muay thai

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Dogukan Tekce tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Dogukan Tekce

Dogukan Tekce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Arkadaşlar merhaba :) 2 3 hafta sonra dövüş sporuna başlayacağım . Ya boks ya da muay thai olacak. Bir yorumda görmüştüm muay thaicinin yumruğu boksörün yarısı etmez bu ne kadar doğru ? Sokakta kendimi korumak açısından hangisi idealdir ve hangisi daha çabuk forma sokar

Teşekkürler ..

2. efekrotos

efekrotos Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Muay Thai ' de bildigim kadariyla duz yumruktan cok dirsek ve diz agirlikliydi, bana kalirsa daha fonksiyonlu bir dovus dali. İkisi arasinda secim yapsam MT ' i secerdim.

3. Dogukan Tekce

Dogukan Tekce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Benim için aslında özgüven önemli . Hangisiyle özgüvenim yerine gelir ki ? Muay thai çok güzel fakat 2 sene gibi sürede sonuç alabilir miyim bilmiyorum :S

4. trkçrl

trkçrl Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    ikisindede özgüven patlaması olur merak etme :) ikisi ilede sokakta kendini korursun o kunudada merak etme :) bence hangisini daha çok severek yapıcaksan ona git..

Dogukan Tekce bunu beğendi.
  5. Dogukan Tekce

Dogukan Tekce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Muay thai biraz daha hoşuma gidiyor . En iyisi bunu gideceğim yerde ki çalışanlara sormak :)

6. HuseyinUykun

HuseyinUykun Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Muay Thai arkadaşında dediği gibi diz ve dirsek ağırlıklı fakat antrenmanlarda yumrukta çalışyıor elbette. Muay Thai Box'a göre daha hızlı ve avantajlı bir dövüş. Bana kalırsa ki benimde yapacağım o, 2 yıl kadar Muay Thai'ye gidip yumruk dirsek diz ve hızımı arttıcam, sonra Güreş'e gidip yer mucadelesi ve yakın mucadelede kendimi geliştiricem, sonrada Teakwaundo ya gidip tekmeleri geliştiricem. Brazillian Jui Jitsu'su bence dünyanın en iyi dövüşü ama.. Ona gidip Mma yapabilmek bütün dövüşcülerin isteğidir

7. eye0fwhich

eye0fwhich Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
  8. Brusslee

Brusslee Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Dostum ben muay tai 2 ay gittim muay tai oldukça sert bir spor 3,4 hafta dayak yersin yorulursun sonra yavaş yavaş açılırsın dizlerin acır sonra geçer darbe yiye yiye acı hissetmiyorsun boks ona göre biraz daha hafif ancak bende boksa başlayacağım.

9. trkçrl

trkçrl Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    boks muay tai den çok daha sert spordur sparring yapınca anlarsın :)

10. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Sertlık yarışması değil bu arkadaşlar bilginiz olsun. Yanlış anlamayın ama yazı tarzından ne amaçla yazıldığı anlaşılabilir şeyler yazılıyor şuan. Kimseye yukarıdan bakarak yorum yapmayın. Boks sert veyahut muay thai sert buna yapan kişi karar verir. Boks da darbelerin yüzde 60-70 ini kafaya alıyorsun geri kalanları vücut darbesi olarak geçiyor ve buda oldukça sert olduğunu gösteriyor. Ancak muay thai' de de adamın alnına yumruk atarsan sadece darbe etkisi oluyor ancak diz ve dirsek vurduguğunda anında kanamaya başlıyor. high kick vuruyorsun kafasına( ki oturursa yumruktan fenadır ) low kick vuruyorsun ( balta gibi vurursan daha etkilidir ama sureklı vuramazsın zamanlama iyi olması gerekiyor vurdugun taktirde rakip maca devam bile edemeyebilir ) adamın ağzına front kick basıyorsun topuğun adamın agzına gömülüyor. rakiple clinch e giriyorsun bi açığında çenesine dirseği vurduğun anda kimse ne oldugunu anlamadan maçı kazanmış oluyorsun. bütün bu koşulları karşılaştırınca en serti yine muay thai oluyor. Yani karşınızdaki insanı ve sporu küçümseyerek yorum yapmayın. Tek bilenler sizler değilsiniz.

Diğer bi konu; idmanlarda genelde dayak yersin oran buran acır sızlar gibi birşey olmuyor. Hocanın calıstırma yontemi ile ve seni işleştireceği kişiler ile alakalı bu. Her yiğidin yogurt yiyişi farklıdır. Teknik bilmeden teknik ogrenmeden kimsenin karsısına geçip dayak yemezsin. Ha belki bunu yapan hoca vardır onada eyvallah derim ancak " kişisel gorusum " o kişi hocalık bilmiyordur.

Dogukan Tekce ve neverbackdown. bunu beğendi.
  11. Dogukan Tekce

Dogukan Tekce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Teşekkürler . Özgüvenim yerime oturdu gibi :) normal biri sataşsa vururum artık belki hiç gitmeyebilirim ama vücudumu forma sokmak istiyorum biraz daha cesarete ihtiyacım var . Muay thai sert diyorlar benim için gerekli olan vurmak arkadaşlar sertliği değil o vurma cesareti gelsin istiyorum .

12. Brusslee

Brusslee Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Boksada gitsen muay taide gitsen cesaret gelir ben daha 3 gün önce kavga ettim kaval kemiği ile adamın baldıra vurdum nefesi kesildi

13. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    38
    benimde biraz özgüven sorunum vardı , 1 ay boksa gittim sonra aynı salonda muay thaiye geçtim 2.5-3 aydan beri dövüş sporlarıyla ilgileniyorum yani.

