nabızla ilgili önemli bir sorunum var

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve deepblond tarafından 2 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. deepblond

deepblond Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba arkadaşlar.

Ben bir aydır poların nabız saatini kullanıyorum antremanlarda. uzun mesafe koşucusuyum ve yarışmalara hazırlanıyorum. 220 sayısından yaşımı çıkartınca bulunan rakamı ulaşmak istediğim nabız yüzdesi ile çarpıyorum . koşarken o rakama ulaşamıyorum bir türlü ve yağ yakımı için en az yüzde 6o- 70 ile koşulması gerekiyor. eğer çok hızlı koşarsam ulaşıyorum ama jog atarken veya tempolu yürüyüşte nabzım 100 ve daha aşağılarda kalıyor. problemim hedef nabız sayısında uzun süreli egzersiz yapamamak ve nabzımın hemen düşmesi. Bununla ilgili görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum. yağ yakımı için nasıl bir tempo bulmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

2. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    yağ yakımı ve uzun koşuyu bir birinden ayırarak başlaya bilirsin. geçici bir süre için antranmanlarda kilo vermek istiyorsan yağ yakıcı supplementler hakkında antrenörüne danış onlar vücut sıcaklığını arttırır nabzı hızlandırır normalde 120 gördüğüm tempoda 150 gördüm ve bu piyasadaki suplementlerin yarısı kadar bile etkili olmayan bir sistemle sorma söylemem. bağzı ilaçların amacı dışında kullanılmasıydı sen termojenik supplementlerle ilgili danış antrenörüne

3. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    koşaken yağ yakmazsınız gibi ir bağlama olmuş ilk çümlemde özür diliyorum. branşınız nedeniyle uzun koşuda nabzı düşük tutmaya adapte olan vücununuzu aşabilmek maksatlı söylemiştim ama sora bakınca ben de kötü ir ifade olduğunu gördüm. netice aynı bir firmanın cut ürünü antrenör eşliğinde kullanılır. nabız artar termojenik termojenik koşulur.

4. deepblond

deepblond Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    teşekkür ederim. nabzı hızlandıran yağ yakıcıları araştırıyrum. fiyatları pahalı gldi ama uygun bulursam alıcam. koşudan önce nescafe içiyorum ama pek etkisi olmuyor. dozunu artırmayı düşünüyorum. nabız yükselmedende koştuğum için yağ yakımı olur mu acaba yoksa sadece karbonhidrat mı yakıyorum?

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    vg antremanlarından önce acı hissini azaltması, kan dolaşımını hızlandırması için kafein alınır fakat vg.antremanlarında kalp kardiodaki kadar sürekli zorlanmaz..

yerinizde olsam kalp ritim bozukluğu, taşikardi daha kötüsü spazm yaşamamak için kardio için kafein almayın..

sorum şu..yaş, boy kilo, biliyorsanız yağ oranı nedir?

6. infinity001

infinity001 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    atletsen eğer yağ yakıcı bir supplamente ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum. uzun mesafeci bir atletin antrenmanı neredeyse tamamen yağ yakıcı niteliktedir.

"220 sayısından yaşımı çıkartınca bulunan rakamı ulaşmak istediğim nabız yüzdesi ile çarpıyorum . koşarken o rakama ulaşamıyorum bir türlü ve yağ yakımı için en az yüzde 6o- 70 ile koşulması gerekiyor."

demişsin burda bi yanlışlık var... çünkü %60 - 70 uzun mesafeci bir atleti zorlamaz...

hedef nabzı bulmak için (en fazla yağ yakımı için %60-80 arası idealdir)

220 - yaş = max nabız (antrenman sırasında çıkacağın en üst nabız bunun üzeri kalbin için zararlı)

hedef nabız % 60 = max nabız X 60 / 100
    hedef nabız % 80 = max nabız X 80 / 100

örneğin 20 yaşındaki birisi için,

220 - 20 = 200

200 X 60 / 100 = 120

200 x 80 / 100 = 160

yani 20 yaşındaki birinin yağ yakımı için antrenman yaparken nabzını 120 - 160 aralığında tutması gerek...

bu formul basit formul dinlenik nabzı da hesaplamaya katarak bulabileceğin daha iyi bir formul var karvonen formulü googledan bulabilirsin...

7. deepblond

deepblond Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul

boy:1.59

kilo:42

fat %:4.8

fat mass:2 kg

vücut yağ yüzdesi ve oranını maraton fuarında dijital tartı ile ölçtürmüştüm ama ne kadar güvenilir bilemem. kesin doğru olup olmadığını bilmiyorum.

nabzım çok yavaş koşarken 100 ile 120 arası değişiyor. aslında hergün birbirini tutmuyor. bazen 130 140 a kadar çıkıyor.genelde ise 110 120 arasında.

birde aç karnına çıkıyorum koşuya sadece neskafe içerek. yanlış olabilir ama karbonhidrat alsam yağ yakımının olmayacağını düşünüyorum.
    kahvaltı yaptıktan 2 saat sonrası için spor yapmaya vaktim olmuyor.

yardımlarınız için teşekkür ederim.

8. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    sayın arkadaşım antrenörünüz yok mu? bir sporla cddi anlamda ilileniyorsanız ve antrenörünüzün desteği size yetmiyorsa antrenörü değiştirmeye bakın onun haberi olmadan birşeyler denemeye değil. sporcu antrenör ilişkisi kutsaldır

9. deepblond

deepblond Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    çok doğru söylüyorsunuz ama şu anda antrenörle çalışmıyorum. ciddi olarak atletizmle igilendiğim doğru ama henüz profesyonel değilim. ülkemizde sporculara gereken önemin ve desteğin verilmediği ortada o yüzden sizlerden yardım almak istemiştim.

10. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    istediğiniz klübe gidin başarınızı gösterin ve bir antrenör sahibi olun. yavaş nabız maratonda har zaman avantajdır. size buraan yardım etmemenin esas yardım olduğunu düşünüyorum lütfen kanlı canlı bir antrenörle çalışın. hiç birşey bulamazsanız. bu siteden anlaşa bildiğiniz biriyle özelden görüşün. sizin durumunuz ortada insanlara örnek olacak tavsiyelerden oluşmayacaktır. tamamen kişiye özel yönlendirme almaınız gerekecektir.

bence kalf çalışın 4o km botunca sizi taşıyacak olan kas o dur. nefes ve konsantrasyon çalışması yapmanızda fayda var. mide sağlığınızı çok dikkatli koruyun en değerli silahınız midenizdir. kaslardan bahsetmiyorum iki tabak tepeleme makarna alacak kapasitede olamsı ve bunlar değirmen gibi öğütmesi gerekir. Sizin beslenme ve antrenmen mantığınız çok farklı ve buraa çalışacaklara örnek olamaz bu yüzde en üyüsü yüz yüze olmazsa özelden tevsiye alın.

Sayfayı Paylaş