muay thai için güç programı görüşleriniz

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve rocky4141 tarafından 13 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    meraba forum sakinleri.
    birkaç aydır muay thaiyle uğraşıyorum.daha öncesinden bb geçmişim de oldu.fakat bb nin dövüş sporlarıyla gitmediğini öğrenince daha çok genel güç,fonksiyonel güç artımına yönelik bi program uygulamaya karar verdim.güç sporlarına açtım çünkü program biraz powerlifting antrenmanına benzedi.programım :

dambıl lunge
    dambıl military pres
    deadlift
    barbel row
    silkme hareketi (havaya kaldırma kısmı da var)
    barfiks
    dambıl bench press
    dips
    farmers walk
    çeneye çekiş

programı istasyon şeklinde uyguluyorum. tüm hareketleri en fazla 20 sn dinlenme olacak şekilde yapıyorum (3-4-5. hareketlerde dinlenme 2 dk) .toplam programı 3 kez yapıyorum. başlamadan 2şer set crunch ve back extension yapıp merkez bölgemi ısındırıyorum deadlift vb hareketler için.. bitişte de mide çalışıyorum. 3-4-5. hareketleri genelde ağır çalışıyorum 3-4 tekrarla..
    görüşlerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim.:)

2. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Gayet güzel program. Bazıları konu açmıştı dövüş sporları için nasıl çalışılmalı falan diye bu konuya bakarak fikir edinebilirler. Bikere barfiks yazmışsın bide en sona çeneye çekiş yazmışsın o ne oluyo başka bi hareket mi?

3. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    çeneye çekiş derken upright rowing kastettim..

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    muay thai de genel olarak 2 tip yol vardır, ek güç,kuvvet parametreleri geliştirme açısından:

-serbest vücut ağırlığı ile yapılanlar
    -ağırlık ve benzeri aletler kullanılarak yapılanlar...

tercih tamamen sporcu ve hocanındır!...

ancak, performans sporcuları ,pik seviyede dövüşecekler için ağırlık çalışmalarının ek olarak yapılması iddialı o0laylarda faydalı oluyor...

ama, hiçbir zaman "vg mantığı ve metoldojisi "çerçevesinde çalışılmaz...

çalışmalar için önce hangi tip güç,kuvvet eksikliğinin olduğu farkedilir ve buna göre çalışma yapılır..

-patlayıcı güç
    -kuvvette dayanıklılık
    -kuvvette çabukluk
    -darbe absorbsiyon yeteneği için
    vb vb

naçizane söylemek istediğim 3 aylık bi sporcu için "ağırlık vb "idmanlarına başlamak doğru olmayan bir şey...nedeni basittir, vücut daha istenilen kıvama gelmemiştir...

zaten, yapacağınız idman türleri "darbe yastıkları, torba antrenmanları, güreş, clinch ,çömelme, şınav vb ile belirli bir şekilde "gücünüz de formatlanacaktır" ...

bu tip ağırlık dimanlarına başlamak ,eğer müsabık olacaksanız en azından bi 8 ay sonra olmalıdır...önce, alt yapıyı oturtun, vücudu genel olarak kondüsyonlandırın"...))

ağırlık çalışmaıza gelince tavisyem:

bench pres, kanat genişletecek hareketler yapmadan ve bacaklara ağırlık yüklemeden çalışmanız...siz yine de ilk 8 ay normal idmanlara devam edin...(tabi idman sisteminizin muay thai metdolojisi ile çalıştırıldığını farzederek bunları söylüyorum...bu nokta çok önemli...)))

başarılar..

5. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    bench pres yerine göğüs bölgesini geliştirmek için ne yapmalıyız?ağırlık topu fırlatmak ya da zıplayarak şınav çekmek işe yarayabilir mi

6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    göğüs bölgesini geliştirmek?!...

ne manada?..

hipertrofi (kas büyütme) mi ,yoksa güçlendirme anlamında mı?...