özgüvenim baya yerine geldiğini hissediyorum tabi daha başlangıç, kesinlikle özgüven için dövüş sporları + body buildingi öneririm sana ... ama amacın sokakta adam dövmek değildir umarım ?

hangisini tercih edeyim dersen, boks daha kolaydır yumrukların çok daha güçlü olur ama muay thai çok daha kompledir. diz dirsek herşey var. eğer illa vs olarak soruyorsan. bence 3 aylık boksör 3 aylık muay thaiciyi yenebilir ama 3 yıllık boksör 3 yıllık muay thaiciyi yenebileceğini sanmıyorum, çünkü boksör muay thai saldırılarına karşı çok açık veriyor...

14. trkçrl

trkçrl Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    en sert hala muay thai diyorsunuz :) hangi muay thai musabakasında adam ölmüs hangi muay thaici dirseği ile adam öldürebilmis ama boks da ölebiliyor bu bile başlı başına bir nedenken hale yok hing kick yok front kick yok diz dirsek atın tutun boksörün yumruğu en hepsinden daha çok hasar verir ve bulara yapan karar veremez ben karate yaptım şimdi desem karate en sert spor burada beni kim kale alıcak sertlik belli bişeydir buda bana göre bokstadır ama sen kişi karar verir dediğin halde sonunda muay thaiyi övemeden geçememissin :)
    --- Mesaj birleştirildi, 11 Ocak 2014 ---
    mike tyson yenicek muay thaici tanımıyorum...

15. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum sen haklısın ben cahilim hayatta bol şans sana. Verilecek herhangi bir cevabım yok çünkü ne kadar anlatsam boş bunu şimdi farkettim. Başarılı sporlar ve bol keyifli forumlar dilerim hayırlı günler.
    --- Mesaj birleştirildi, 11 Ocak 2014 ---

diğer arkadaşlar;

İlk başta şuna değineyim; kaval kemiği ile adamın baldırına vurup nefes kesmen imkansızdır literatürlerde bile böyle birşey yoktur bilginiz olsun yanlış şeyler öğrenmeyin veyahut öğretmeyin.

Sertlik değil de vuracak cesaret istiyorsan yine yanlış yapıyorsun demektir. O sertliği tatmadan o idmanları yapmadan vuracak cesareti de kazanamazsın. Üstelik sert olan idmanlar değil senin dışarıda rakibine yaptıkların ;) Ha şu da var; sen o sertliği tattıktan sonra o teknikleri öğrendikten sonra o cesaretin olsa bile vurmak istemeyeceksin. Çünkü karşındakine ne yapabileceğini bileceksin. Zor durumda kalınca vurursun ama o vuracak cesaret ve güç sende olacak buda bir gerçek. Vurmadan cesaretin varmı onuda bilemezsin. Zamanla yani. Herşeyi zamana bırak idmanlarını yap sporda ilerle kendini geliştir. Zamanı geldiğinde herşeyi halletmiş oldugunu anlayacaksın.

16. Dogukan Tekce

Dogukan Tekce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Adam dövmek için gitmicem hem güzel bir vücut hem de sokakta kendimi korumak için gitmek istiyorum kararsız kaldım. Ben bu sporu 7 ay falan yapıcam 7 ayda hangisinde daha iyi gelişebilirim ki..

17. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    38
    7 ay yapçaksan boks diyorum ben. ayrıca boksda daha güzel vücud yapılıyor, tabi gittiğin salona bağlı düzgün bir yere git yani bu işi bilen birinin salonuna git...

ama 1 sene yaparım diyorsan muay thai diyorum hem daha eğlenceli hem daha bir felsefesi var, sonuçta uzak doğu dövüş sanatı. biri sana sorduğunda dövüş sanatlarıyla ilgileniyorum dersin dahada karizmatik olur, boks yapıyorum dersen biraz daha farklı :):)

18. Dogukan Tekce

Dogukan Tekce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Ahaha :) Boksörüm demekle dövüş sporuyla ilgileniyorum demek arasında fark tabi :) Ya amacım vurucak cesareti bulmak sporun ismi umrumda değil kardeşim ya hangisi o cesareti daha çabuk verir ki :D

19. trkçrl

trkçrl Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    o cesareti içinde hatta allahtan istemelisin kuvvet allahtandır...
    yeri gelir kamyonun altında kalan çocuğunu kurtarmak için anne kamyonu kaldırır,şaka yapmıyorum örnekleri mevcut bilimsel olarakta açıklaması biz kas çalışırken liflerimizin hepsi çalışmaz ama bi anlık sinirsel faktörlerde kaslarımızın hepsini çalıştırabiliriz gibi birşeydi...
    allahtan başka kimseden korkma yeri gelir 15 kişinin arasından olmadık bir şekilde kurtulursun yeri gelir tek başına 15 kişiye saldırırsın(bu bana salaklık geliyor hiç denemedim denememde)dediğim gibi cesareti içinde ara vurmadan önce sonuçlarını düşün karar ver ve uygula tek yapıcağın bu :)

20. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    38
    madem öğrenmek istiyorsun ,
    boks daha çabuk verir. ama sürekli salonda maç yapman gerek kum torbasına vurarak cesaret kazanamazsın, yumruk atarak ve yumruk yiyerek kazanırsın.

yumruk yediğinde bişey olmadığını anlayınca, yumruk attığında gücünü fark ettiğinde kazanırsın sadece. tabi tam tersi bir sonuçta olabilir uyarayım, mesela daha fazla yumruk yersin ve iyice gider özgüvenin...

yaş kaç bu arada ?

Sayfayı Paylaş