Myostatin Geniyle Ilgili

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Despo tarafından 18 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.072
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Myostatin-Geni, GEN DOPİNGİNDE KULLANILMASI MUHTEMEL

  • Myostatin (GDF-8 ) Büyüme Faktörü dönüştürücülerinin bir temsilcisidr.
  • Görevi iskelet kaslarının farkllaşmasını sağlamaktır.
  • Kas büyümesini ayarlar

  Myostatin kas gelişimini önlüyor
   
  MountainBiker ve letsev bunu beğendi.
 2. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.072
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Terminatör bebek

  Terminatör bebek

  [​IMG]
  Bedeninde akranlarına göre 2 misli kas, ancak yarısı kadar yağ bulunan 5 yaşındaki çocuk, 3 kilodan fazla ağırlığı tek koluyla kaldırabiliyor.

  Almanya'nın başkenti Berlin'de dünyaya gelen 'süper bebek', gelişmiş kol ve bacak kaslarıyla doğdu. Şimdi beş yaşında olan erkek bebek kolları açılmış vaziyette üç buçuk kilogram ağırlık kaldırabiliyor. Kendi yaşıtı çocukların iki katı kasa ve yarı yarıya az vücut yağına sahip olan bebeğin DNA testlerinde, kas büyümesini hızlandıran genetik bir değişikliğe sahip olduğu anlaşıldı. Böyle bir mutasyona insanda ilk kez rastlandığı belirtiliyor.

  Çocuğun mutasyona uğramış DNA'sının 'myostatin' adı verilen ve kas gelişimini sınırlayan bir proteinin üretimini engellediği anlaşıldı. Berlin Tıp Merkezi'nden Dr. Markus Schuelke bundan yedi yıl önce kobaylar üzerinde yapılan bir araştırmada bu proteinin rolünün anlaşıldığını, artık bu bilginin insanlarda da karşılığını bulduğunu, böylece kas büyüme yetersizliği gibi hastalıklar için tedavi denemeleri yapılabileceğini söyledi. Wyeth ilaç firması ise şimdiden myostatin'i etkisiz hale getiren bir antikorun insanlar üzerinde denemelerine başladığını açıkladı.

  Annesi atlet
  Araştırmacılar kimliğini açıklamadıkları çocuğun annesinin eski bir profesyonel atlet olduğunu, bu yüzden de kas yapısının çok geliştiğini söyledi. Çocuğun ağabeyi ve diğer yakın erkek akrabalarının da diğer yaşıtlarına göre daha güçlü olduğu, hatta bir tanesinin büyük taşları elleriyle kaldıracak kadar güçlü bir yapı işçisi olduğu belirtildi. Annede kaslarla ilgili gen çiftinden biri normal, diğeri ise mutasyona uğramış. Çocukta bu genlerin ikisi de mutasyona uğramış durumda. Çocuğun sağlığının iyi olduğu ancak ileride kalp hastalıkları gibi sorunlarla karşılaşmasının mümkün olabileceği belirtildi.
  (Radikal)
   
  MountainBiker ve letsev bunu beğendi.
 3. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.072
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  PİEDMENTOSA

  BU İLGİNÇ SIĞIR IRKINI TANIYALIM

  Piedmentosa (piedmontese) etçi sığır ırklarından biridir. Ana vatanı kuzey İtalya’da Alp dağlarıdır. Ancak ataları Pakistan kökenli sığırlardır. Diğer etçi sığır ırklarına göre inekleri daha sütlüdür. Yılda 2-2,5 ton civarında süt verirler. Hatta İtalya’nın bazı bölgelerinde sadece piedmentosa ineklerinin sütleriyle yapılan spesiyal peynirler üretilir. Daha önceleri çift amaçlı, yani et ve süt yönünden yetiştirilen piedmentosa’lar daha sonra et yönünden ıslah edilmişlerdir. Çünkü etlerinin çok önemli bir özelliği keşfedilmiş olup, dünya da sağlıklı et ile “piedmentosa” ırkı birlikte anılmaya başlanmıştır.
  [​IMG]


  Piedmentosa sığırları beyaz ve gri-beyaz renklerde olur. ABD’de 1976 yılından beri etçi sığır ırkları tablosunda yer alan Piedmentosa ırkının en büyük özelliği “ çift kas” lı olmasıdır. Çift Kas kalçalarda oluşur. Bu ırkın etinin “ sağlıklı et” olmasını sağlayan taşıdığı bir gendir. Yağsız, düşük kolesterollü, düşük kalorili etin ve çift kasın özel bir gene bağlı olduğu keşfedilmiştir. Bu gen “myostatin” genidir. Myostatin geniyle piedmentosa ırkı tamamen doğal bir farklılığa sahip olmuştur. Eti protein içeriği açısından diğer, normal etlerden yüksek, kolesterol, toplam yağ, kalori ve yağdan gelen kalori açısından ise çok düşüktür. Kolesterol ve yağ oranında sadece bilinen sığır etlerinden değil, hindi etinden, derisi alınmış tavuk etinden, salmon ve kılıç balığından da düşüktür. Protein değeri olarak normal etlerden ve balık etlerinden yüksek, hindi etiyle kalori, protein, toplam yağ yönünden eşit değerlerdedir. Ancak; kolesterol değerinin hindi etine göre yarı yarıya olması yine de bir üstünlük sağlamaktadır.


