Mutemelen dünyadaki en ilham verici hikaye,''Dick Hoyt''yüzyılın babası

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve josh07 tarafından 8 Mart 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. josh07

josh07 Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Alanya
    İyi bir baba olmaya çalışıyorum.Çocuklarıma yahni yaparım,cep telefonu mesajlarının parasını ödemek için geceleride çalışırım.Onları mayolu fotoğraf çekimlerine götürürüm ancak Dick Hoyt ile kıyaslanınca bir hiçim.

Engelli oğlu Rick’i 85 defa 26.2 mil’lik maratonda tekerlekli sandalyede ittirdi,sadece bununla kalmayıp botun içindeki oğlunu ip ile suda yüzerek 2.4 mil çekti ve aynı gün oğlunun ön tarafta oturduğu özel bir bisikletle tam 112 mil pedal çevirdi.
    Dick ayrıca oğlunu kayağa götürdü,sırtındayken dağ tırmanışı yaptırlar birkeresindede ülkeyi boydan boya geçen bisiklet turuna katıldılar…şimdi oğlunuzu bovlinge götürmek biraz az geldi değilmi?
    Peki Rick babası için ne yaptı?fazla değil,sadece hayatını kurtardı.Bu sevgi dolu hikaye 43 yıl önce Winchester,Mass’ta başladı.Rick doğum sırasındaki komplikasyondan dolayı beyin zararı gördü ve eklemli organlarını kullanamaz hale geldi.
    Doktorlar Dick ve eşine’’hayatının sonuna kadar bir sebze gibi yaşayacak, onu bir enstitüye yatırın ’’dediklerinde Rick 9 aylıktı.
    Ancak Dick ve eşi bunu kabullenmedi. Rick’in gözlerinin onları odadayken takip ettiğinin farkına vardılar. Rick 11 yaşındayken onunla iletişim kurabilbelerini sağlamak amacıyla onu Tufts üniversitesi mühendislik fakültesine götürdüler.Aldıkları cevap’’mümkün değil,beyninde herhangi bir hareket yok’’
    Dick mühendislere,’’ona bir fıkra anlatın’’ dedi,anlattılar,Rick güldü.Farkına vardılarki aslında Rickin beynindebirçok şey olup bitiyordu. Kafasının yanı ile mouse’ı kontrol edebileceği bir bilgisayar düzeneği kurdular.Nihayet Rick iletişim kurabilecekti.İlk kelimeleri’’Go Bruins’’(lisesinin amerikan futbol takımına ithafen’’bastır fener’’ gibi).Lisedeki bir arkadaşı geçirdiği kaza sonucu felç olunca okuduğu okul arkadaşı adına bir hayır koşusu düzenledi.Rick babasına ‘’baba ,bende koşmak istiyorum’’ dedi.
    Kendi deyimiyle’’besili domuz’’olan Dick bırakın 5 millik maraton boyunca oğlunu tekerlekli sandalyede itmeyi hayatınada 1 milden fazla koşmamıştı bile. Yinede denedi.’’o durumda engelli olan bendim,2 hafta boyunca kendime gelemedim’’ dedi
    O gün Rick’in hayatını değiştirdi.Kullanabildiği bilgisayara’’ Baba,koştuğumuz zaman engelli değilmişim gibi hissettim’’ yazdı.
    Bu cümle Dick’in hayatını değiştirdi.Elinden geldiğince o duyguyu tekrar Rick’e hissettirmeyi takıntı haline getirdi.1979 ‘da Boston maratonuna katılabilecek seviyeye gelirken göbeğinide sertleştirmişti.
    ‘’Asla olmaz’’,yarış hakemlerinin Dick’e söylediği sözdü.Baba ve oğul tek yarışmacı sınıfına giremezlerdi aynı zamanda sadece tekerlekli sandalyedekilerin de katıldığı katogoriyede uymuyorlardı.Birkaç sene Baba ve oğul ellerinde geldiği heryerde koştular.sonunda 1983 yılında Boston maratonuna katılabilmenin yolunu buldular.Öncesinde başka bir maratonda o kadar iyi derece yaptılarki Boston maratonu eleme derecesini rahatlıkla geçtiler.
    Sonra biri’’Hey Dick,neden triatlonu denemiyorsun’’dedi.
    Yüzme bilmeyen, en son bisiklete 6 yaşında binmiş ,kucağında ağırlığı 50 kg olan oğluyla triatlona katılmak?Yinede Dick denedi.
    Bugüne kadar tam 212 triatlona katıldılar ve bitirdiler.bunların içinde Hawai’de yapılan 15 saat süren ‘’demir adam’’ (en zor triatlon yarışıdır)’da vardı.Düşünsenize 25 yaşında triatlonda yarışan aygır gibi bir sporcusunuz ve yanınızdan arkasındaki şişme botun içindeki engelli oğlunu ip ile çeken adam yüzerek sizi geçiyor!!!
    Birisi’’Hey Dick,triatlonu neden tek başına denemiyorsun?’’diye sorduğu zaman,’’asla,ben bunu sadece Rick ile beraber yüzerken,koşarken ve pedal çeviriken onun yüzündeki o tebessüm için yapıyorum’’ der.
    Bu sene Dick 65 Rick ise 43 yaşlarına bastılar.Ve baba oğul bu sene 24’üncü Boston maratonlarını bitirdiler.20.000’den fazla kişinin katıldığı yarışta dereceleri 5.083 idi.En iyi zamanları,2 saat 40 dakika (1992’de).Dünya rekorundan sadece 35 dk. Fazla.Bu tarz rekorlar hakkında bilginiz yoksa şunu söyleyelim dünya rekorunu elinde tutan adam bu rekoru kırarken,başka bir adamı tekerlekli sandalye ile itmiyordu.
    ‘’şüphe yokki benim babam yüzyılın babası’’yazdı Rick zorlukla kullanabildiği bilgisayar ekranına.
    Bu beraberlikten Dick’te kendi payına düşeni aldı. 2 sene önce katıldıkları bir yarış esnasında Dick kalp krizi geçirdi. Yapılan muayenede ana damarlarından birinin %95 oranında tıkalı olduğu ve eğer bu şekilde yıllardır koşmayıp vücudunu şekle sokmamış olsaydı büyük ihtimalle 15 yıl önce çoktan ölmüş olacağı doktorlar tarafından söylendi.Bir bakıma Dick ve Rick birbirlerinin hayatlarını kurtarmışlardı.
    Rick şu anda Boston’da kendi evinde yaşıyor ve evde bakıcı var. Dick,ordudan emekli oldu ve Holland,Mass’ta yaşıyor.Herzaman birlikte olmak için zaman buluyorlar.Ülke içinde birçokyerde konuşma’lara katılıyorlar ve herhafta sonu zor bir yarışı daha baba –oğul bitiryorlar,bu babalar günündede olmak üzere.
    Babalar gününün gecesinde Rick babasını yemeğe götürür ve babasına asla satın alamayacağı bir hediye vermek ister.Bilgisayara şu satırları yazar’’en çok yapmak istediğim şey,bir kez olsun,babam sandalyeye otursun bu kez onu iten ben olayım’’
    Videoyu izlemek için linke tıklayabilirsiniz…..
    Not:makale bodybuilding.com sitesinden alınmıştır.Tarafımdan türkçeye çevrilmiştir.hatalarım var ise affola…
    [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=f4B-r8KJhlE[/YOUTUBE]