çok farklı şeyler...

ama, dövüş sporları yapacaklara naçizane tavisyemiz:

"bench pres, körl, latisusmus dorsi fazla geliştirecek hareketler ,izle triseps hareketleri "yapmamaları...))

7. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    amacım kuvvet kazanmak hipertrofi önemli değil benim için.gögüs bölgesinin itişlerde veya yumruk atarken önemli olduğunu düşünüyorum.bu yüzden bu bölgenin patlayıcılığını arttırmak amacındayım.5 kg lik sağlık topum var yere yatıp defalarca havaya fırlatsam ya da zıplayarak şınav çeksem patlayıcılık artar diye düşünüyorum.izole hareketlere girmedim hiç zaten.genel olarak vücudu etkileyen kaslara yoğunlaşmaya çalıştım.latissimius dorsi öenmli değil benim için.üçgen olmasına gerek yok sırtımın.barfiks ve barbell row latissimius hareketi olarak geçiyor ama barbell row u beli,kolları ve bütün arka bölgeyi güçlendirdiği için,barfiksi de clinchlerde falan rakibi çekerken kollarım güçlü olsun diye koydum programa.tabi yanlış düşünmüş de olabilirim :D.sizin görüşleriniz nelerdir?

8. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Ben barfiks yapıyorum her gün. Sırt kaslarını baya büyütüyo (vücudum üçgen oldu 2ayda) sorun olur mu. Bide dips ve şınav yapıyorum ama bunlar o kadar fazla büyütmez sanırım.

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bazı noktalar:

-salt patlayıcı güç için çok erken...zaten, 5 kg lık sağlık topu ile limitli patlayıcı güç yaratabilirsiniz...bence, ilk 8 ay süre, hadi hiç değilse 6 aylık bi süreyi ,normal antrenman rutini ile geçirin...ek olarak yapacağınız "şınavlar, çömelmeler, sıçramalar" ve diğer çalışmalar ,torba, ellik ,güreş vb zaten vücudu bi kondüsyon ulaştıracaktır...

müteakiben 8 ay veya hadi 6 ay osun, ağırlık idmaına başlayabilirsiniz...

o zaman yazın bi program verelim..)))

- barfiks çekimi, sırt oluşturur...bunun yerine barfiksi dar çekin ve sabit yukarda bekleyin...çok daha kapsamldır...)))gelişmiş sırt, gelişmiş triseps, gelişmiş biseps dövüş sporlarında handikap oluşturur..hele ,itici, darbeli sporlarda...)

judgementday bunu beğendi.
  10. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    barfiksi dediğiniz gibi dar çekiyorum zaten.avuç içleri birbirine bakacak şekilde paralel demirlerde..başlayalı 6 ayı geçti :D.hemen kuvvete girmedim yani başlayınca.yazın çok sıcak olduğu için insanın kuvvet çalışası gelmiyo hocam :D.dediğiniz gibi bench pressi atıp yerine şınav vs koysak,barfiksi de dar çekiyoruz zaten.bu şekilde bi sorun teşkil eder mi?ya da sizin önerebileceğiniz bi kuvvet çalışma metodu var mı? :D

11. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    barfiks, şınav, mide, çömelme ...başlangıç için yeterli dimanlar... daha sonra faklı diman türlerine başlayabilirsin...))

12. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    spor salonuna 3 aylık para verdim şimdi sadece barfiks mide çömelme şınav yapıp çıkmak olmuyo hyper_.power clean(silkme)tarzı hareketleri de ekledim patlayıcı kuvvet artsın diye

13. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    antrenmanı değiştirdim.bu tarz antrenman genel kuvvet artırması bakımından iyi gibi göründü fakat kuvette devamlılığı azaltıyor.yani hantallaşma dediğimiz mevzu kafa_daha fonksiyonel hareketlerden oluşan 6 roundluk her raundun 5 hareketten oluştuğu ve 5 dk sürdüğü daha kondisyona yönelik bi program oluşturmaya çalıştım.yakında paylaşıcam sizlerle..antrenman da maç havasında olursa daha amaca uygun olur diye düşündüm

Sayfayı Paylaş