Nasıl sağlıklı kilo alabilirim?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Tuğba35 tarafından 11 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Tuğba35

Tuğba35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meraba,
    Öncelikle kendimden bahsetmek gerekirse 1.60 boyundayım ve 41 kiloyum.aşırı derecede zayıfım , vücudumda kemikten başka bişey yok sanki.lise 1 e gitmeme rağmen 5.sınıf öğrencisi gibi bi görüntüm var , evde o kadar ayakkabım olmasına rağmen kışın okula converse le gittiğim oldu. Bu yüzden bilgili kişilerden yardım bekliyorum. Biliyorum bu konuyla ilgili birçok yazı var ama hepsini okuyunca kafam karıştı. Ayrıca fitness a gitmeyi düşünüyorum ama 1-2 ay sonra,yaşımdan dolayı benim için uygun olur mu? bide fitness a gidene kadar evde nasıl beslenip hareket yapmalıyım? Sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum , şimdiden teşekkürler :)

2. Ryz

Ryz Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    kahvalti ve diger ogunlerini her gun ayni saatlerde yemeye calis eger cok yiyemiyorsan kisa kisa araliklarda yemek ye kilo almaya calisiyorum diye sagliksiz fast food tarzi beslenme

GSmart Maya M1 v2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Tuğba35

Tuğba35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Okulda kısa aralalıklarla ev yemeği yemek mümkün olmuyo malesef -.-

4. Ryz

Ryz Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    bak simdi okulda yiyecegini kendin evden goturebilirsin ton balikli bi sandvic olabilir ya da yulafli barlar yapabilirsin sitede bu tur tarifler var ya da youtube de bulabilirsin ara ogun olarak bunlari yiyebilirsin

5. Tuğba35

Tuğba35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet bende onlara bakıyodum şimdi.ara öğün dışında mesela bi gün içerisinde kahvaltıda ,öğlen, akşam yemeğinde ne yemem lazım?kendime program yapıyorum da :)

6. Ryz

Ryz Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    etinin lifi lifi var.misal kahvaltida bunu yiyebilirisin sut muz kayisi ceviz badem .... ne seviyosan ekleyip mikrodalga 3 dk felan isitip yiyebilirsin ya da ispanak pirasa ince dograyip sevdigin baska varsa yine sebzeler ekleyip 2 yumurta kirip yiyebilirsin ya da lor peynirili bi omlet yapabilirsin cok a zeytinyag kullanicaksin ekmek tam tahilli tercih edebilirsin ya da musli var yine sutle bunu yiyebilirsin he unutmadan tarcin ilave esersen iyi kalori verir tadinida guzellestirir yulaf ve musliye

7. Tuğba35

Tuğba35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    süt muz kayısı bunları karıştırıp mı mikrodalgada ısıtıcam?

8. Ryz

Ryz Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    yulaf sut muz kayisi sari siyah ceviz sevdigin ne varsa yumurta kirabikirsin icine mikrodalgaya aticaksin cikartcak yiyeceksin

9. Tuğba35

Tuğba35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Peki fitness a gitsem kilo almada yardımcı olur mu?

10. Ryz

Ryz Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    yok olmaz yemen lazim dedigim gibi

11. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    2-3 haftada 1 kilo almak iyi bir hız olacaktır. Bunu yapmak için her gün yediğinden 300-500 kalori kadar fazla alman lazım. Daha azı işe yaramaz, daha fazlası hızlı yağ depolaması anlamına gelir. Sık sık yemek gerektiği, gece yememek gerektiği gibi ayrıntı işleri bir kenara bırak. BUnlar faydası olup molmadığı bile tartışmalı, varsa bile minimum seviyede faydası olan küçük ayrıntılar. Asıl önemli olan kilo almak için günlük kalori ihtiyacının üzerine çıkmalısın, nokta.
    Eğer 41 kiloda sabitsen bu şu anda günlük kalori ihtiyacın neyse onu aldığın anlamına geliyor. Daha azını alsaydın kilo verirdim, kilonda değişim yoksa bu yediğin ihtiyacın kadar. Şimdi ihtiyacının üzerine çıkman lazım. Her gün yediğinin üzerine sağlıklı besinlerden neyi seviyorsan onunla 300-500 kalorilik ekleme yap. Sabah yumurta olabilir, süt olabilir, peynir olabilir, et, balık, makarna, pilav, neyi seviyorsan o. Sevdiğin besinleri arttırman diyetin devamlılığını sağlamak açısından önemli. Sabahları aç karnına tartıl. 2-3 hafta içinde kilo alımı başladıysa aynen devam et, eper başlamadıysa biraz daha arttır, ta ki kilo alımı başlayana kadar. Eğer katı yiyecek yerin kalmadıysa süt iç ama öyle su bardağıyla değil. Yarım litre mesela. Süt içemiyorsan yoğurt ye ama iki büyük kase mesela. Çok yemen lazım, miden ağzında gezeceksin biraz hazır ol ama merak etme. İlk haftalardan sonra iştahın açılacak, çok zor gelmemeye başlayacak. 55 kilodan 86 kiloya çıkmış adamım, bir bildiğim var :)
    Vitamin-mineral desteği yapabilirsin. Sporcu vitaminlerine falan ihtiyacın yok, eczaneden normal bir supradyn alman yeterli. Yetersiz beslenme vitami-mineral kaybına, bu da iştah kaybına yol açar ve kesinlikle yetersiz beslenmişsin şu ana kadar. Bundan sonra değişiyor bu, vitamin desteği yararlı olacaktır.
    Fitnessın faydası olur kesinlikle tavsiye ediyorum. Daha sağlıklı, daha güçlü olursun. Aynada kendine daha güzel gözükürsün, motivasyonun artar. Kan dolaşımın daha sağlıklı olur, iştahın artar ve daha mutlu hissedersin. Fitness iyidir. Ama dikkat et, zayıfsın. Yoğun kardiyo kilo almaya ters çalışır. Kardiyoyu haftada 2-3 defa 20 dakikadan uzun tutma. Ağırlıklar dostun olacak, ağırlığa ağırlık vererek çalış. Dumbellar iyidir.
    Kadınlarda regl döneminde su tutulumu olur, buradaki sahte kilo artışına dikkat. Daha sonra vücut su atınca kilo kaybı olacak, bununla moralin bozulmasın. Su dalgalanmaları olur vücutta, uzun süreli gelişime odaklan.
    Vücut ağırlığın arttıkça günlük kalori ihtiyacın da artacak o yüzden şu anda sana kilo aldıracak kalori miktarı biraz kilo aldıktan sonra yetersiz gelmeye başlayacak. O zaman tekrar kalori arttırman gerekecek. Aklında bulunsun. Kilo artışı başlayıp bir süre sonra durursa moralini bozma, doğal. 41 kiloluk vücutla 45 kiloluk spor yapan bir vücudun kalori ihtiyacı aynı olmaz. Bu noktaya geldiğin zaman daha da çok yemekten çekinme.
    Fitnessa başlarsan proteini arttırman gerekecek ama şu anda buna odaklanma. Şu anda kiloyu neyden alsa kar senin için. Başlayıp devamlılık sağladığında fitnessa özel beslenmeye geçebilirsin, şimdilik sağldan soldan bununla ilgili duyacaklarını kafana çok takma.

Bu ne demek anlamadım. 30 küsür yaşında adamım, benim de iş conversele gittiğim oluyor, kiloyla ne alakası var? :)

Hiç durma, hemen bugün başla.

Sayfayı Paylaş