Muay Thai Hakkında Bilgi lütfen

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve SiR_Arawn tarafından 29 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    arkadaşlar yaza doğru bir mücadele sporuna yazılmayı planlıyorum hedefim Muay Thai mücadele sporu olarak ve evimize yakın bir Muay Thai dersi veren salon var.Muay Thai hakkında bilgili biri var ise biraz sorum olucak 2012 yılıyla beraber 17 yaşında olucam.Boyum 1.83 kilom 75 , Muay Thai başlasam vücud yağ oranımın %17-18 civarında olması sebebiyle ilk aylar aşırı bir zorlanma olur mu? zorlanıp bırakıcağımdan değil sadece merak ettiğimden , ayrıca ben ayak açma germe esneme hareketlerini bayadır yapmıyorum daha önce 4 ay JKD yapmıştım.Ayaklarımı zaten tam açamıyordum :D şimdi daha kötü bunlar pek problem olur mu? Muay Thai mücadele sporuna başlasam müsabakalara katılmadan devam etsem sorun olur mu? müsabakalara girme isteğim yok.JKD'de freefight hariç resmi müsabaka yoktu onun için böyle bir sorunum yoktu ama Muay Thai kabul edilmiş bir Federasyona sahip Türkiyede bunun için müsabakalarıda var.Tayland boksu olarak bilinen Muay Thaiyi ile severek ilgilenen biri bu mücadele sporunu ne kadar yaptığını? ve hayatında nasıl gelişmeler olduğunu yazarsa sevinirim :D bu biraz anket gibi oldu ama uzun süre yapan birinin nasıl duygular içerisinde olduğunu merak ettim..Ayrıca JKD'de çok fazla teknik vardı , Muay Thai'de ne kadar teknik var ? büyük ihtimal daha az teknik var öğrenmem bu konuda daha avantajlı olucaktır..

Son düzenleme: 29 Aralık 2011
    TorettoEA bunu beğendi.
  2. scorrado

scorrado Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Kimse yazmıyor madem ben bildiğim kadarını yazıyım. Sonra çok eleştirdiğim '' Muay Thai aşığı'' hocamız sana bol bol yardımcı olur..

Ben müsabaka kısmından anlamam teknik terimleride kullanmadan fizik ve piskolojik olarak bildiklerimi suniyim..

Bi kere vura vura adam ederler. Kemiklerinde çatlaklar oluşturarak kemiklerini yoğunlaştırırlar. Bol bol süt yoğurt'a yumulman gerekicek..

İlk günler muhtemelen gelen darbelere karşı ''noluo ln'' diceksin daha ilerde '' sen mi ben mi ln'' diyeceksin muhtemelen en son arkadaşlarının bacaklarına vurup dalga geçeceksin..

Müsabakaya çıktığında şuan hayal ettiğinden daha sakin gireceğine emin ol. Çok heyecanlansanda yararına olur söyliyim o adrenalinle acı hissetmezsin :) Ama müsabaka bitince ve birde kazanırsan '' bumuydu lan heeyt be ölmedim '' diyerek artık bütün zorlukları aşmış olacaksın..

Yanlış varsa düzeltirler..

Başarılar genç sporcu..

TorettoEA bunu beğendi.
  3. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Ercan hoca MTnin ülke içindeki öncülerinden olduğunu unutma!
    elbette MT konusunda onu dinlemeli Sir Arawn!

TorettoEA bunu beğendi.
  4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tavsiyeler:

-başlayacağın okulu iyi seçmen gerekir...zira , bizdeki "mt cilerin %80'i maalsef kickboks orijinliidir...

-mt , öyle milletin anlattığı gbi az teknik falan içermez ...orijinali olarak bir karateden, tkd den çok çok daha fazla teknik içerir...ancak , bu tekniklerin müsabakalarda uygunalırlığı tabi ki ksıtlı oluyor...ancak yine de ,herhangi bir kontakt dövüşten çok daha fazladır...güreş, kol kilitleri, tutma, tutma vurma, fırltma, çevirme vb herşeyi içerir...yani, öyle milletin dediği gibi" kickboksa 2 diz ,2 dirsek ekle olur mt " değildir...

