeyin üstünde tutman yeterli. Ben 120 ile 135 aralıgında tutmaya çalışıyorum oda 77.5 ile 8 hız aralıgında tempolu yürüdüğünde ulaşıabileceğin nabızdır..

10. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yemegı spordan once yeme nedenın ben sabah 6 da kahvaltı yapıp okual gıdıyorum
    eve 1 de donuyorum 1 de yyıyorum 3 de spora gıdıyorum bırsey yemesem bu kez cok kotu olur tansıyon duser hocam dedı ye 4 saat sonra gel dedı bende artık gec gıdıcem mecbur

bide sunu belırtıyım ben kosarken 5 dk yuruyorum ısınıyorum kosudan oncede bısıklet yaptıgım ıcın ısınmısta oluyorum kosu bandıdndada 5 dk ısınıp kosuyorum

kanter ıcınde son 5 dk kala kalıyorum ılk 10 dk rahat kosuyorum son 5 dk yoruyor ama sıkıyorum dısımı amacım 20 dk kosabılmem 12 ılede kosabılıyorum ama ıste 10 la orta yolu buldum

kosarken terlemek nefes nefese kalmak normal degılmı yanı korkuttunuz benı sımdı :D

Sayfayı Paylaş