danzel13, tlgg, redbaron_ ve diğer 17 kişi bunu beğendi.
  2. josh07

josh07 Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Alanya
    [youtube]f4B-r8KJhlE[/youtube]

FREELEO ve Despo bunu beğendi.
  3. josh07

josh07 Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Alanya
    merak edenler için baba-oğulun web sitesi http://www.teamhoyt.com/

Açıkçası bu videoyu izledikten sonra gözlerim dolmadı desem yalan olur, istedikten sonra bir insanın neler yapabileceğinin aslında kapasitesinin sınırlarının olmadığının ve saf sevginin açık örneği bence...
    Valla kendi adıma konuşıyım; artık koşu bandında 30. dakikadan sonra off puff etmeyi bıraktım...

batgun, sven, castorpollux ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    Gerçekten harika bir sevgi hikayesi.insanın ağlayası geliyor .Emeğine sağlık kardeşim.

josh07 bunu beğendi.
  5. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    veteriner fakültesi öğrencisi
    gercekten bu videoyu ızlerken gozlerim doldu simdi ben bu yazıyı e maille herkeze yoılladım okumalarını ıstedim ve video linkinide verdim

6. foranimati10

foranimati10 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Evlat Sevgisi Neler Yaptiriyor ibret almak lazim

Önce metni okuyun, ardından videoyu seyredin...

Oğlu babasına sorar :

- 'Babacığım benimle maraton koşmaya var mısın?'

Kalp sorunları olmasına karşın baba, yine de

- 'Evet, varım' diye yanıtlar.
    Ve bir maratonu birlikte tamamladılar. Baba oğul başka bir çok maratonu daha birlikte koştular.

Baba her seferinde oğlunun yeni bir yarış talebini kabul ediyordu.
    Oğlu bir gün babasına;

- 'Baba, birlikte bir Ironman'a (Triathlon) koşmaya var mısın benimle?' deyince baba bu kez de evet der

ve kabul eder.

(Bilmeyenlere için: Ironman dünyanın en zor triathlon yarışıdır ve üç dayanıklılık sınavından oluşur :

Denizde 3,86 km'lik yüzme, karada 180,2 km'lik bisiklet ve nihayet 42,195 km'lik bildiğimiz maraton.

Baba oğul bu zor yarışı biirlikte tamamladılar. Nasıl mı ?
    Linke tıklayınız :

http://www.godtube.com/view_video.php?viewkey=8cf08faca5dd9ea45513

donteatme41, josef_1531, cingi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    inanılmaz! lanet olsun cocuklarını sokakta bırakıp eğitmeğenlere, çoluğuna çocuğuna tecavüz edenlere.... helal olsun o adama ya müthiş bi duygu olsa gerek tüylerim diken diken oldu

8. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Videoyu izlemeden tahmin ediyorum kimden bahsettiğiniz, ilk gördüğümde çok hüzünlenmiştim. Gerçekten çok anlamlı bir olay, açtığın için teşekkürler

9. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    foranimati10,

Başlığınızı bu linke taşıdım.
    Zannedersem aynı hikayeden bahsedilmiş.

10. donteatme41

donteatme41 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Çok güzel gerçekten emeğinize sağlık
    İnanılmaz bir şey o adam gibi bir insan olmak isterdim

11. sven

sven Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Telif Ajansı, Tıbbi Yayıncılık
    Yer:
    Antalya
    Yazıyı geç fark ettim, ama gerçekten çok teşekkür ederim bu çevirin için josh. Oldukça ilham verici, saygı duyulcak bir hikaye...

Sayfayı Paylaş