-mt ,anasının karnından avantajlı dövüş sporu olarak doğmamıştır...bu spor,disiplin neticede adına sadece profesyonel dövüşlerin yapıldığı "meşhur stadyumların "inşaası ve dövüşler sonucu uzun yıllarda evrim ile oluşmuş bir disiplin...belki de zamanında adına yapılan tek..diğer sporlar imajiner kapsamda benim "danım seninkini yer" derken bu adamlar çatır çatır müsabaka yaparlar,kamplar teknik, strateji vb geliştirirlerdi...

-ayak esneklği önemlidir,ama o kadar da değil...sorun teşkil etmez...

-anternmanı sorun teşkil etmez sağlık açısından ,ancak "müsabakaları" oldukca sert geçebilir, rakibe ve sporcuya bağlı olarak...

-müsabık olunacaksa zahmetlidir..özveri ister...çalışmadan, oturup müsabık rakibi dövmek hayaldir...(sokaktaki adamı kasdetmiyoruz tabi )

-efsanesi ,palavrası yoktur...

-ucuzdur...)

Son düzenleme: 31 Aralık 2011
    TorettoEA bunu beğendi.
  5. Shikamaru

Shikamaru Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    ercan hocam ne tarz antrenmanlar yapılır biraz açar mısınız? Ben de başlamayı düşünüyorum.

TorettoEA bunu beğendi.
  6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ortalama ,yeni bir sınıf :

-temel teknikler
    -model
    -gölge boksu
    -darbe yastıkları
    -torba
    -kondüsyon

içerir...)

TorettoEA bunu beğendi.
  7. Shikamaru

Shikamaru Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    teşekkürler hocam. seneye bir spor dalı ile birlikte hafif fitness düşünüyorum da, hangi spor dalı olacağına kara vermeye çalışıyorum:))

TorettoEA bunu beğendi.
  8. DerrickRose

DerrickRose Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ah hocam keşke dediğiniz gibi olsaydı.2 hafta sonra saldı bizi ringe karşımdaki adamda bayağı sağlamdı ağız burun dağıldı :).

TorettoEA bunu beğendi.
  9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sen mi ringe çıkmak istedin?!...yani kaşınma durumu var mıydı ?!..

eğer değilse,yoksa kim bu antrenör ?!.(((

TorettoEA bunu beğendi.
  10. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    İzmir'de benim evime en yakın Muay Thai öğreten
    ZEN İHTİSAS GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ diye bir klüb var eğitim veren hocanın adıda Şerafettin Ant tanıyor musunuz? Ercan hocam..

TorettoEA bunu beğendi.
  11. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    federasyonun hakemlerinden ...iyi çocuktur,hakemdi ...wushu kökenli olduğunu hatırlıyorum galiba...)

mt konusunda dereceli sporcu çıkartan ,müsbakalara iştirak eden salonlara itibar etmeni tavsiye ederim...)

TorettoEA bunu beğendi.
  12. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    anlıyorum , Muay Thai olarak İzmir'de hakkıyla eğitim verebilecek biri olarak bir isim önerebilir misiniz? hocam..

TorettoEA bunu beğendi.
  13. spy

spy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar 1990 temmuz 1 doğumluyum 1.78 , 75 kg yim. izmir yeşilyurt ta oturuyorum MUA THAİ yada KİCKBOX olarak önerebileceğiniz sağlam ve uygun bir spor salonu varmı ?

ayrıca kardeşim de 1995 li 1.70, sanırım 60 kg. ouda bu spora sokmak istiyorum.

acil yardımlarınızı bekliyorum. biran önce yeni yıla sporla başlamalıyız. üçyal-hataya yakın biyer tavsiye ederseniz çok sevinirim

Sayfayı Paylaş