  [​IMG]
  [​IMG]

  Etlerde yumuşaklık, lezzet ve usare ile marbling yani mermerleşme arasındaki ilişki bilinmekle beraber, ilginç bir şekilde tamamen yağsız olan piedmentosa eti yumuşak, lezzetli ve usarelidir. Piedmentosa eti üçte bir oranında daha çabuk pişer. Değerleri ABD Kalp Derneği tarafından onaylanmış olup, “ Kalp Sağlığına Dost” yiyecek olarak anılmaktadır.


  [​IMG]
  [​IMG]


  Piedmentosa ırkının F1 ve F2 melezlerinin bile etteki kolesterol oranları geleneksel etlerin yarısı değerindedir. Diğer yandan ineklerin sütündeki b-laktoglobulin ve K-kazein içeriklerinden dolayı peynir elde etme oranı yüksek, peynirleri mükemmel kalitededir.
  [​IMG]


  Myostatin geniyle bu ilginç özellikleri bünyesinde bulunduran Piedmentosa ırkı kolesterol ve yağ içeriğinden dolayı doktorların “tüketimini azaltın” dediği kırmızı etten kaçışı önleyebilecek bir ırktır. Kalp dostu kırmızı et olarak pazara sunulabilecek bu ırk, aynı zamanda çift kas özelliğiyle hızlı canlı ağırlık artışı sağlayan, ekonomik beslemeye uygun bir ırktır. Erkek buzağıları 41-43 kg, dişi buzağıları 39 kg civarında doğan bu ırkta, güç doğum söz konusu değildir. Çünkü ince, uzun yapılı doğan buzağılar güç doğuma sebep olmadıkları gibi, hızlı büyüme özelliğine sahiptirler. Piedmentosa ırkının boğaları 1198 kg’a, inekleri ise 600 kg’a ulaşabilirler. Piedmentosa her türlü iklime kolay uyum sağlar. Sevk ve idaresi kolay, annelik özellikleri yüksek bir ırktır. Etin kemiğe oranı ve randımanı yüksektir. İyi annelik özellikleri, uzun ömürlülük, yüksek fertilite gibi iyi özelliklere de sahip olan bu ırktan ülkemizi sığır yetiştiricilerinin ve et sanayimizin yararlanması gerekir.
   
  MountainBiker bunu beğendi.
 4. bomberman
  Offline

  bomberman Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2005
  Mesajlar:
  511
  Beğenileri:
  86
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Berlin
  bu cocuk bir deney ürünü olabilir... ben böyle "pozitif" bir mutasyonun kolay kolay olabilecegini sanmiyorum. mutasyonlarin genellikle getirisi degil götürüsü oluyor cünkü benim bildigim.

  ayrica annesi babasi sporcu olan herkes daha dayanikli güclü olacak diye bir sey yok... sporla insan genlerini degistiremez ki!!??? ama dogustan normalden daha güclü ve dayanikli (yani spor ile kendini gelistirerek degil de dogal olarak) olan ailelerin cocuklari onlarin özelliklerine ve daha fazlasina sahip olabilir cünkü mesela annesi babasi uzun olan cocuklarin boyuda uzun oluyor... ben böyle düsünüyorum.

  ve cocugada aciyorum... herkes avrupadaki demokrasiden falan bahsediyor ama bence bu cocugu rahat birakmazlar. belki deney falan yaparlar üzerinde. neden böyle oldugunu anlamak icin.
   
 5. bomberman
  Offline

  bomberman Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2005
  Mesajlar:
  511
  Beğenileri:
  86
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Berlin
  birde anne ve babasinin spor yapmasi ile alakasi olamaz. annesi ve babasi genetik olarak güclüdür zaten belki ondan olabilir. yoksa esmer bir anne baba cocugumuz sarisin yesil gözlü olsun diye mavi lens takip saclarina sariya boyasalar cocuklari sarisin mavi gözlü mü olur... ben böyle düsünüyorum. bilmem yaniliyor muyum... hitler geldi aklima adam alman irki güclü dayanikli ve hastaliksiz olsun diye hastalikli ciliz insanlardan kurtulmalari gerektigini ve böyle insanlarin cocuk yapmamasi gerektigini düsünüyormus. sanirim buna "eugenics" deniliyor. saygilar.
   
 6. gorgeouskykhan
  Offline

  gorgeouskykhan Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2006
  Mesajlar:
  660
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  for about more info, please look my website on you
  Yer:
  the gorgeouskykhan home center
  Teşekkürler Despo abi --- O sığırdan alalım...

  güzel yazı...
  O sığır cinsinden üretelim... :) yani, Tr'e bir et üreticisi getirtsin ve mümkün olduğunca maksimum şekilde (her gün) çiftleşşinler... :) VE böylece, kırmızı et'ler,beya et'ler demeyelim, sadece balık eti, hindi eti, tavuk eti ve Piedmentosa eti diyelim!!!. 4 süper et!...
   
 7. bomberman
  Offline

  bomberman Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2005
  Mesajlar:
  511
  Beğenileri:
  86
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Berlin
  domuz etini unutma :lol: türkiyede okula giderken diger cocuklardan biraz daha güclü oldugum icin bu almanya´da domuz eti yemis güclenmis derlerdi ahahahaha :lol:
   

Sayfayı Paylaş